BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

14 Yüzyıldır gizli kalmış bakara 67-73 tefsiri

Bakara 73. ayette Onun bir kısmı ile Ona yazıyor. NEyin bir kımıyla NEye vurulacağını bilmeyen tevsirciler ve yukarıdada inek tarif edilince ZBH fiiline Kesme- Boğazlama – Kurban etme anlamını koymuşlar. ZEBH = boğazın yarılması manasınadır ve hep dış boğazı düşünmüşler iç boğazı düşünürseniz boğazın yarılması = esnetilmesi manasını çıkar. İneği esnetin deyince 67. ayette bizimle alaymı ediyorsun diyorlar. ÇÜNKİ İNEKLER ESNEMEZ … Bilimsel olarak inceleyin bazı balıklar bile esner binlerce hayvan esner ama inek esnemez

. http://www.nkfu.com/esneyen-hayvan-resimleri/

O zaman esneyen ineği tarif et diyorlar. ne genç ne yaşlı deniyor sonra parlak sarı isteniyor ama esneyen ineği bulamayınca 70. ayette teşabehe sözcüğü vardır. Müfessirler bunuda yanlış tercüme etmiş. bu inekler bize başka ineğe benzer geldi diyorlar. Bakın teşbih sözü bizim edebiyatımızdada kullanılır araplarda özellikle şairler çok TEŞBİH yaptıkları için Peygamberimizede Kuran gelince onada ŞAİRsin diyorlar. Çünki Kuran teşbih yani benzetmelerle doludur. Onun için Ali İmran suresinde Kuranın nasıl okunmasını gerektiği uyarılmıştır. ^^ Bu kitabın bir kısmı Muhkem ayetlerdirki kitabın anasıdır diğer ayetlerde müteşabih tir.

Teşbihin manası şudur= bir şey daha üstün başka bir şeye benzetilir. örneğin : ülkeyi cehenneme çevirdiler, cin gibi çocuk,

cennet gibi vatan yada şairlerden örnek vereyim : ruhum bir gonca güle benzerdi der. Yani teşbih inekle inek yapılmaz o zaman cin gibi cin yada cehennem gibi cehennem manası olurki Teşbih olmaz. Yani o ayette diyorlarki sen bize teşbih yaptın bu inek değil başka bir şey ve ardından ^^ Çift sürmeyen boyunduruk altına alınmayan inekten bahsedilince ineklerin zaten bu işi yapmadığını düşünerek bu İNEK in teşbih olduğunu anlıyorlar.Çünki koca memeleriyle İnekler süt verir İneği çifte sürerseniz sütten kesilir ve 50 lira iş yapayım diye 500 lira zarar edersiniz. bunun için ineği çifte sürmezler yüzyıllardır.

İnek; ineğin vasfını taşıyan ama İnek olmayan bir sembol dür.

mesela. kara kartalların sembolü olan beşiktaş takımının forma renginde siyah vardır yine aynı fenerbahçenin sembolü sarı kanaryadır ve formalarında sarı renk vardır.

Bu suredeki SEMBOL de ineğin önemli özelliğini taşımasıdır.

İnekle Öküzü ayıran önemli özellik ineğin ^^MEMELİ ^^ olmasıdır.

ve yeri sürmediğine boyunduruk altına alınmadığına göre ya denizde yada gökyüzünde olmalıdır. denizde memeliler= yunus, balina,fok tur fakat 69. ayette sarı renk istendiğine göre bu balıklarda sarı renkli yoktur o zaman gökyüzüne bakalım Milyonlarca kuşa yumurtlama özelliği veren Allah sadece tek bir türü ^^ MEMELİ^^ yaratmıştır. yarasalar ve sarı renkli olan vampir yarasalar vardır.

Esnetilmesi istenen hayvan Yarasadır Bilimsel olarak yarasayı esneten ilaçta oksitosin hormonudur. gökyüzünün tek uçan memelisini esneten ilaç benim yada senin beynindeki bir HORMON yani oksitosin hormonudur.

Bu sadece tesadüfmüdür yoksa Allahın gizemli yollarından birimidir ?

+ + + + +

Bismillahirrahmanirrahim

67. Musa, kavmine: Allah bir inek esnetmenizi emrediyor, demişti de: Bizimle alay mı ediyorsun? ( inek esnermi )demişlerdi. Musa da: Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım, demişti. (vahyi bildiren peygamber yalanmı söyler )

68. “Bizim adımıza Rabbine dua et, bize onun ne olduğunu açıklasın” dediler. Musa: Allah diyor ki: “O, ne yaşlı ne de körpe; ikisi arasında bir inek.” Size emredileni hemen yapın, dedi.

69. Bu defa: Bizim için Rabbine dua et, bize onun rengini açıklasın, dediler. “O diyor ki: Sarı renkli, parlak tüylü, bakanların içini açan bir inektir” dedi. ( Bu tarifte inek vardı ama esneyen inek yoktu)

70. “(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de İnek bize teşbih yapılıyor gibi geldi. İnek teşbihmi yani ? Eğer böyleyse biz Allahın izni ile bunu bulacağız dediler

71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. “İşte şimdi gerçeği anlattın” dediler (çünki inekler zaten çift sürmez gerçekten İnek teşbih ”başka bir şeye benzetme” Ve o teşbih edilen sembol ineği (Yarasayı)arayıp buldular ve esnettiler. az kalsın yapmayacaklardı.

72. Hani siz bir adam öldürmüştünüz de onun hakkında birbirinizle atışmıştınız. Halbuki Allah gizlemekte olduğunuzu ortaya çıkaracaktır.

73. “Haydi, şimdi ( sembol memeliyi esneten ilacın ) Bir kısmıyla (öldürülen adama) vurun

. Böylece Allah ölüleri diriltir ve düşünesiniz diye size âyetlerini (Peygamberine verdiği mucizelerini) gösterir.

Ölü ölü değilse araştırmacı Metin Durali tarafından yazılmıştır.

Bu konu tv. nette 16 ocak 2011 pazar günü gizli dosyalar programında işlendi. yakında video olarak seyredebilirsiniz.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 44667, bugün ise 13 kez görüntülenmiştir.

90 Comments

 1. metafizik19 diyor ki:

  Şayet tevsircilerin söylediği gibi kesilen ineğin
  bir parçasıyla ölen
  adama vurup adam dirilip katilini söyleseydi çok
  büyük MUCİZE olur
  ve özellikle Yahudi toplumu içinde bir efsane olan hz.
  Musanın bu
  MUCİZE si asırlardır dilden dile dolaşırdı. Fakat
  maalesef ne yahudilerde
  ne Hristiyanlarda ne Tevratta nede İncilde nede
  hz. Muhammedin
  hadislerinde bu konu geçmez. Bariz yalan olan bu
  rivayeti umarım
  çıkarır atarlar meal ve tevsirciler.

  peki Tevrat ta buna benzer bir hikaye varmıdır :
  Katili belli olmayan bir cinayet işlendiğinde katili
  ararlar fakat
  bulamazlarsa yüzlerce yıldır gelen ^^ Keffaret ” uygulanır.
  Bu konudaki keffaret ne demektir nasıl gerçekleşir.

  Tevrat Tesniye 21 bap. 1-9 ayetler

  Eğer katil bulunmassa bir inek kesilir oradaki
  zanlı tutulan insanlar
  kurban edilen ineğin başına sırayla gelir ve ellerini
  yıkarlarken şöyle der .
  ^^ Elimiz bu kana değmedi gözümüzde bu kanı görmedi ^^
  Bir nevi zan altında kalmaktan yemin ederek
  kurtulurlar ve Kan yerde
  kaldığı için asıl suçlunun cezasını Allah
  vermesini dileyerek ordan ayrılırlar.
  Kurandaki bu ayetler oradaki olaya bir
  gönderme gibidir.
  Bakara suresi 72. ayet: hani siz bir adam
  öldürmüştünüzde onun
  katili hakkında birbirinizle
  atışmıştınız. Allah gizlediklerinizi ortaya
  çıkaracaktır

  Şayet bu ayetler ileriki yüzyıllara mesaj
  veren ayetlerse ve insan
  beynine müdahale edilerek, bazı ölüm şekillerinde
  hayata dönmek
  gerçekleşirse ilk anda soğuk duş etkisi yapıp bütün
  dünyada konuşulacak
  hayret edilecek ve MUCİZE olarak anılacaktır. taki
  ne zamana kadar ?
  Tıp, İlim, Fen ilerledikçe insan beyninin
  çalışması, fonksiyonları bilimsel
  olarak çözülmeye başlandığı anda mucize olmaktan
  çıkacak ve normal
  sıradan bir olay olarak Tarihin tozlu sayfalarında
  yerini alacaktır.

  Nasılki kalbe müdahale edilerek hayata dönmek
  mümkün oluyorsa
  beyne müdahale edilerekte insanlar hayata
  dönebilecektir. umarım o çağa
  gelmişizdir.

 2. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Merhaba.Kuranda henüz bilim tarafından çözülmemiş ayetler vardır.Bu ayetlerde sırrını koruyan ayetlerdir.Eğer gerçekten bir mucize görmek istiyorsanız internette Yusufçuk böceği larva videosunu izleyin.Su altında yıllarca yaşayan bir su canlısının nasıl yarılarak içinden havada uçan bir böceğe dönüştüğünü hayretle görün.Bence yoktan varolmayı anlatan ve bilim tarafından ispatlanmış ayetlerin tefsirlerini yapmak daha doğru olur.(Enam suresi 101. ayet)Saygılarımla.

 3. ustyazi diyor ki:

  Kuran isimli kutsal kitabın hem açık ve anlaşılması kolay, çelişkisiz bir kitap olduğu iddia adilirken, başka bir taraftan da içinden sırlar çıkarmak ya da gayet net “inek” yazarken zorlama yorumlarla onu “yarasa” olarak yorumlamak dinen ne kadar caizdir?

 4. metafizik19 diyor ki:

  Ali İmran suresi 7.ayet= Bu kitabın ayetlerinin bir kısmı muhkemdirki
  bunlar kitapın anasıdır. Diğer kısmıda müteşabihlerdir diyor
  Eser sahibi Allah…….

  Peki hangi tevsirci yada ilahiyatçı şu ayetler muhkem şu ayetlerde
  müteşabihtir diye ayırıma gidebildi ? Kim uygulayacak bunu diyanetmi ?
  Peki normal vatandaş bunu nerden bilecek okurken hangi yolu
  izleyecek ?
  Doğru…… mezarlarda ölülere okunması ile tek ayet bulunmamasına rağmen mezarlarda yada ölülerin ardından okunurken yada anlamadığı
  bir dili mırıldanan insanların ne işine yararki muhkemmiş yada müteşabihmiş. Oku sonra bir fatiha çek tamam………

  Açık ve anlaşılması kolay…….
  Bir orta öğrenimi düşünelim 40 öğrenci var aynı öğretmenden aynı saat tutarı ile ders görürler fakat bir kısmı zayıf alırken bir kısmı orta bir kısmı iyi bir kısmıda pekiyi alır. Nasıl oluyor. Pekiyi alan diyorki gayet anlaşılır yazılmış okudum öğretmendende dinledim ve çalıştım pekiyi aldım. Ya zayıf alanlar ???…….
  Sen üstteki yazıyı tam okumadın bile (üst yazı) bırak anlamaya çalışmayı. Peki yarın hayata geçerde Kuran ayetlerinden yola çıkılarak yazılmış bu yorum gerçekleşirse ne yapacaksınız ?
  İnsanlar okuyor açık yazılmış Kuranı…. Arap ülkelerinden belli…..
  Allah Kuranda diyorki açık açık. dinde zorlama yok. peki bu kara çarşaflar ne. peki Kuranda recm yok. gazetelerde ne haberleri okuyoruz. Çokmu ilim irfan yolundalar ? Maşallah 4 karı almaya geldimi iyi. Ama dünyada üremeye ve çoğalmaya en çok HAK sahibi olabilecek hz. ademe bile tek eş vermiş Allah niye acaba diye düşünmezler.
  Eğer Kuran olmasaydı Onların yaşadığı İslamiyeti hiç bir zaman istemezdim.
  ali İmran suresinde neden müteşabih ayetlerden bahsetmiş söyliyeyim:
  Yukarıdaki TEŞBİH açıklamamı okuduysan farklı benzetmeler yapılan şeydir Teşbihin anlamı. ve Müteşabihte. farklı anlamları ve farklı benzetmeler yaparak ileriki yüzyıl insanlarada mesaj versin diye gönderilmiştir.
  Bunun içindirki Eser sahibi Allah ali imran 7 de uyarmıştır nasıl okunacağını ve bu ayet özellikle Kuran okuyucularının klavuz edinmesi gereken ayetlerdir.
  Kuran ilahiyatçılara inmemiştir. Kuran ey nas (ey insanlar) diye seslenir. Sende yorum yapabilirsin. Amacın fitne çıkarmak değil ateistçe bir yaklaşımın yoksa ve Allah için yapıyor ve bir anlam kazanıyorsa sende yapabilirsin. Çünki Kuran sonsuza kadar kalacak ve yorumlanacak bir Kitapdır.
  Peki ben ne yapmışım yukarıdaki sayfamda ? Diyorumki doğru anladıysam örneğin bir çocuğun boğazına bir şey kaçtı ve öldü…… ÖLMEDİ
  sadece beyni sistemi kapadı diyor Allah ve bu işlemi yaparsan o beyni yeniden hayata döndürebilirsin. İyi oku ve anlamadan araştırmadan hemen yorum yapma.

 5. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Sayın üstyazı ben sırdan bahsederken ölünün dirilmesini henüz bilimin çözemediğini kastedmiştim.H.z Musanın asasının yılan olmasınıda , Saba Melikesi Belkısın tahtının uzak mesafelerden bir anda Hz Süleymanın yanında belirmesinide bilim henüz çözememiştir.Ancak bilimin hızla gelişmesi karşısında madde naklinin olması mümkün değildir diyebilirmiyiz?Kuran ses naklinden bahsetseydi 100 yıl önce bazı kişiler böyle saçma bir mucize olurmu diyecekti.Yoktan koskoca evrenin yaratılmasıda en büyük mucize değilmi?Saygılarımla.

 6. ustyazi diyor ki:

  o zaman kestirmeden giderek cevap vereyim.

  bahsettiğiniz “Vampir Yarasalar” SADECE Latin amerikada yaşamaktadırlar. Yani zamanın Musa yandaşlarıyla alakaları yoktur. Bu nedenle kesilmiş olan gerçek bildiğimiz anlamındaki inek olabilir.

  Eğer ki burada illaki yarasa kesilmesi istendi diyorsanız bu da saçmadır. İnsanlarda hiç bir koşulda yapamayacakları bir şey istenmiştir ki bu da anlamsızdır.

  Burada zorlama bir yorum yapılmaktadır.

  Bir diğer konu kuranın anlaşılırlığı konusu. Kuran bir okulda gösterilen ve daha sonra bakmadan kişinin sınava çekildiği bir kitap değildir. Bu nedenle örneğiniz yanlış. Sürekli insanların elinin uzanabileceği ve ne yapıp ne yapmamaları gerektiği konusunda bilgiler verdiği söylenen bir kitaptan bahsediyoruz. Bu nedenle eğer bu kitap bir yaratıcı tarafından gönderilmiş olsaydı herkesin anlayabileceği bir yapıda olması gerekirdi. “Allah onları öyle yaratmış. Herkes anlayamıyor” savunmasına kaçanlar olabilecektir. Bu durumda sözü edilen yaratıcının insanları eşit yaratmadığı sorunsalı ortaya çıkar. Neden böyle bir ayrım gözetmişti bunu açıklamak gerekir ki bunun da mantıklı bir savunması olamaz. Çünkü böyle bir ayrım nedeniyle hayatı boyunca bu insanlar bir çok şeyden mahrum kalacaklardır. Ama cennete gidecekler demek ise işin kolayına kaçmaktır, soruna açıklama getirmek değil.

 7. metafizik19 diyor ki:

  Üst yazı hiç birşey anlamamış ))
  Ya dostum kesilme yok ayette esneme var hala diyorsunki yarasanınmı kesilmesi istenmiş yok Amerikada yaşıyormuş. Sen yazının tamamını yani tefsiri okudunmu ?
  Müteşabih ayetler ileriki yüzyıl insanlarına mesaj veren ve benzetmeler yapılarak gönderilmiş ayetlerdir.
  Siz hala hz. Musa zamanına takılmışınız. O yüzyılda ne oldusa oldu önemli olan bu yüzyıla ne veriyor o ayetler………. Yoksa O yüzyılda olmuş bitmiş bir olay ve bir kere oku ve kapa kitabı ……
  Bakın arap dünyasıda böyle yapmış işte tarihin karanlığına gömmüşler Kuranı ve atalarının geleneklerini rivayetlerini uyguluyorlar. Kadınlar hala kara çarşafta erkekleri ise sakal bırakıp sarık takarak müslüman olduklarını sanıyorlar. Kuran diridir ve her daim diri kalmalıdır kalacaktır.
  Ben ayetlerimi yalanlıyorum ????
  Yeni bir yorum ve hadi deneyelim ya yanılmadıysam diyorum.
  denendi ve oldu diyelim ne olacak dünya, bunu hayal bile edemessin?
  Yukarıda şu yazın var onada cevap vereyim ::
  Bu nedenle örneğiniz yanlış. Sürekli insanların elinin uzanabileceği ve ne yapıp ne yapmamaları gerektiği konusunda bilgiler verdiği söylenen bir kitaptan bahsediyoruz.
  Ben türkiyede 80 milyon insanın 75 milyonunun Kuranı hiç okumadığını düşünüyorum. Ama ölülere okunması ile ilgili tek ayet yokken ölülere mezarlarda okunduğunu biliyorum. Anlamadıkları arapça ile okuduklarınıda biliyorum.
  türkçe okuyanlarında nasılsa bir kere okuyup kaldırdıklarını biliyorum.
  En az reşit olacak yaşta olması lazım Kuran okuyup düşünen insanın bence ama nedense 8-10 yaşında ve hayatı ve dünyayı hiç anlıyamıyacak yaşta çocuklara okutuyorlar Kuran kursu adında ama sadece arapça kursu olan yerlerde. Kuran okunup düşünmek ve anlaşılmak üzere inmiştir bu böyle biline …..
  Oysa CANLI bir Kuran var ortada. Yoruma müsait.
  Kalbinde kötülük yoksa ve bir amaç uğruna yapıyorsan neden korkasınki. ben korkmuyorum çünki iyi niyetle sadece araştırdım ve sonuçlanması için sadece dua etmekle kalmayıp mücadelemi sürdürüyorum.

 8. nn.atte7 diyor ki:

  İlk olarak bahsi geçen ayet buna bağlı hipotez ve yorumlar uzun olduğu için yazım da biraz uzun olacak.tam olarak düzgün bir sıra izleyemeyebilirim ancak genel olarak iddaalarla ilgili çeşitli görüşlerimi belirteceğim.baştan başlarsak:
  -ilk olarak yine incelediğim üzere diyanet çevirisinde gerçekten boğazın yarılması olarak geçiyor ki bence burada bir hata olacağını da fazla sanmıyorum.yani en azından tevsirciler iç boğaz tarzı bir düşünceye tabi ki itilemezdi çünkü hikaye bahsedilen yerde yeni başlıyor devamında da bahsedilen ineğin kesilmesi olayıyla devam ediyor.
  -hikayemize devam edecek olusak;ineğin esnemesinden bahisle bizimle dalga mı geçiyorsun sözünün bağlantısını incelediğimizde çevrede bulunan arap halkın ineklerin esnemeyeceğini bildiği için böyle demesi düşüncesinin de yanlış olabileceğini düşünüyorum.sebep olarak bırakın arap halkını ve o zamanki cahiliye dönemini şu anda herhangi bir yerde herhangi bir halka dahi ineklerin esneyip esnemediği sorulsa emin olun insanlar bu konuda bilgilerinin olmadığını söyleyeceklerdir ve verilen cevaplar tahminlerden öteye geçmeyecektir.
  -yine devam edersek 70. ayeti teşbihi temel alarak çevirmişsiniz.ancak diyanet çevirisini incelediğimde teşbihten bahsetmediğini gördüm.ayrıca burada yine yanlış çeviri olabileceğinden bahsetmiş ‘inek başka ineğe benzer geldi’ sözünü dayanak alarak bunun teşbih olduğunu belirtmişsiniz.ancak söz konusu ayetin tam diyanet çevirisini incelersek:
  70. “(Ey Musa!) Bizim için, Rabbine dua et de onun nasıl bir sığır olduğunu bize açıklasın, nasıl bir inek keseceğimizi anlayamadık. Biz, inşaallah emredileni yapma yolunu buluruz” dediler.
  Biçiminde olduğunu görürüz ve sizin belirttiğiniz biçimde olmadığı anlaşılır.
  -yine devamında ineğin bir sembol olacağını belirtmişsiniz ve sembolün memeli olmaya işaret olduğunu söylemişsiniz.burada sembolu anlamak için neden inekle öküzü karşılaştırma yoluna gidildiği konusunda herhangi bir açıklama getirmemişsiniz.daha çok kendi kafanızda ortaya çıkan memeli sembolüne dayanak olarak böyle bir sav ortaya attığınızı düşünüyorum.çünkü eğer illa ki bir sembol arayacaksak inek aynı zamanda 4 ayaklı bir hayvanın veya kimi zaman boynuzlu bir hayvanın, büyükbaş bir hayvanın, kuyruklu bir hayvanın vs sembolü olarak da düşünülebilir.yani burada biraz içinizden geçene dayanak olarak bunu söylediğinizi düşünüyorum.
  -ondan sonra yeri sürmediğine ve boyunduruk altına alınmadığına göre bu hayvanın denizde veya havada olacağını söylemişsiniz.ancak nedense kara alternatifindeki hayvanları hemen bir kenara atmışsınız.mesela çok sade bir örnek olarak aslanı gösterebiliriz.aslan da yine ne yer sürmede kullanılır ne de boyunduruk altına alınabilir.
  – belki buna karşı da o bölgede aslan yaşamadığını söyleyebilirsiniz.ancak eğer bu açıdan bakacak olursak o bölgede vampir yarasanın da yaşamadığı aşikardır.çünkü vampir yarasalar orta ve güney Amerika da yaşarlar(http://www.thewildones.org/Animals/vampire.html).
  -bu konuda daha önce de yazdığım için yine aynı soruyu tekrarlamak zorundayım.eğer sizin savınızı doğru sayarsak bahsedilen olay uydurma mıdır?çünkü bahsedilen bölgede vampir yarasa yaşamadığı aşikardır.kuran insanlara bir mesaj vermek kaygısı ile olmayan şeyleri mi yazmış dolayısıyla yalan mı söylemiştir ve genel olarak kendisiyle mi çelişmiştir.yok eğer gerçekse o bölgedeki insanlar hayatı boyunca görmediği bir hayvanı daha Amerika keşfedilmediği halde nasıl nerede bulmuşlardır?
  -devam edersek sarı renk olayına da biraz değinmek istiyorum.biraz önce bahsettiğim biçimde karada yaşayan(aslan vs…) hayvanlara dikkate almadan doğrudan havaya ve zorlama bir memeli bağlantısıyla yarasaya geçtik.aslında aslanı da düşünürsek onun da sarı renkli olduğunu görebiliriz.bundan ziyade bahsi geçen ayet parlak sarı tüylü olmadan bahsetmiş.ancak katil yarasa fotoğraflarını incelersek katil yarasanın renginin parlak sarıdan çok kahverengi ağırlıklı olduğu görülecektir.ayrıca şu linki de incelersek (http://wiki.answers.com/Q/What_color_are_Vampire_bats) açıklamam biraz daha netliğe kavuşacaktır.ayette üzerinde hiç alacası olmadığı dolayısıyla tamamen parlak sarı olduğu çıkarımı yapılabilir ki buna bağlı olarak kahverengi ama sarıya benziyor kimi yerleri sarılı savları da geçersiz kalır.yok eğer kimi yerleri sarı kimi yerleri değil gibi düşünürsek alternatifler arasından elediğimiz yunusların da sarı çizgili olanlarının olduğunu bilinmesinde fayda vardır.
  -ve geldik savın temel noktasını oluşturan oksitosin hormonuna.burada şunu da belirtmek istiyorum ki yazılarınız çeşitli savlar üzerine kurulu olduğu halde bunları ispat yoluna gitmeden doğrudan kabul etmeniz gibi bir durum söz konusu.gerek ayetlerdeki yanlış tefsir konusunda diyanet tefsirine başvurmamış olmanız gerek bahsettiğim kara hayvanlarını elemeniz gerek vampir yarasanın yaşam alanı renk vb konuları ayrıntılı olarak işlememeniz.ayrıca ineğin esnemeyen tek hayvan olduğu savı da havada kalmış.çünkü bu sava dayanak olarak herhangi bir yazı göstermekten ziyade sadece bir blog sitesindeki esneyen hayvanları gösteren birkaç resim göstermişsiniz ki bu fotoğraflar kanıt olamayacak kadar basit ve komik duruyor.bunu söylüyorum çünkü oksitosinin esnetme savını da öne sürdüğünüz halde herhangi bir linkle buna dayanak göstermemişsiniz.ama neyse ki biraz araştırma sonunda oksitosin hormonunun esneme gibi bir etkisinin olacağını gördüm.tabi bu özellik oksitosinin temel görevleri olan doğum kasılmaları doğum sonrası kanama durumu ve en temel özelliği olan ve ona ‘aşk hormonu’ ismi verilmesine neden olan sevgi vb. özelliklerinden sonra geliyordu.
  -tabi pes etmedim ve biraz daha araştırmanın sonunda esnemeye yol açan kimi hormonlarla ilgili bir yazıya ulaştım.doğrudan oksitosin ve esneme başlığında arama yapmaktan ziyade sadece esneme ve buna sebep hormonlar hakkında bir arama yaptığım zaman ise oksitosin hormonunun adının geçmediğini gördüm.çünkü esnemeye sebep olan hormon sadece oksitosin değildi.ondan ziyade prolaktin,apomorfin vs geçtiği halde oksitosin hakkında herhangi bir bilgi yoktu. incelemek isterseniz:
  http://www.baillement.com/prolactin-laping.html
  http://www.springerlink.com/content/p610532640240847/
  -bu durumda beyne yapılacak enjeksiyon neden oksitosin olmak zorundadır.eğer sizin hayvan esneten hormon enjeksiyonu yoluyla beyni yeniden çalışır duruma getirmek mümkün ise bunun daha sağlıklı olması için bahsi geçen hormonların kullanılmasının daha etkili olacağı aşikardır.neye dayanarak oksitosini seçtiğiniz ve yine neye dayanarak bu hormonları elediğiniz belli değildir.bu arada aştırmam sırasında biraz önce de belirttiğim gibi hem yarasa hem de oksitosin hem de esneme ile ilgili bir yazı göremedim.
  Neyse sonuç olarak belirteceklerim bunlardan ibaret.umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.saygılar…

 9. metafizik19 diyor ki:

  nn. atte7 İlk olarak araştırma yapmanıza sevindim. en azından hiç araştırmadan kulaktan dolma bilgilerle itiraz edenler var.
  1. oksitosin hormonu ile ilgili bilgiye bilim teknik dergisinden ulaştım.
  denenmiş ve esnetiyor. sizin verdiğiniz iki linkede baktım ama
  sanırım siz iyi bakmamışsınız.
  a) sıçanlarda esneme dahil nörolojik mekanizmasını anlamak için bir girişim yapıldı.
  b)Sıçanlarda erkek yetişkin olan genç SYS gösterilen veya cilt altına enjekte oPRL içinde / ve boyun neden esniyor
  İKİ ARAŞTIRMADA SIÇANLARDA bari örnek vermeyin.
  Ayrıca bir kıyamet karışık işlemler var ondan sonra.
  Ama oksitosin hormonu denenmiş ve esnetiyor.
  2. Sadece diyanet mealini sabit almışınız. bakın hiç karışık olmayan ve hem arapçasını hem türkçe mealleri 31 tevsircinin bir arada ve ayet ayet yazılmış olanı var. adres aşağıda umarım anlaşılır olacaktır mukayese
  yapmanız açısından özellikle teşbih ile ilgili kısma bakın derim.
  http://www.kuranmeali.org/kuran_meali.aspx?suresi=bakara&ayet=70
  Orada şunu okuyacaksınız ==. teşâbehe : teşbih edildi, benzetmesi yapıldı
  Teşbih tarifini edebiyat sayfalarındanda araştırabilirsiniz.
  inek inekle teşbih yapılmaz olduğunu ve diyanetinde hata yaptığını anlamanıza vesile olacaktır.

  İnek teşbihtir ve bunun teşbihini denizde ve gökyüzünde aramam konusuna gelince ( aslan örneğini vermişiniz ya)
  Teşbih yapılan kara hayvanıdır ( inek) teşbih edilende farklı olmalıdır yani bunun için denizde ve gökyüzünde aramanız gerekir.
  Ayrıca sarı çizgi var diyerek yunuslardan örnek göstermişiniz fakat
  ayetlerde üzerinde hiç benek olmayan detayı vardır. Sapsarı olması gerekir. İstanbul kanatlarımın altında filminin afişindede vardı sapsarı renkte ve üzerinde hiç benek dahi olmayan yarasa. benimde elimde var ve bunu özellikle iki tv kanalında gösterdim . tv. net te videosu yakında yayınlanacak. Canlı yayındaydım ve hollanda beyin araştırma enstitüsünden bir profesör telefonla katılmıştı. Bir kaç hafta sonra o canlı yayın videosu yayınlandığında size bildiririm. ülke tv sıradışı programındada 6-7 nisan 2000 yılında mehmet ali bulut beyle canlı yayındaydım ve bir ilahiyatçı ve gazeteci olan hocamda ilk kez orda karşılaştım fakat bütün kalbimle
  sana inanıyorum dedi.
  3. onlar tarımla ve hayvancılıkla uğraşıyordu ve bu günki insanlardan dahada farkındaydı ineklerin esnemediğini. ayrıca ben tek esnemeyen hayvan inek demiyorum. genelde geviş getiren hayvanlar esnemez. Bir tek link verdim ama bunuda araştıracaklarki esneyen bir inek varmı . bir tek resim yada kare bulunamaz çünki bilimsel olarak inekler esnemez.
  4. gökyüzünde tek memeli hayvanın olması sizce tesadüfmü ?
  esniyor ve sapsarı rengi var. Denizde olan balıklarda memeli ve
  sarı renkli olmayışı sizce tesadüfmü ? İneklerin esnememesi sizce tesadüfmü ? 73. ayette onun bir parçasıyla ona yazıyor olması damı tesadüf. (verdiğim arapça türkçe mealine bakın) inek kesildi ve kesilen ineğin bir parçasıyla adama vuruldu ve adam dirildi yazsaydı neyi inkar edecektim ? Müfessirler öyle anladı diye bende öyle anlamak zorunda değilim. Ayrıca muhammed esed ve mustafa islamoğlunun tevsirine ve mealine bir tıkta ulaşabilirsiniz.
  Muhammed esedden :- İdribûhu bi-ba‘dihâ tabiri, kelime anlamıyla: “onun bir kısmı ile
  ona vur” diye çevrilebilir -ve bu karşılık, İsrailoğulları’na, kurban
  edilen sığırın etinden bir parça ile öldürülen adamın cesedine
  vurmaları emrinin verildiği, bunun üzerine adamın mucizevî olarak
  canlanıp katili gösterdiği gibi gülünç bir iddianın pek çok müfessir
  tarafından ileri sürülmesine neden olmuştur. Ne Kur’an, ne Hz.
  Peygamber’in herhangi bir sözü, hatta ne de Kitâb-ı Mukaddes, bu son
  derece hayalî izaha en ufak bir ruhsat vermez. Bu nedenle, sözkonusu
  iddia kabul edilemez.
  Komik bulanlar bile var. ulaşamassanız bu linklere size adreslerini verebilirim araştırmacı arkadaş.
  4. Düz mantıkla Kuran tamamen anlaşılır olsaydı ileriki yüzyıllara nasıl mesaj verecekti ? Daha elde edilememiş nice mesajlar varken.
  Ali İmran suresinde 7. ayet neden bir kısmı muhkem ayetler bir kısmıda müteşabih ayetler diye kuranı ikiye ayırmış ?
  Şöyle bir arap dünyasına gözünü çevirin bakalım Kuranı anlamışlar hayatlarına sokmuşlarmı ? ben sanmıyorum. Bırakın sanmayı hurafelerle rivayetlerle işin içinden çıkılmaz bir haldedirlerde.
  Onlara ve kimilerine göre Gökyüzünde uzaklarda bir tanrı vardır ve ibadet edilecektir. kadınlar (yazmadığı halde) Kara çarşaflara saklanılacak erkeklerde kafalarına takke birde çember sakal bıraktın ve birazda namaz oruç. zekat… cennetin kapısı aralandı. oh ne ala. Sonsuz ilim sahibi Allahı bumu sandınız ?,

 10. metafizik19 diyor ki:

  Ayrıca şunu yazmışınız.
  yine devamında ineğin bir sembol olacağını belirtmişsiniz ve sembolün memeli olmaya işaret olduğunu söylemişsiniz.burada sembolu anlamak için neden inekle öküzü karşılaştırma yoluna gidildiği konusunda herhangi bir açıklama getirmemişsiniz.daha çok kendi kafanızda ortaya çıkan memeli sembolüne dayanak olarak böyle bir sav ortaya attığınızı düşünüyorum….
  14 asırdır Kuran okunuyor ve bu ayetleri İnek olarak okuyan milyonlarca hatta milyarlarca insan oldu ve binlerce belki onbinlerce müfessir geldi geçti. Hiç düşündülermi acaba : İnekler çift sürmez ve boyunduruk altına alınmaz neden inek değilde öküz istenmemiş ?
  Onlarca meal ve tevsir okudum ve araştırdım tek allahın kuluna denk gelmedim. Çünki Bizde Kuran okunuyor. ama Kuran düşünerek okunmuyor. Onlarca hata var daha ve bunları kitap haline getirmeye çalışıyorum.
  Bende neden inek istenmiş öküz istenmemiş diye sordum
  ve eğer bir sembolsa öküzden bariz bir şekilde ayrılan özelliği olması gerekir diye düşündüm. İkisinded boynuz var ikisininde renkelri şekilleri benziyor. Konumuz İnek olduğu içinde en önemli ve belirgin özellik tartışmasız MEMELİ olduğuna karar verdim. Bir yıolculukta bile yol kenarında
  bir inek ve bir öküz görseniz hemen İNEK bu diyebileceğiniz bariz özellik….
  Ayrıca 67. ayette ineği kesin denseydi. neden bizimle alay ediyorsun desinler. ancak ineği esnetin derseniz bizimle alaymı ediyorsun diyebilirler. genelde İneğe tapanları örnek gösterir tevsirciler ama bakın 70. ayette = in şâe allâhu : Allah dilerse diyorlar.
  hz. Musa ve yanındakilerde Allaha inananlar. şayet putperest yada İneğe tapanlar olsaydı yaındakiler Allah dilerse biz bu işi yapacağız derlermiydi ?

 11. nn.atte7 diyor ki:

  ilk olarak verdiğim linkler sıçandan bahsettiği için bari örnek vermeyin demişsiniz.ancak ben zaten yazdığım yazıda verdiğim örneklerin yarasalarla ilgili bir deneyden olduğunu belirtmedim.zaten yazımda da dediğim gibi yarasa oksitosin ve esneme ile ilgili bir yazı bulamadığımdan yakınmıştım.bulduğum yazılarda insanlar üzerinde uygulanabilirlik açısından en uygun hayvan olan deney fareleri üzerinde yapılanlar olacaktı haliyle.varsa eğer tüm deneylerini yarasalar üzerinde yapan bir bilim adamı söyleyin ben de onu inceleyeyim.ayrıca bu yazıların linkini vermemin nedenlerinden birisi de hormonların genel anlamda insanlar ve hayvanlar üzerinde aynı temel etkiyi yapacağını düşünmem.nasıl ki deney fareleri üzerinde yapılan deneyler sonucu insanlar için ilaç vs yapılıyor veya fareler üzerinde yapılan deneyler üzerinden insanlar üzerine genellemeler yapılıyor aynı mantıktan hareket ettim.siz konunun mantığını anlamadan sadece eleştiri mantığı ile örnek vermeyin diyorsunuz ve temel noktayı gözden kaçırıyor veya baştan savıyorsunuz.
  diğer bir konu 31 tevsirci ve kuran meali konusu.ve konuya temel teşkil eden ayetler savınız.ben de malum ayet hakkında bulduğum bir yazıyı incelemenizi istiyorum.
  http://www.ilhan-arsel.org/Kissalar1/M12.html
  muhtemelen okuduktan sonra çok zorlama bir biçimde bir bağlantı kurulduğundan bahsedeceksiniz.ama emin olun sizin savınızdan çok daha sade olduğunu düşünüyorum.
  devamında ineğin inekle teşbih yapılması konusu var.inekler zaten çift sürmediği için bu bahsedilen inek olamaz demişsiniz.o zaman teşbihi biraz daha ayrıntılı incelersek;
  -çok akıllı çok uslu bir çocuk.mesela burada akıllı ve uslu aynı anlamdadır ancak ikisi beraber kullanılmıştır.
  -tertemiz üzerinde hiç leke olmayan bir araba.bakınız burada da zaten tertemiz olan bir şey zaten üzerinde leke barındırmaz ama bu biçimde kullanımlar vardır.
  sizin için bunun pekiştirme olduğunu da belirteyim ki araştırma zahmetinden kurtulabilirsiniz.
  hatta bizzat örnek verdiğiniz ayetten yola çıkarsak bakın orada da;
  71. (Musa) dedi ki: Allah şöyle buyuruyor: O, henüz boyunduruk altına alınmayan, yer sürmeyen, ekin sulamayan, serbest dolaşan (salma), renginde hiç alacası bulunmayan bir inektir. “İşte şimdi gerçeği anlattın” dediler (çünki inekler zaten çift sürmez gerçekten İnek teşbih ”başka bir şeye benzetme” Ve o teşbih edilen sembol ineği (Yarasayı)arayıp buldular ve esnettiler. az kalsın yapmayacaklardı.
  -boyunduruk altına alınmayan bir inek zaten yer sürmez veya ekin sulamaz.burada da anlamı pekiştirme yoluna gidilmiştir.tabi varsa sizin orada kendi başına çalışan inekler duymak isterim.
  bu arada istanbul kanatlarımın altında filminin afişinde yaklaşık incelediğim 100 civarı resimde yarasa olmadığını gördüm.isterseniz tekrar bakın.afişte hezarfenvari biçimde kanat takmış adam var.evet o da esniyor ve memeli ama yarasa olmadığı aşikar.
  bu arada kimi sarı renkli türlerin bulunması türün genelinin kahverengi olduğu gerçeğini değiştirmez.ayrıca normal yarasalar içerisinde dahi belirttiğiniz biçimde sarı renkli olanları var.belki de normal yarasadır değil mi?
  bu arada eğer anlaşılır olsaydı nasıl geleceğe haber verirdi demişsiniz.carl sagan’ın deyişiyle insanlar din ile bilim çatışmasını önlemek için kesin yorumlardan çok mecazlara döndüler ki bilimin yaptığı herhangi bir buluş dinin temellerini sarsmasın.yaptığınızın bundan farkı olmadığını düşünüyorum.
  ayrıca kuranın kimi ayetlerinde onun apaçık olduğu belirtilmiştir.ancak bir yandan da muhkem ve müteşabih diyerek ikilem yaratmıştır.tabi aynı zamanda hem insanları inanmadığı için yakan bir tanrı olduğu halde bir yandan da dileseydim onlar puta tapmazdı demiş veya hem ayetleri yalanlayanları sağır ve dilsiz olarak nitelerken hem de onların anlamalarına engel olmak için kalplerini ve kulaklarını kapattığını söylemiştir.
  muhtemelen müteşabih olarak buralarda da allah iyi şeyler demiştir biz yanlış anlıyoruzdur değil mi?
  onlara göre gökyüzünde bir tanrı vardır demişsiniz.peygambere göre bunda şüphe olduğunu sanmıyorum çünkü peygamberin namaz pazarlığı yaptığı zamanı şimdi miraç kandili olarak kutluyoruz ki burada peygamber göğün çeşitli katlarına çıkmıştır.
  hadi bir de şuna bakalım.madem ki kitap peygamber yoluyla inmiştir o zaman onu en iyi yorumlayan ve alim kişi olması gereken de odur.muhtemelen tıp vs sizden bizden iyi biliyordur.ama karnı ağrıyan kişiye deve sidiği önermesi nasıl açıklanabilir?siz karnınız ağrıyınca ne yapıyorsunuz?bu arada bahsi geçen konunun geçtiği hadis;
  http://hadis.ihya.org/buhari/hadisler.php?t2=ara&ara=ureyne&yer=hadis
  belki yanılmıyorsam katarakt ve ter konusunda yazdığınıza benzer bu konuda da yazabilirsiniz.
  yine inek ve çift sürmeme konusunu açıklığa kavuşturduğumu sanıyorum hani pekiştirme olan.
  ayrıca teşbih yapılan kara hayvanı haliyle denize veya havaya bakarım demek mantıklı bir açıklama değildir.
  -aslanım benim, eşek herif benzetmelerine bakarsak bakınız insanlar aslana veya eşeğe benzetilmiş.uçan eşek gördüğümü sanmıyorum.bakınız ikisi de kara hayvanı.yani deniz veya havaya bakmamanız hâlâ zorlamanın ötesine geçebilmiş değil.
  -bu arada eğer birisi ölse ve bir adam sana bu durumun devamında senden bir inek kesmeni istese sen hemen keser misin yoksa şaşırır dalga geçildiğini düşünmez misin?sonuçta ölen ölmüştür.sadece basit bir bakış açısı ama yazının ilk bölümlerinde verdiğim linki incelemen daha doğru olacaktır.
  son olarak insanlara emir verir biçimde örnek verme, yorum yapma diyerek hoşgörüsüz yaklaşımlarda bulunmamanızı isteyeceğim.burada bir yazı paylaştığınıza göre elbette bunlara eleştiri yöneltilmesinden daha doğal bir şey olamaz.

 12. ustyazi diyor ki:

  Öncelikle çevirileriniz çok kötü biraz daha özen gösterseniz mutlu olurum. Hem de burada ne demeye çalıştığınızı anlamaya çalışmakla daha az zaman geçirip olayın özüne inmem kolaylaşır.

  **Ben ayetlerimi yalanlıyorum ????
  Yeni bir yorum ve hadi deneyelim ya yanılmadıysam diyorum.
  denendi ve oldu diyelim ne olacak dünya, bunu hayal bile edemessin?

  – Bilimsel bir konuda hadi deneyelim gibi bir mantık izleyemezsiniz. Klinik araştırmalar ve uzun bir deney süreci gerekir. Siz acaba olur mu diye özellikle de bilimsel olmayan kaynaklara dayanarak bir deneme yapmak isterseniz tabi ki kimse tarafından ciddiye alınmazsınız. Çünkü bahsini ettiğiniz olaylar ve verdiğiniz kaynaklar kişisel görüşleriniz ve yorumlarınızın ilerisine geçmemektedir.

  – Kuranın ileriye dönük mesajlar içerdiğini kanıtlayan herhangi bir bulgu yoktur. sırf bunu yazdım diye Harun Yahya saçmalıklarıyla karşıma gelmemenizi ümid ediyorum. Bakın elinizdeki ne kadar zorlasanız da bilimsel bir kitap değil. İçinden istediğinizi cımbızla çekin sadece zorlama yorumlar var elinizde. Bu sebeple benden herhangi bir bilimsel araştırma yapmamı beklemeniz garip. Çünkü savlarınız bilimsel değil.

  – Kuranın okunup anlaşılabilirliği konusunda çocuklar konusuna nasıl geçtiğinizi anlamadım. İnsanları okuduktan sonra içinden herhangi bir keşif yapmaya çalışmamarı konusunda suçlamanız ise daha da garip bir durum. Ayetler Muhammed tarafından insanlara aktarılırken dahi bir gizem aranmamış, o gün ne gündemdeyse ona yönelik konular ayet diye insanlara sunulmuştur. Kitabı savunmak için içine serpiştirilen “Şüphesiz ki anlamayanlar çıkacaktır, itiraz edenler olacaktır, gelecekte anlaşılacaktır” gibi cüleler ise benim için herhangi bir şey ifade etmemektedir.

  Şimdi de daha sonraki yorumcu için öne sürdüğünüz konulara ir bakalım isterseniz:

  **Teşbih yapılan kara hayvanıdır ( inek) teşbih edilende farklı olmalıdır yani bunun için denizde ve gökyüzünde aramanız gerekir.

  – Zorlama ve saçma bir yorum yapılmış. Birine Ayı gibi dediğiniz zaman deniz ayısından mı bahsedersiniz yoksa uçan bir insandan mı? Edebiyat konusunda yeni bir çığır açma girişiminizi takdirle karşılıyorum ancak konuyu istediğiniz yöne çekmek için bunu yapmanız pek güzel bir davranış değil.

  **İKİ ARAŞTIRMADA SIÇANLARDA bari örnek vermeyin.

  – Bilimsel araştırmalar sıçanlar üzerinde yapılır. Bunu bilmiyorsanız öğrenmenizde fayda var. Bu tüm dünyada özellikle tıbbi ve biyolojik alanlarda yapılan araştırmalarda genel geçer bir yöntemdir.

  **2. Sadece diyanet mealini sabit almışınız.

  – Ülkede din ve kuran üzerine en yetkili kurum diyanet işleri başkanlığı olduğuna göre bir sakıncası olmasa gerek.

  ** 4. gökyüzünde tek memeli hayvanın olması sizce tesadüfmü ?
  esniyor ve sapsarı rengi var. Denizde olan balıklarda memeli ve
  sarı renkli olmayışı sizce tesadüfmü ? İneklerin esnememesi sizce tesadüfmü ?

  – Dünyada 18 familyaya bağlı, 986 tür yarasa varken, içlerinden bir tanesi elbette sizin aradığınız olabilir. Denizde yaşayan memeliler oldukça iri cüsselilerdir ve canlılar dünyasında kamuflaj için kullanılan değişik renklere ihtiyaç duymuyor olabilirler. İneklerin esnememesi tesadüf mü sorunuza gelince: Evrimsel süreç içerisinde kaybolmuş, belkide hiç bir zaman onlara gelmemiş bir özellik olabilir. daha önce de kendiniz bahsettiniz başka esnemeyen hayvanlar da var.

  – TABİ TÜM BUNLAR İNEKLERİN ESNEMEDİĞİ VARSAYILINCA KONUŞULACAK ŞEYLER. ANCAK: http://www.helsinki.fi/uh/2-2003/juttu5.shtml
  Bu linki inceleyince siz de göreceksiniz ki İNEKLER ESNER. Aşağıda aynen aktarıyorum.

  =”Many other phone calls also come to the barn, people inquiring about different things related to the animals. One lady wanted to know whether cows yawn. They do.”(Son iki cümle: Bir bayan ineklerin de esneyip esnemediğini bilmek istedi. Evet esnerler.)
  AYRICA:
  http://crow202.org/wordpress/wp-content/images/yawning_cow.jpg
  http://www.dreamstime.com/royalty-free-stock-image-calf-yawning-image2813236
  http://c.photoshelter.com/img-get/I00001Nd02_B2jII/s

  **Hiç düşündülermi acaba : İnekler çift sürmez ve boyunduruk altına alınmaz neden inek değilde öküz istenmemiş ?

  – İnekler öküzlere göre daha güçsüz oldukları için çift sürmezler. Çift süren bir hayvanı ise kesmek pek mantıklı değil. eğer yine esnetmek diyecekseniz hatırlatayım esnetmek sizin yorumunuz.

  – Kaldı ki diyanet çevirisine bakıldığı zaman inek değil “sığır” olarak geçiyor. sığır kavramı ise inek ve öküzleri içine alan bir kavramdır. Diyanet çevirisini neden temel aldığımı ise daha önce açıklamıştım.

 13. metafizik19 diyor ki:

  Sanırım 100 sayfalık iddia hazırlamam gerekecek :)
  1.ne lady wanted to know whether cows yawn. They do.”(Son iki cümle: Bir bayan ineklerin de esneyip esnemediğini bilmek istedi. Evet esnerler.)
  Çevirinize hayranım. Bir bayan esneyip esnemediğini bilmek istedi yok dedi.

  2. İtiraz edeceğim diye neredeyse saçma tabirler var.
  – İnekler öküzlere göre daha güçsüz oldukları için çift sürmezler. Çift süren bir hayvanı ise kesmek pek mantıklı değil. eğer demişsiniz.
  benim sayfamda açıklandı bu. koca memeleriyle süt veren inekleri çifte sürerseniz sütten kesilir bunun için çiftçi köylü buna kalkışmaz. güçsüzlükle alakası yok. sanırım eşeği bile çifte süren insanlar var. Olay tamamen maddi zarardan meydana gelir.
  3. İnsana en yakın deneylerde kullanılan sıçan demişiniz. ben insan esnetiliyor demedimki. esnetilecek hayvan yarasadır. komik olmayın )
  4.Kaldı ki diyanet çevirisine bakıldığı zaman inek değil “sığır” olarak geçiyor. sığır kavramı ise inek ve öküzleri içine alan bir kavramdır. Diyanet çevirisini neden temel aldığımı ise daha önce açıklamıştım.
  demişsiniz. 31 mealin bir arada olduğu site verdim. bak hayvan çift sürdüğü halde kimse ÖKÜZ diye tevsir yapmamış. neden acaba ?
  İnek, düve. sığır. inek dişi sığırdır. düve dişi sığırın küçüğüdür inek ve düve aynı zamanda bir sığırdır. Çünki Öküz istenmemiştir. Özellikle dişi sığır istenmiş olmasıdamı düşündürücü. 10 milyon kuran meal ve tefsirin tek birinde bile ÖKÜZ ismi göremessin. Çünkji onlar arapçayı biliyor siz sadece diyanet meali okudunuz ve yorum yapıyorsunuz. Keşki meali okusanız. Kuranı okuduğunuzu düşünmüyorum bile. Sizin karşı gelecek bölüme bakıyorsunuz. Böyle bir noktaya ulaşamassınız.
  5. İlhan arselin sitesini örnek vermişsiniz. onu defalarca okudum. Bizim ilahiyatçılardan daha iyi araştırmış hemde tevratı o bile diyorki tefsircilerin hiç biri geçerli açıklamaya ulaşamamış bu konuda.
  Ayrıca inek kesin deyince insanlar şaşırır dersin diyorsun ama ilhan arselde açıklamış onlarda keffaret konusu var. katili bulunmayan biri olduğu vakit inek keserler ve başına geçip yemin ederler . Siz gerçekten bilip bilmeden yorum yapıyorsunuz. bakın tevrat ayet numarası bile vermiş. siz nerenizle okuyorsunuz dostum ?
  6. Devam edeceğim acele çıkmam gerekti..

 14. ustyazi diyor ki:

  1.one lady wanted to know whether cows yawn. They do.”(Son iki cümle: Bir bayan ineklerin de esneyip esnemediğini bilmek istedi. Evet esnerler.)
  Çevirinize hayranım. Bir bayan esneyip esnemediğini bilmek istedi yok dedi.

  ** Sırf haklı çıkmak adına ne yapacağınızı şaşırdınız. İneklerin esnemediğini iddia ettiniz fakat esnedikleri ortaya çıktı. Arapçayı büktünüz sıra ingilizce de mi? Google Translate’in saçma çevirisini bile kullansanız “ESNERLER” deniyor. Hala YALAN söylüyorsunuz.

  Yolladığım resimleri de görmezden gelmişsiniz ki artık kendi söylediklerinizi de unuttunuz. İstediğiniz sadece tek bir resimdi. Ne oldu. Arık vazgeçin ve daha fazla küçülmeyin isterseniz. İstediğinizi yazabilirsiniz. Temel dayanağınız (İneklerin esnemediği) ortadan kalktığına göre tartışa burada bitmiştir.

 15. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Ayetlerde anlatılmak istenen katili bulunamayan bir ölünün kurban kesilerek dirilmesi ve katilini söylemesidir.Burada verilmek istenen mesaj katillerin uyarılmasıdır.Tartışmanın bu çerçevede yapılması lazımdır.İnek esnemesi gibi bir durumda yoktur.Saygılarımla.

 16. nn.atte7 diyor ki:

  metafizik, artık dedikleriniz çırpınışlardan öte saçmalama boyutlarına ulaşmış.yaptığınız çeviri bariz yanlış bir çeviridir.zaten size ait olmadığı ve kıytırık bir çeviri programı veya ona benzer bir şeyden çıktığı aşırı belli bir şey olması bir yana bu kadar basit bir şeyi çevirirken programa ihtiyaç duymanız ingilizce düzeyinizin vasatın altında olduğunu gösteriyor.verilen linkte ineklerin esnediğini söylediği halde bunun aksini iddaa etmek ve çok bilmiş bir tavırla kendi çevirinizin yanlış olduğunu görmeden üstyazı’nın çevirisine sataşmak sizi daha da komik duruma düşürüyor.tabi siz de haklısınız.yanılmıyorsam kaç yıldır bu sav hakkında uğraşıyordunuz.ünlü bir deyiş vardır.siz savınızı verilere uydurmak yerine verileri savınıza uydurdunuz ve ineklerin esnediğini görmezden geldiniz.ee haliyle bu kadar savunduğunuz bir konu hakkında ineklerin esnediğini görünce de çamura yatma karşı tarafı yanlış biliyor gibi göstermeye çalıştınız.isterseniz bir ingilizce çevirmene ya da ona bile gerek yok ilköğretim 5.sınıf öğrencisine gösterin yazıyı.o bile çeviriye göre esnediğini söyleyecektir.ikide bir bize arapça bilgimizin olmadığı vs konuda sataşıyorsunuz.neyse ki bilimsel yayınların ve araştırmaların çoğu arapça değil de ingilizce.yazıdan ziyade yine üstyazı’nın gösterdiği fotoğrafları görmezden gelmeniz de ayrı bir durum.tüm bu kanıtlar karşısında tutumunuz;
  http://www.boloji.com/plainspeak/053.htm
  bahsedilen linkteki fotoğrafan öteye geçmiyor.
  size kaç kez söylediğim halde hâlâ bana yarasalar hakkında deney yapan bir bilim adamı vs gösteremediniz.tekrar anlatmama gerek yok neden fareler üzerinde deney yapıldığını anlatmıştım.tekrar okursanız sizin için iyi olur.aslında haklı olarak şimdi sizin katil yarasayı esneten oksitosin ile ilgili araştırmanın geçtiğini belirttiğiniz sayıyı ve sayfasını da duymak isterim.sonuçta ben yazılarımı hep bir dayanağa göre yazıyorum.son zamanlarda sunulan savlara karşı çamura yattığınız için böyle bir derginin olup olmadığı konusunda da şüphelenmeye başladım.
  bu arada yazımın sonunda bahsettiğim yorumun sadece basit bir bakış açısı olduğunu ama ilhan arsel linkine bakmanızın daha iyi olacağını belirttim ama belli ki siz sırf sataşma maksadıyla bunu da görmezden gelmişsiniz.yine yanlış anlamamanız için bakın tekrar ediyorum orada ilhan arsel linkinden çıkardığım bir sonuç yok sadece basit bir bakış açısı var.umarım 2 tekrar yeterlidir.sizin terbiye sınırınızda bir söz söylemem gerekirse; siz nerenizle anlıyorsunuz dostum.
  bu arada acele çıktığınıza göre muhtemelen bir ingilizce öğretmeni arıyorsunuz.kolay gelsin.bu arada savınız için yeni bir yarasa buldum bakın hem çok şirin gözüküyor.
  http://www.hurriyet.com.tr/dunya/16870176.asp?gid=373
  hem fotoğrafta sanki esniyor gibi göründü.bence aradığınız yarasa bu.hadi yine iyisiniz.bu kıyağımı unutmayın.
  son olarak istanbul kanatlarımın altında yarasası da beni çok güldürdü.daha fazlası olamaz derken bir de bu ingilizce çeviri olayı.saygılar…

 17. metafizik19 diyor ki:

  Yalancılıkla suçlamışsınız ama sanırım çeviriniz size oyun oynadı bak dostum en az 10 kere googlede çevirdim her seferinde çıkan şu:

  Many other phone calls also come to the barn, people inquiring about different things related to the animals. One lady wanted to know whether cows yawn. They do.”
  Birçok diğer telefon da insanların hayvanları ile ilgili farklı şeyler hakkında soran, ahıra gelip çağırır. Bir bayan inek esneme olup olmadığını öğrenmek istedi. Onlar yok.

  İngilizce bilmeyen biri bile kelimede YES yada No kelimesini bilir. ama sen yukarda evet esnerler yazıyor dedin. Benmi yalancıyım yoksa senmi ? Şu yesi göstersende görsek.
  senin yazdığın şu idi = They do.”(Son iki cümle: Bir bayan ineklerin de esneyip esnemediğini bilmek istedi. Evet esnerler.)

  İnek esnemesine gelince googleye girin palavra bir kelime yazın
  O kelime ile ilgili binlerce sayfa açılır. sende inek esneme yazdın benim yazdığım yazıların dışında bir şey bulamadın değilmi ?
  Ülke dışından bir örnek buldun ama şapa bastın. Çünki bilimsel olarak Tubitak a sorabilirsiniz İNEK ler esnemez. O resimdeki böğürürken çekilmiş resim. bak diğer esneyen hayvanlara farkı anla. Siz komik oldukça ben mutlu oluyorum. Birde yalancılıkla suçluyorsun ha…

  Ayrıca bir hadis örnek göstermişin (deve sidiği) ben onlarca yazı yazdım tamamen kurandan.. hiç bir zaman hadis örnek vermedim. Bana sakın hadisle gelme çünki inanmıyorum. arap uydurmalarını dinleyemem. hakiki Kuran varken.
  Dergi adınıda uydurmadım yalanı sevmem yalancıyı hiç.
  cilt 23 sayı 276 kasım 1990 sayfa 47-48-49
  Konu: neden esneriz .
  Ayrıca İstanbul kanatlarımın altında filiminin afişinde aklımda kalmış fakat fragmanında seyretmiştim. isterseniz internetten seyredebilirsiniz .
  ve benim elimdede var aynı filmdeki gibi. hatta tv net videosu hazırlandığında konuşmamı ve o resimide görebilirsin. Ayrıca araştır ve sarı renkli yarasa varmı diye her şeyi hazır bekleme. Yanlış bir sayfayıda buraya taşıyıp rezil olma.
  tıp adamı değilim. ilahiyat eğitimide almadım. Böyle bi şeyi uydurmaya kalktım diyelim. meallerdeki hataları bilmem gerek. benim 17 yıl evvel araştırmaya başladığım yıllarda böyle internette 30 tane mealde yoktu ve o zamanlar bilgisayar kullanmayı dahi bilmiyordum.
  İneği esneteceğim ama esnemeyecek ve teşbih sözünü bulacağım sonra bunun (inek) in sembol olacağını düşüneceğim ki tesadüfe bak denizdeki balıklar yumurtluyor ve memeli olanlarda sarı renki yok. sonra gökyüzünde tek MEMELİ olacak ve sarı renki olacak tesadüf ya inek esnemeyecek ama yarasa esneyecek. Yarasayı esneten ilaçta insan beynindeki bir hormon olacak . Ve yine tesadüf 73. ayette ineği kesin yazmıyacak onun bir parçasıyla ona vurun denecek. Ayette kesilen ineğin bir parçası ile ölen adama vurdular ve adam dirilip katilini söyledi denmediği halde tevsirciler böyle anlamış denecek ve muhammed esed tevsirinde dirilme olayı komik diyecek ve mustafa islam oğlu tevsirinde kabul etmeyecek. sonra Tevrata bakacaksın tesadüf ya oradada Öldürülen bir adam olup katili bulunmassa inek kesilip üzerinde suçsuzluğu için yemin ediyorlar olacak yani KEFFARET konusu olacak.. (67 ayette ineği kesin denseydi keffarete örnek diye hemen keserlerdi ama bizimle alaymı ediyorsun deniyor) İncilde bu konu olmıyacak ve her ne hikmetse milyonlarca HADİS üreten araplar bile tek hadis yazmamışlar ve söylenmemiş olacak KONU hakkında.
  Ayrıca konu bakara olduğu halde onmilyonlarca meal ve tevsir (türkiyede) hiç birinde öküz istenmemiş olacak. İnekler çift sürmemiş olacak. İneklerin çift sürmemesi için sütten kesilme (yasası) konacak.
  Yarasalarda yumurtlasa idi nasıl uydururdum bunu acaba ? yada yarasalarda evrime !!! uğrayıp esnemiyor olaydı ne yapardım ?
  Ya Allahtan korkun gökyüzünde bile TEK BİR MEMELİ inin olması bile TESADÜF olamaz. düşünün taşının babalar bu adam bunu gerçekten uydurmaya kalksa bir yerlerde tıkanırdı deyin ve gerçekleri görmeye başlayın bence.
  Birde şu yönden bakalım. uydurdum ya hani ;
  Bir gazetede yayınlandı ve bir dergide yayınlandı internette onlarca haber ve sitelerde anlatılıyor ve sonra ülke tvde iki gece çıkıyorum sonra net tvde bir gece çıkıyorum. ilerde ne olur bilinmez sonra denendi ve olmadı
  diyelim ve geçekten inananlar oldu ve tam 5 kez denendi ve fiyasko..
  uydurulan bir şey gerçek olamaz ya.. Düşeceğim durumu düşünebiliyormusunuz ? Üçkağıtçı, uydurmacı, tanrının ayetleri ile dalga geçen dinsiz ve imansız biri.. İnsan sadece inandığı bir davada yıllarca mücadele edebilir ve bazı şeyleri göze alabilir.. tv lerde seyredin bakın ne diyorum. bunun için hiç bir ücret istemiyorum ve lütfen deneyin diyorum sadece. Bir menfaat söz konusu değil e neden uydurdum bu kadar hikayeyi ve hepsinin bilimsel karşılığı var. ayrıca sonra tıp alanında araştırma yapacağım. türkiyede tıp konusunda profesörlerin bile bilmediği bir konuyu bileceğim (beyne üçbeş dakika oksijen gitmesse ölür) fakat buda doğru değilmiş denecek ve hollanda beyin araştırma enstitüsü deney yapacak ve beyin sinir hücrelerinin ölmediği ve korunduğu ispat edilecek sonra pensilvanyada ^^diriliş bilim merkezi ^^ açıldığını öğreneceğim. Ölümden dönen insanların onlarca videosunu face mde sergileyeceğim. Ya uydurduysam neden bunları yapıyorum sizce ? akıl hastası falanmıyım ?

 18. metafizik19 diyor ki:

  ingilizce konusunda emin olmadığım için sadece googleden yararlandım ama iyi bir ingilizce çevirisine müracaat edeceğim ayrıca bir yerde bir kadının evet diyor olsaydı bile bu baz alınmaz bilimsel makale varmı sayfa verebiliyormusun bak ben verdim.

 19. metafizik19 diyor ki:

  demek istediğim şu: bilimsel makalelere bakalım örneğin yumurta yararlımı yoksa zararlımı insan bedeni ile ilgili……. Siz yararlı diye yüzlerce bilimsel makale bulurken aksi olan biri zararlı diyerek yüzlerce makale gösterebilir.
  Birde internetin artık bilgi çöplüğü olduğunu düşünürsek şu an milyarlarca bilginin yanlış olduğunu bile düşünebiliriz

 20. metafizik19 diyor ki:

  Ferda kardeş şu yazına cevap :
  Ayetlerde anlatılmak istenen katili bulunamayan bir ölünün kurban kesilerek dirilmesi ve katilini söylemesidir.
  Bu olay hz. musa zamanında ve onun toplumunda geçiyor. yani ne hristiyanlık var dünyada nede müslümanlık. ve 12 asır musevilik hüküm sürmüş. ADAM DİRİLDİYSE:::: bu mucize olmazmı. Dünyada tek imkansız şey ölen birinin mezara giderken diriltilmesidir ama hiç bir yahudinin bundan haberi yok. Onlar için İDOL olmuş hz. musa hakkında herşeyi bilen museviler 12 asırda böyle bir şeyi literatürlerine yazmamışlar. tevrattada yok. incildede yok. bir rivayet gelecekse onlardan gelmesi gerekmezmi ? 25 asır sonra masa başında biri bunu nasıl uydurdu?
  Bence detaylı düşünmeden yazımı öylesine okumuşunuz.

 21. ustyazi diyor ki:

  Bla bla bla bla PEH. İşinize gelmedi sanırım.

  They do. Yaparlar şeklinde çevrilir. Yapılan esneme işidir bu nedenle çevrilirken evet esnerler olarak çevirdim. Kaynak olarak verdiğim yer ise bir üniversitenin inekler üzerine araştırma yaptığı bir araştırma çiftliği.

  Komiksiniz. Geçmiş olsun. Başka bir konuda araştırma yapmayı deneyin belki bişeyler çıkar.

 22. metafizik19 diyor ki:

  Ne kadar mantıksız . inekler esnermi: yaparlar. )))))))
  kim inanır ) kadir )))
  siz ingilizce bildiğinize eminmisiniz ? yada çeviride her daim değişik söz çıkan şeye çokmu inandınız.
  İnekler esnermi diyen birine cevap yes yada no olmalı.
  peki binlerce hayvanın esnediği ama inek resminin olmadığı siteler türkiyede yanıldı ve sizin sayfa bilimsel ))))) kadir inanır tabii.
  Adınız ne dostum ne kadar basitleştiğinizin farkındamısınız . 3 sayfa yazdım neredeyse gelen cevaba bak. yaparlar ))))))))))
  Yuh yani. başka ne diyeyim. onlarca itirazınıza hep bilimsel ve çevirilirden örnek gösterek verdim. Karşılığında bir şey çıkaramaıyan birinin acizliği başka ne denir. inek esnermi : yaparlar ……)))

 23. ustyazi diyor ki:

  NOT: http://img443.imageshack.us/img443/3856/translatet.jpg

  İyi incelemenizi dilerim…

  Sizin çevirinizdeki onlar yok için: They do not yazmanız gerekli. Kandıramadınız. Üzgünüm.

 24. metafizik19 diyor ki:

  sende buna bak ve hatanı anla . herhalde uydurmuyorum :
  http://translate.google.com.tr/?hl=tr&tab=wT#en|tr|.%20One%20lady%20wanted%20to%20know%20whether%20cows%20yawn.%20They%20do.%E2%80%9D(

 25. ustyazi diyor ki:

  İngilizce bilmiyorsanız en azından saçmalamayın.
  İngiliz dil yapısı konusundaki şikayetlerinizi ise bana değil ingiliz dilinden sorumlu olan yetkilileri kim ise onlara iletin. Araştırmacısınız nasılsa araştırır bulursunuz.

  Dediklerinizin yanlış, çarpıtma ve yanlı olduğu ortaya çıkınca da ilköğretim öğrencisi düzeyinde cevaplar yazmanız ise ne kadar ciddiye alınacak biri olduğunuz konusunda kafamda soru işaretlerine sebep oldu. Lütfen biraz seviyeli olun.

 26. metafizik19 diyor ki:

  inek esnermi diyene yok esnemez denir.
  inek esnermi diyene yaparlar denmez. biraz mantıklı olmaya çağırıyorum.

 27. ustyazi diyor ki:

  They do. cümlesinin sonuna “( yapınca “Onlar yok” çıkacağını bulmak gayet de bir araştırmacılık. Takdir ederim. Yalnız biraz sahtekarlığa girmesi lazım. Hala komiksiniz.

 28. metafizik19 diyor ki:

  dergi adresi istedin verdim söylediklerinin karşılıklarını anlattım izah ettim. uydurma ise nasıl bir tesadüftürki bu dedim siz beni okumuyormusunuz da takıldığınız konuya bak. google çevirisi. şikayetimide onlara yapacağım. of of. senin deyiminle bla bla blamı. bunu ilk okul çocukları yapıyor ama böyle suçlanan benim. siz kendi yazdıklarınızı okuyormusunuz ????

 29. metafizik19 diyor ki:

  Yukarda bak ne yazmışım sayfayı kaldır oku.
  ingilizce konusunda emin olmadığım için sadece googleden yararlandım ama iyi bir ingilizce çevirisine müracaat edeceğim ayrıca bir yerde bir kadının evet diyor olsaydı bile bu baz alınmaz bilimsel makale varmı sayfa verebiliyormusun bak ben verdim.

 30. nn.atte7 diyor ki:

  evet tatil bitince ve üniversiteye dönünce emin olun bahsedilen dergiyi inceleyeceğim.yalnız şunu netliğe kavuşturalım.dergi yarasadan ve inek konusundan mı bahsediyor.yoksa benim sorumda bahsettiğim sadece yarasadan mı bahsediyor.daha sonra herhangi bir itiraz olmaması açısından bu önemli.
  diğer bir konu bahsedilen linki bilimsel bir kaynak olarak görmemeniz.ancak size ingilizce sorununuzdan dolayı biraz yardımcı olayım bahsedilen link helsinki üniversitesinin Viikki adlı 70 civarı inek bulunan(burada konu inek olduğu için doğrudan bunu söylüyorum) araştırma çiftliğinden bahseden bir link.yani bunu bilimsel bir kaynak olarak kabul etmemeniz saçma.yok hayır bence tübitak bilimsel bu değil derseniz sadece işinize gelenleri değerlendirdiğiniz ortaya çıkar ki bu da bahsettiğim verileri varsayıma uydurma çabasıdır.nasıl ki tüm islam dünyasında en sağlam kaynak olarak gösterilen buhari hadislerini umursamıyor olduğunuz gibi.bu arada temizlik imandan gelir lafına da inanmıyor olduğunuzu düşünüyorum.
  bu arada ingilizce mantığınızı beğendim.çok kısa bir ingilizce dersi vermek gerekirse:
  -Do you play football?(futbol oynar mısın)
  -Yes i do.(evet oynarım)
  eğer yukarıda geçen 2. cümleyi tek başına ele alırsanız evet yaparım anlamı çıkar.sizin deyiminizle ya oynarım ya oynamam denmesi gerekirken.ancak ilk soruyu görürsek ve ona göre cevap verirsek evet oynarım denir.
  hem ingilizce hakkında bilginiz olmadığını söyleyeceksiniz hem de gelmiş daha ingilizcedeki ilk yılı olan 4. sınıf öğrencisinin bildiği bir şeyi bilmeden böyle saçma şey mi olur diyeceksiniz.ama google niye öyle dedi derseniz ilk olarak ‘( işaretini kaldırıp çevirince evet yaparlar diyor.google paragrafın anlam bütünlüğüne bakmadığı sadece cümle cümle çeviriği için öyle bir sonuç çıkıyor.bu arada yukarıdaki örnekte yes var ama deyip hâlâ çocukça bir bahane üretmeyin.yes sözcüğünü çıkardığınızda dahi oynarım olur.
  bu arada sizin dediğiniz kahve içer misin diye sorulan kişi evet diyince neden içerim veya içmem demedi gibi basit bir savunma.aslında tüm bunları bu kadar ayrıntılı olarak anlatmak bile abes kaçıyor ama madem ısrarcısınız.tekrar ediyorum bilmediğiniz bir dil hakkında ahkam kesip bir de karşıdakini yanlış biliyor gibi gösterip pişkinlik yapmak çok komik duruyor.
  bu arada verdiğiniz dergiye okulda tekrar bakacağımı belirtiyorum.bir dayanak gösterseniz bile elim altında bilim teknik arşivi olmadığı için değerlendirme yapamayacağım.internet üzerinden olsa değerlendirmesi muhtemelen daha hızlı olurdu.tekrar belirtiyorum helsinki linki de herhangi bir yazı değildir yukarıda bahsetmiştim.

 31. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Sayın metafizik-19 Museviler Tevratı değiştirmişler.İspatmı istiyorsunuz?Faizle bir yahudiye borç vermek günahtır.Ama yahudi olmayan birine verebilirsiniz.Tevratın yarısından çoğu İsrailin tarihini anlatır.Yani adamlar ayetleri canlarının istediği gibi değiştirmişler.Saygılarımla.

 32. metafizik19 diyor ki:

  nn atte7 Bla bla bla deyişinden senin çocuk yaşta sayılabileceğini düşündüğüm doğruymuş.
  senin yaşlarda bende tanrıların arabaları diye kitap serileri
  okuyunca neredeyse uzaydan geldiğimize inanmaya başlamış ve Tanrıyı
  yok saymanın belgelerini araştırmıştım. Ama O her şeyi öylesin e biliyorki Sıfır bilinçle dünyaya geldiğin ve senden önce yaşayanların yaptıkları hataların gerçek yaşamda olduğu ve bunları örnek alabileceğini düşündüğü için zaman veriyor. İlhan arseli ve turan dursununda kitaplarını okudum. Onları yanıltan iki şey var. Yani Peygamberimiz tarihin derinliklerinden geri gelse ve deseki bana ait herşeyi yasak ettim ben bu sözler nerden çıktı hepsi uydurma ve ben bunları söylemedim.
  Eyvah!! diyecekler çünki Örnek aldığı sözlerin yüzde sekseni
  hadisler ve peygamber hayatı denen yalanlar manzumesi. geri kalanda yine tevsirlerde yapılan çeviri hatalarıki ( şu anda onlarcası mevcut)
  üçüncüsüde müteşabih ayetlerki Ali İmran suresi 7 de söylüyor bu kitabın bir kısmı muhkem ayetlerdirki kitabın anasıdır d,iğer ayetlerde müteşabihtir (yani teşbih yapılan ve benzetmeler olan ayetlerdir) hemen devamında diyorki Kalbinde fesat bulunanlar bunlara meyil eder.
  Yani Kitaplarında hadisleri yalan sayıp atarsak 100 sayfada 10 sayfa kalır ve kalanlarda aslında müteşabih ayetlerdir ve tevsir hatalarıdır.
  turan dursununda din bu 1 din bu 2. din bu 3 din bu4 kitaplarını okudum Kuran ansiklopedisi kitabı olan ve müftülükten ateistliğe nasıl geçer insan diye maalesef bu yalan hadisleri doğru sanıp onlardaki hataları araştıran insanlar. Resmi yok peygamberin . ayrıca Kuranda Muhammede mucize verilmediği yazılı iken bu gün piyasada hz. muhammed ve 1000 mucizesi adlı kitaplar var ve saçmalıklar ve rezaletlerle dolu. Diyanet ne yapıyor? hac işleri ile uğraşıyor. Bu kadar yanlışın olduğu bir dünyada bu uydurmaları saçma bulup dinden dönmek isteyen yüzlerce insan var ve normal kafa ile düşünen insanlarda hacı hocaya değer vermiyor. aslında iyide yapıyor. Bence Kuranı insanın kendine iniyor diye okuması gerekir ve bilimsel makalelerden yararlanması gerekir.
  sadece insan bedenini tamamen incelesen allahın varlığını inkar ettiğin için utanabilirsin. Atomlarına kadar hücrelere ve çalışmasına kadar.

 33. metafizik19 diyor ki:

  sayın ferda kardeş..

  Tevratın tahrif olduğunu Kuranda yazıyor bunu biliyorum.
  Bir an için Tevratın tamamen tahrif ve hatta hiç olmadığını varsayalım.
  Bu olay hz. musa ve kavmi arasında geçmiştir. hz. Musa adam diriltse büyük Mucize olur ve dilden dile nasıl diğer 9 mucize (kurandada mevcut)
  anlatılıyorsa bununda anlatılması gerekir. musevilere bakın ve hristiyan filmlerini seyredin ve bizdeki Kurana bakın 9 mucize aynıdır.
  O filmlerde hz. Musanın adam dirilttiğini göremessiniz.
  Eli koynundan beyaz çıkıyor bu mucize 25 asırdır taşınıyor ama
  Mezara gidecek birini diriltmiş bu Mucize hiç hatırlanmıyor.
  Sizi bir kaç dakika düşünmeye davet ediyorum.
  Çünki adam diriltme konusu yoktur ve bu 10. mucizeye girerki o zaman allahın matematiğinde hata olduğu düşünülmesine sebep olur. Allahın matematiğinde hata olmadığına göre bizim anlayışımızda bir problem var. neden israrla adamı diriltiyorsunuz anlıyamıyorum. Hiç bir musevi isevi muhammedi kayıtlarda yok ama türkiyeye gelen çevirilerde adam diriltiliyor.

  Ayrıca keffaret konusu orada asırlardır gelen bir gelenek ve KANUN ve herkesin bildiği bir şeyi Tevratta değiştirmeleri mümkünmü ? ayrıca tevratı okumuş biri olarak örneğin yusuf suresini okuyun sannedersizniki Kuran okuyorsunuz. Onların tahrif ettiği şeyler anlıyamadıkları müteşabih ayetlerdi ve çıkarlarına ne geliyorsa onları değiştirdiler . Yoksa yüzlerce yıldır herkesin bildiği konuları nasıl değiştirecekler ?

  İnternetten mustafa islamoğlu bakara 67-73 yazarak videosuna ulaşabilirsiniz oda diriltmiyor ve bazı tevsircilerde var.
  yapılan yanlışa birde siz geçerli oy vermeyin ve sadece düşünün.

 34. nn.atte7 diyor ki:

  herhangi bir yorumumda bla bla lafı geçmediği halde yine kimin ne yorum yazdığına dikkat etmeksizin kendinizce beni küçümsemeye çalışmışsınız.ben öğrenci olduğumdan bahsetmesem bu konuda herhangi bir bilginizin olmayacağı da aşikar.sizin dediğinizden çıkarılacak sonuç insanların çocukken bu tarz şeyler okuyup yanılabileceğiymiş.evet richard dawkins de benim sınıf arkadaşım zaten.hâlâ bu tarz şeylerle uğraşıp duruyor.bu arada insan vücudunu tam olarak incelesem bu tarz düşüncelerimden ötürü utanmam gerekirmiş.anatomi dersinde insan vücudunu sizden çok daha iyi öğrendiğimi düşünüyorum.ama yine de bunu bir tanrıya bağlama düşüncesine girişmedim.neyse sanırım daha fazla uzatmaya gerek yok.

 35. metafizik19 diyor ki:

  Şu sorduğuma cevap gelmedi.. hayırdır. 2 tane inançsızdan ardı ardına mesaj gelince karıştırmış olmam normal. ama genç olduğun gerçeğini değiştirmez. Allah ta kainatın başından bile doğayı kullanarak sizin aklınızı çalıştırmanızı ve olaylardan bir çıkarım yapmanızı bekliyor. richard dawkins örneğinde manidar. Kuranda onların gözleri var ama hakkı görmezler deyişine bir kez daha hak veriyorum. Size ilhan arselin ve turan dursunun kitaplarını okudum dedim. Siz karşı görüşte olan ama bilimsel çalışmaları olan sayfaları takip edin bari. şayet incelemek isterseniz :

  http://www.facebook.com/video/video.php?v=157937437569423

  ayrıca: ister inan ister inanma ama hiç olmassa seyret ve düşünmen için linki veriyorum :
  http://www.facebook.com/video/video.php?v=171457149564623&oid=105681382825839&comments
  Ve benim tesadüf ile ilgili yazıma yorum gelmedi şaşırdım . koskoca yazının içinden cımbız gibi bir kelime seçilip yazılanlara bakarmısınız ?

  İŞTE TESADÜFÜM :

  tıp adamı değilim. ilahiyat eğitimide almadım. Böyle bi şeyi uydurmaya kalktım diyelim. meallerdeki hataları bilmem gerek. benim 17 yıl evvel araştırmaya başladığım yıllarda böyle internette 30 tane mealde yoktu ve o zamanlar bilgisayar kullanmayı dahi bilmiyordum.
  İneği esneteceğim ama esnemeyecek ve teşbih sözünü bulacağım sonra bunun (inek) in sembol olacağını düşüneceğim ki tesadüfe bak denizdeki balıklar yumurtluyor ve memeli olanlarda sarı renki yok. sonra gökyüzünde tek MEMELİ olacak ve sarı renki olacak tesadüf ya inek esnemeyecek ama yarasa esneyecek. Yarasayı esneten ilaçta insan beynindeki bir hormon olacak . Ve yine tesadüf 73. ayette ineği kesin yazmıyacak onun bir parçasıyla ona vurun denecek. Ayette kesilen ineğin bir parçası ile ölen adama vurdular ve adam dirilip katilini söyledi denmediği halde tevsirciler böyle anlamış denecek ve muhammed esed tevsirinde dirilme olayı komik diyecek ve mustafa islam oğlu tevsirinde kabul etmeyecek. sonra Tevrata bakacaksın tesadüf ya oradada Öldürülen bir adam olup katili bulunmassa inek kesilip üzerinde suçsuzluğu için yemin ediyorlar olacak yani KEFFARET konusu olacak.. (67 ayette ineği kesin denseydi keffarete örnek diye hemen keserlerdi ama bizimle alaymı ediyorsun deniyor) İncilde bu konu olmıyacak ve her ne hikmetse milyonlarca HADİS üreten araplar bile tek hadis yazmamışlar ve söylenmemiş olacak KONU hakkında.
  Ayrıca konu bakara olduğu halde onmilyonlarca meal ve tevsir (türkiyede) hiç birinde öküz istenmemiş olacak. İnekler çift sürmemiş olacak. İneklerin çift sürmemesi için sütten kesilme (yasası) konacak.
  Yarasalarda yumurtlasa idi nasıl uydururdum bunu acaba ? yada yarasalarda evrime !!! uğrayıp esnemiyor olaydı ne yapardım ?
  Ya Allahtan korkun gökyüzünde bile TEK BİR MEMELİ inin olması bile TESADÜF olamaz. düşünün taşının babalar bu adam bunu gerçekten uydurmaya kalksa bir yerlerde tıkanırdı deyin ve gerçekleri görmeye başlayın bence.
  Birde şu yönden bakalım. uydurdum ya hani ;
  Bir gazetede yayınlandı ve bir dergide yayınlandı internette onlarca haber ve sitelerde anlatılıyor ve sonra ülke tvde iki gece çıkıyorum sonra net tvde bir gece çıkıyorum. ilerde ne olur bilinmez sonra denendi ve olmadı
  diyelim ve geçekten inananlar oldu ve tam 5 kez denendi ve fiyasko..
  uydurulan bir şey gerçek olamaz ya.. Düşeceğim durumu düşünebiliyormusunuz ? Üçkağıtçı, uydurmacı, tanrının ayetleri ile dalga geçen dinsiz ve imansız biri.. İnsan sadece inandığı bir davada yıllarca mücadele edebilir ve bazı şeyleri göze alabilir.. tv lerde seyredin bakın ne diyorum. bunun için hiç bir ücret istemiyorum ve lütfen deneyin diyorum sadece. Bir menfaat söz konusu değil e neden uydurdum bu kadar hikayeyi ve hepsinin bilimsel karşılığı var. ayrıca sonra tıp alanında araştırma yapacağım. türkiyede tıp konusunda profesörlerin bile bilmediği bir konuyu bileceğim (beyne üçbeş dakika oksijen gitmesse ölür) fakat buda doğru değilmiş denecek ve hollanda beyin araştırma enstitüsü deney yapacak ve beyin sinir hücrelerinin ölmediği ve korunduğu ispat edilecek sonra pensilvanyada ^^diriliş bilim merkezi ^^ açıldığını öğreneceğim. Ölümden dönen insanların onlarca videosunu face mde sergileyeceğim. Ya uydurduysam neden bunları yapıyorum sizce ? akıl hastası falanmıyım ?

 36. ustyazi diyor ki:

  Kişileri yaşına göre yargılayacak kadar bilgisiz ve saygısızsınız. Bir insanın bi konuyla ilgili fikri olması için yaşı önemli değildir. Araştırma iddialarınıza bakarak orta yaşta olduğunuzu varsayıyorum. Bu durumda ben de sizden gencim. Ancak bilimsel araştırma ve yayınlar konusunda sizden kat ve kat ileride olduğuma kanaat getirdim. Çünkü:

  * Kaynak kaynak diyip 1 tane bile link veremediniz. 1 tane bilimsel yayını buraya koyamadınız.

  * Kaynak olarak sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan saçma sapan videolar koymuşsunuz. Bunların içeriği ise:
  – Atatürk düşmanlığı.
  – Bir siyasi partiye yönelik karalayıcı içerik.
  – Uğur Dündar’ı kötükeme.

  Bilim nedir en ufak bir fikriniz yok.

  Hatanızı kabul edecek olgunluğa bile erişememişsiniz. Temel dayanak noktanız ineğin esneyememesi yalan çıkınca önce çevirimi yanlış olarak nitelediniz. Doğru çıkınca cümle yapısına kafayı taktınız. Bunu yaparken yalan çeviriler ile karşıma çıktınız. Baktınız olmuyor yarasalar esner dediniz. yarasaların esnemesini dert etmediğimi daha önce de söyledim.

  Tüm bunların sonunda her dini konularda takıntılı kişinin yaptığı gibi konuyu saptırmaya çalıştınız.

  Maalesef sizi bilimsel bir tartışma yapılmaya değer bulmuyorum.

 37. metafizik19 diyor ki:

  İlahiyat ve Allahı inkar noktasında ise çocuk yaşta birini ciddiye almam alamam. Dediğim gibi sıfır bilinçle dünyaya geldik ve etrafınızda milyonlarca yalan ve yanlış bilgiler var. hayat tecrübesi ve deneyim edinebilmek için zamana ihtiyacınız var. Bence sürekli araştırın fakat artı ve eksi iki kutubu yeteri kadar dinleyerek okuyarak seyrederek oluşturun. Yukarıda adres ve linkler verdim. o kadar yazılar yazdım ama yanlış bir google çevirisine taktın ve bunuda araştıracağım dedim. Hiç bir türk web sayfasında ineğin esnediği ile ilgili tek satır olmaması ve o kadar aramanıza rağmen bir tane esneyen inek dediğiniz ama ağız yapısından böğürdüğü anlaşılan ve tubitaka sorsanız bile ineklerin esnemiyeceğini söyleyecek bilgi ve anlayışa sahip değilsiniz.
  Esneyen hayvanlara bakın ve gönderdiğiniz yanlış haberdeki resme birde siz aynanın karşısında nasıl esnediğinize bakın.
  İnek ve kuzular ve hatta deve esnemez. Okudum ama bir kütüphanede idi ve şu an hatırlamıyorum ve senin araştırdığının en az 50 katı zamanımı geçirdim acaba inekler esniyormu diye ? ne oldu tesadüfüm konusunda yorum yapamadınız. peki ingilizce çeviridede yanılıyorsan ne yapacaksın elinde ele avuca sığacak bir belge olmadığı için işi farklı konuşmalara çevirdin. Ya bir veterinere sor bari )) yok öyle ben 30 şey örnek getirdim ve hepsinin ardındayım.

 38. metafizik19 diyor ki:

  ayrıca şu iddianıza döneyim :
  sığır kavramı ise inek ve öküzleri içine alan bir kavramdır. Diyanet çevirisini neden temel aldığımı ise daha önce açıklamıştım. demişsin yukarda
  Türkiyede yaklaşık 10.000.000 dan fazla tefsir ve meal var bana sadece bir tane evet evet sadece bir tanesinde Öküz yazdığını gösterin bütün iddialarımı geri alacağım.
  Sizin eğip bükmenizle olacak işler değil bunlar genç adam
  çok çalışman gerekecek çok….

 39. metafizik19 diyor ki:

  esneme diye gönderdiğin resme bak :
  http://crow202.org/wordpress/wp-content/images/yawning_cow.jpg
  Lütfen arkadaşlar bakın inek esniyor ve dili bir karış dışarda.
  Sadece böğürürken bu hale gelen hayvanın resmini al bak işte esniyor de. yok öyle bir şey.

 40. nn.atte7 diyor ki:

  iddaalarının cevabı sanırım şu videoda:

  http://www.facebook.com/video/video.php?v=101988626512789

  ayrıca kendini doğrulayacak dökümanların devamını harun yahya sitelerinde bulabilirsin.1400 yıllık olan daha miras dağıtımındaki çok basit bir matematik işlemini yanlış yapan bir kitabın bilimselliğini sorgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum.ha bu arada yahudiler ne zaman müslümanlara karşı birleşecek olsa aralarına fesat sokacağını söyleyan tanrı sanırım israil’i müslüman sanıyor.bu arada milyonlarca müslüman’ı öldüren hıristiyanları da yahudilerden daha hayırlı olduğunu belirtmesi başka bir harikası.nedense iş kaynağa gelince okudum unuttum bir kitap demek ten öteye geçemiyorsunuz.bu arada evet bilgi kirliliği var internette.türkçe arama yapınca bulduğunuz her foruma yazdığınız hikayelerden başka bir şey bulunmuyor.tesadüf olayına gelince.cevap verilmeye gerek duyulmayan bir konu.çünkü bu en basit yaratılışçı argümandır.bunu bilimsel bir şey olarak gerçekten ciddiye alınır bir iddaa olarak dile getirmek saçmalıktır.aynı iddaalar gözün muhteşemliği vs konusunda da karşımıza çıkıyor.sanırım bu tarz saçma iddaalara daha fazla vakit ayırmaya gerek yok.eğer ki çok meraklıysanız şüphecimelek ve garajımdakiejder’i inceleyebilirsiniz.

  mark twain’in de dediği gibi:
  Gelişmiş toplumlar dindar oldukları için değil dine rağmen gelişmiştir.

 41. nn.atte7 diyor ki:

  bu arada ne hâlâ kafadan atmaya devam ediyorsunuz.

  kuzunun esnemesi:
  http://www.youtube.com/watch?v=m8pRop5ey_U

  devenin esnemesi:
  http://www.youtube.com/watch?v=RLQ3F-IGQE4&feature=related
  http://www.youtube.com/watch?v=hSQCeIO-ix8

  hadi fotoğrafı kabul etmiyorsunuz.video da gösterdik.ama yine bir biçimde kabul etmeyeceğinizi biliyorum.artık herhangi bir link gösteremeden desteksiz atan birisiyle daha fazla tartışmaya sanırım gerek yok.bundan sonra cevap yazmayı düşünmüyorum.

 42. Halil diyor ki:

  Sevgili kardeşim, tevsir ilmi bilmediğinden böyle yorumlar yapıyorsun. Anlatayım.

  O surenin evveli ve sonrası var. Ayetlerin nüzül sebebi var. Buları bilmeyince doğal olarak kesmek esnemek olur inekte yarasa… Hasbinallaaah…

  Beni israil kabilesi Musa a.s tur dağında iken yoldan çıktılar, kendilerine altından bir buzağı yaptılar ve ona tapmaya başladılar. Bu tevrat kaynaklarında da vardır.

  Musa a.s gelip kavmini bu hal üzere görünce kızdı ve hiddetlendi. Kavmi tövbe etti fakat tövbe yetmedi ve Allah onların kalbindeki altın buzağıya tapmayı kökünden sökmek için o put buzağının anasını sembolik olarak kurban etmelerini istedi. Bu günki ineğe tapan bir hinduya ”hadi o zaman kes bir inekte pişirip yiyelim” denmesi gibidir bu beni israil pozisyonu.

  Onun içindir ki bizimle dalgamı geçiyorsun diyorlar çünki yavrusu ilah edindikleri bir şeyin anasını nasıl kesebilirler ki?!

  E tövbe ettiniz ya, keseceksiniz denince çaresizlikten başlıyorlar rengini, donunu, cinsiyetini, yaşını sormaya. Bu sormalarının sebebi işi geçiktirmek yani kalplerinde kesmek istemediklerini gösteriyor. Allahta her sorduklarında cevap veriyor. Rengi altın sarısı olacak! Bazı hadislerde geçer o kadar sarı olacak ki boynuzları ve tırnaklarına kadar sarı olacak şeklinde emir gelmiş. Bul öyle bir ineği bulabilirsen?

  Buradan şu fıkıh kaidesini çıkarıyor alimler. Dinde bir mevzu hakkında detaylı soru sormak iyi değildir çünki dinini kendi elinle zorlaştırıyorsun. Beni israil sordukça Allah cevap verdi. Oysa inek keseceksiniz denildiğinde sorgusuz sualsiz bir inek kesselerdi Allah onlara niçin rengini yaşını sormadınızmı diyecekti? Hayır.

  Bu bakara kıssasında buna benzer çok hikmetler vardır fakat yarasayla esnemeyle yola çıkarsan marsa kadar gider yolculuğun. Oksijenin yetmez kardeş…

  Realist olmak gerek. Bakayım derken kör olanlardan olmamak lazım.

 43. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Sayın nn.atte7 Kuran konusunda oldukça bilgilisiniz.Kuranda yerin 7 kat yaratıldığı yazıyor.(1-sial,2-sima,3-üst manto,4-orta manto,5-alt manto6-dış çekirdek7-iç çekirdek)Sonar cihazlarıyla yapılan araştırmalar sonucu bu durum kanıtlandı.O zamanın teknolojisiyle Kuran bunu nasıl bildi?Saygılarımla.

 44. omer tiker diyor ki:

  made ve mana hicbirsey maddesiz ve manasiz degil yanliz allah bunlardan munezzehdir .mesela ruh yanliz ne ise yarar hic hic bir ise peki ruhsuz bir vucut ne ise yarar oda hic bos toprak misali ohalde ikisi bir vucut ? simdi bide insanlarin maymun falan filan deyip ata kabul ettikleri konuya bakalim sizde insanin atasi maymun mu neden maymun olsun? maymun gibi bir yaratik var olmayi becerdide insanmi beceremedi yane insan neden once insan olmadida asama asama insan lasti? hem farz edelim insanin atasi maymun du peki maymunun atasi kim? bak yine bi dayanak grek sonu her nereye dayanir sa dayansin mutlaka bir varliga dayanir iste o varlik supesiz herseyi anlamiyla yaratan allaha dayanir; birde suna bakalim islam 5 temel esas uzere kurulmustur ; atom da 5 bilesimden olusmakta bunlar biri madde biri mana islam dini mana dir yane emirler made ise dag tas yane atom ikiside birlikte isler ayni insanlardaki ruh ve beden gibi ancak atom kuranin olsa olsa fotokopisidir yane asli degildir asli ise islam dinidir slmetle bay

 45. metafizik19 diyor ki:

  nn atta 7
  şuraya bak Konumuz ile alakalı ( inek) kimbilir you tube de ne kadar aradın ama bulamadın. kuzu ve deve duyunca sazan gibi atladın )
  İnek konusunda iki resim buldun (hala rezil olmadınmı ) bir veterinere sor bari dedim. dili dışarda esnermi hayvan ya. böğüren hayvan resmi koymuş. kenarında esneme ile ilgili yazıda yok. Bak deve ve kuzuda hem yazı var hem açıklama.
  Benim iddiam İNEK esnemez le ilgili. sanırım ta başa dönüp sayfa ve iddiam ile ilgili yeniden okuyup düşünmen gerekecek.
  Aziz Nesinin videosunuda seyrettim ve yüzde doksanı doğru söylüyor. ve benim faceme girmiş olsan baş sayfada şunu yazıyor::
  Dine ateistlerin zarar verdiği sanılır. Oysa yüzlerce yüzyıldır dine asıl
  zarar verenler DİN ADAMLARIdır. Aslında CAHİL DİN ADAMLARI demek daha doğru olacaktır. Ama gidin o CAHİL DİN ADAMLARına hepside İLİM sahibi olduklarını iddia edeceklerdir ve hiç biri cahil olduğunu kabul etmeyeceklerdir. Doğru söylüyor olması aynı safta olduğumuzu kanıtlamaz.
  Tanrı değil yüzlerce yıldır uyduran cahil din adamlarıdır.
  BU Tanrının olmadığı anlamını taşımaz.

 46. metafizik19 diyor ki:

  Sazan gibi atladını şunun için söyledim. deve örneğini vermişim ama hemen bir santim yanındaki yazıyı görmemez<likten gelecek kadar sazanlık gerçekten bu. sayfayı yukarı al ve oku :
  z. Okudum ama bir kütüphanede idi ve şu an hatırlamıyorum
  İnekle ilgili araştırırken uzun zaman önce okuduğum fakat hatırlayamadığım bir konu hakkında örnekleme yapmışım. Hemen altın madeni bulmuş gibi nelerde göndermiş. Konumuz İNEK ve biraz daha you tubelerde ara bakalım İNEK le ilgili…..

 47. ustyazi diyor ki:

  Sayın metafizik, sanırım aptalsınız. Olayları konuları iyice karıştırdınız. İddialarınızın aksinin kanıtlanması zorunuza gitti galiba. Tek bir resim yeter derken şimdi iyice çamura yattığınız göze çarpıyor. Biraz büyüyün.

 48. metafizik19 diyor ki:

  Ortaya bir hakem koyalım bakalım hangi iddialar kanıtlanmış
  1. Diyanet tefsirinin yanlışlığımı ?
  2. bakaranın anlamının bir inek yada öküz olabileceği mantığımı ( 10 milyon tevsir ve mealde bir tek öküz geçmemesimi ?
  3. Yarasayı esneten ilacın oksitosin hormonu olmasımı ?
  4. Dili çıkmış halde böğüren bir inek resmi alıp aptalca bak işte esniyor diyerek bilim adamlarına kendini güldürecek iddianızmı ?
  5. Bir link verip bak orda evet esniyor yazmanızmı ? ingilizcesi zayıf olan biri bile orda evet (yes) kelimesi geçmediğinimi ?
  utanmadan sıkılmadan evet yazmanızmı ?
  6. bakara 67 de de bizimle alaymı ediyorsun kelimesinin inek kesilmesinin anlaşılacağımı ? Ustanız ilhan arsel bile Keffaret konusunu yazmışkenmi ?
  7. denizlerde sarı renkli memeli olmayışınamı ?
  8. gökyüzünde tek memeli yarasanın olmasınamı ?
  9. Sapsarı renkli yarasa olmayışınamı ? istanbul kanatlarımın altında filminin fragmanında oluşunamı ?
  10. tıp ve ilahiyat eğitimi almadığım halde bunların hepsini bilmem gerekirki uydurabileyim mantığınamı ?
  11. 70. ayette geçen TEŞBİH kelimesinin edebiyattaki anlamınamı?
  12. 73. ayette kesilen ineğin parçasıyla ölen adama vurun yazmazken ( onun bir parçası ile ona vurun ) düzeltilmesinemi itirazınız_?
  13. İlhan arselin bile bizim hacı hoca takımından daha çok Kuranı ve tevratı araştırdığını söylemememi ?
  14. aziz nesinin videosundaki anlatımının çoğuna katıldığımı söylemememi ?
  15. hollanda beyin araştırma enstitüsünün yaptığı araştırmayamı ( Ölü sinir hücreleri yeniden hayata geçirdiklerinemi )
  16. Pensilvanyada diriliş bilim merkezi açılıp yaşam ile ölüm arasındaki 3. evrenin varlığını araştırdıklarınamı ?
  17. Aziz nesinin dediği gibi ne zaman batı bir buluşa imza atsa hemen bakın Kuranda bu var diyen mantığın neden yüzlerce yıldır kurandan bir icat getiremediği ve Bu kadar çırpınmama rağmen hala biri çıkıpta gel deneyelim demeyişene içerliyorum. Ama tarih yine gösterecek bazı şeyleri. Umarım denenip hayata geçerse belki aklınızı başınıza alırsınız ve ^^ya bir zamanlar ben bu adama yazarken aptalmısın diye yazmıştım dersin.
  YİNEDE MERAK EDİYORUM HANGİ İDDİALARIMIN AKSİ KANITLANDI ??

 49. ustyazi diyor ki:

  Dil bilmeden karşıma çıkıp bana ingilizce konusunda ahkam kesmeniz saçma. Tek dayanak noktanız (iddianızın çıkış noktası) ineğin esnememesi. Ayetler ve yarasaya geçiş saçmalığınızın dayanak noktası burası. Diğer tüm bilgiler doğru bile olsa bunların kuranla bir alakasını kuramazsınız.

  Benim verdiğim link Helsinki Üniversitesine ait bir Araştırma Çiftliğine ait verileri içermekte(Biraz ingilizceniz olsa belki anlardınız). Eğer herhangi bir arama motoruna “Do cows yawn” diye yazarsanız istediğiniz YES yanıtını içeren cevaplar da alabilirsiniz. Ancak ineklerin esnemediğini iddia eden yazılar internette her yere yazdığınız ve yanlışlarla dolu bu araştırma olduğunu iddia ettiğiniz saçmalık. Başka herhangi bir yerde böyle bir bilgi yok. Yani ineklerin esnememesi sizin hayal ürününüz.

  Gelelin ingilizce çeviri meselesine:

  Oradaki metin:
  one lady wanted to know whether cows yawn. They do.

  İlk Cümle:
  *Bir bayan ineklerin esneyip esnemesğini sordu.

  Bunda hemfikiriz sanırım.

  İkinci Cümle:
  *Evet esnerler.

  Peki neden diye soracaksınız. Hemen açıklayayım. Orada sizin yaparlar olarak yorumladığınız “do” geniş zamana (present tense) ait bir yardımcı fiildir. Neden geniş zaman diye sorabilirsiniz. İneklerin günlük hayatta sürekli yaptığı şeyler geçmişte, şimdi ve gelecekte olan eylemlerdir. Alışkanlık haline geldiği için geniş zaman kalıbı ile anlatılırlar. Orada yazılması gereken asıl cümle ise “Yes they do” olmalıdır. Bunun anlamı da “Evet Esnerler” olarak verilir. Ancak ingilizcede gereksiz yere lafı uzatmamak için bu soruya farklı şekillerde cevap verilebilir. Birkaçını yazalım:

  * Yes they do.
  *Yes
  *They do.

  İngilizce konusunda bilginiz YES ve NO kelimelerinden ibaret. Yukarıdaki bilgileri anlayamazsınız çünkü dili bilmiyorsunuz. Bu nedenle tavsiyem ingilizce bilen birisine sormanız ve gerçeği öğrenmeniz. Kaldı ki oradaki “do” yaparla bile olsa cevap yine olumludur.

  Şimdi sizin kanıtlarınıza bakalım.
  1) Okuduğunuzu iddia ettiğiniz bir dergi.
  2) Adını unuttuğunuz bir kitap.
  3) sosyal paylaşım sitelerinde dolaşan videolar.

  Sadece komiksiniz.

 50. omer tiker diyor ki:

  allah degilmidir 1400 yil once bir cucugun ana rahminde nasil olustugunu hee?once bir sudan sonra menidenen ceninden sonra bir kan pihtisindan sonra bir cignemlik et sonradan ruh uflenip canlanan bu kur anin ayeti degilmi daha buna ben zer bir cok gok olaylari fizik kimya elbeteki bilim ilerledikce islamiyet guclenecek bati dogu ne farkeder hakikat kimin eliyle ortaya ciktigi degil kimin buldugu degil onemli olan kimin anlattigi dir iste buda 1400 yil once kur an nin acik delil ve ayetleridir kur an yasandikca zaman gectikce acilan aciklanan butun olaylarin bagli oldugu evrensel bir kitaptir yane bu evrensel bir mesajdir; islam dininde bilim bun dan 1400 yil once islamda patlak verdi simdi sizde kalkmis kendinize mal ediyorsunuz kusura bakmayin siz bana gunesi getirmedikce ve gunesin en kucuk yapi tasi olan atomu bilmedikce hic bir zaman tam islamiyeti yikmicaksiniz cunki islamiyet esittir kainat esittir butun hersey daha ilerde inaniyorum ki bilim islamiyeti maddeten maneten dunyaya akil yoluyla hakim kilacaktir slm leeeeee

 51. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Haklısın Ömer kardeşim.Büyük patlamanın teori olduğunu ileride değişeceğini söyleyenler yani bilimi saptırmaya kalkanlar, Kuran ayetlerini haydi,haydi saptırır.Ateistlerin sitelerine girersen Kurana göre madem dağlar depremleri önlemesi için kazık olarak yaratıldı neden hala depremler oluyor diyerek ayetleride saptırmaya kalkarlar.Ayet ne diyor?Onları uyarsanda bir, uyarmasanda inanmazlar.Saygılarımla

 52. metafizik19 diyor ki:

  üst yazı 17 iddia ile gelmişim. Yes yazmayan ama o kelime yes olmalıydı dediğiniz bir garip kelime ile kendinizi savunmanızmı komik yoksa benmi ?
  Ki…. Kedi köpek esnemesi ile binlerce resim ve video var.
  ve diğer hayvanlar ama İnek ile ilgili yok….. bulamassınızda.
  Bir resim göndermişin. ne yanında sağında solunda yazı var nede nerden alındığı kaynağı olmayan dilini çıkarmış İNEK resmi. Yuh artık ne diyeyim. Söylüyorum bir veterinere sorun yada tubitak a yazın
  Ya kargalar bile gülecek neredeyse inekleri esnetme çabanıza.
  Çırpınsanızda 17 iddiam karşısında çaresiz kalacaksınız. bir kelime kaldı flu olan onuda ingilizcesi iyi bir arkadaştan yararlanarak çözeceğim.
  Ayrıca merak ediyorum ileride bu iddiam kanıtlanırsa ne yapacaksınız. Sadece TESADÜFmü diyeceksiniz ?

 53. ustyazi diyor ki:

  İddianızı kanıtlamakla yükümlü olan sizsiniz. Ben ineklerin esnediğine ilişkin kanıt buldum. siz aksini iddia ediyorsanız buna karşı bir kanıt ile gelmek durumundasınız. Kanıt bulamadığınız için konuyu saptırmayın. Ben üniversite araştırma çiftliğinden verilmiş bir cevap buldum.

  Evet bekliyorum inekler esnemez diyen bir yayın bulun.

 54. metafizik19 diyor ki:

  http://www.chacha.com/question/do-cows-yawn
  bak bakalım bu adrese ne diyor do cows yawn yaz dedin bende yazdım ve aradım ilk gelen linkte ne yazdığını çözüver senin ingilizcen iyi ya

 55. metafizik19 diyor ki:

  Finlandiya’da bir Viikki Araştırma Çiftliği göre, inek gerçekten esnemek yok. Atlar ve Domuzlar da esnemek. ChaCha!

 56. metafizik19 diyor ki:

  Araştırma çiftlik da iyi bir yer geleneğinde zengin ilde bilinen Viikki gelen Tarım ve Orman mezunu tüm Masters çünkü. Suomi sık sık ishal tedavisinde, örneğin, inek ile ilgili sorunlar sığır yetiştiricileri tarafından iletişim kurulur. “Pek çok diğer telefon da insanların hayvanları ile ilgili farklı şeyler hakkında soran, ahıra gelip çağırır. Bir bayan ister inek esnemek bilmek istedim. Yok.”

  http://www.helsinki.fi/uh/2-2003/juttu5.shtml
  helsinki üniversite sayfasını açtım ve gopogleden çevir dedim karşıma yine YOK çıktı. benim bilgisayardamı sizin kafadamı bir arıza var ?

 57. metafizik19 diyor ki:

  17X17 17 de 17 nolduuuu ???
  Gidin acemi blog sayfalarındakilerle uğraşın aziz nesin ve ilhan arsel ve turan dursun sayfalarınızı alıp giderek. Aziz Nesin şöyle diyordu: Batı ne zaman bir şey icat etse hemen buda Kuranda var. A be aptal adamlar madem Kuranda vardı neden 14 asırdır bir şey bulamıyorsunuz. Kendisi Çok akıllıydıda neden Tanrıyı inkar etmek yerine o cahillerin anlıyamadığı Kuranı kendisi açıp bir şeyler öğreneydide. İlhan arsel gibi binlerce (yalan)hadisi
  gerçek sanıp onların aptallıklarını çözmeye çalışmasaydı.
  Siz daha gençsiniz bir an evvel dönün yolunuzdan ve HAK kı arayın bence. Anlıyamadığınız şeyler sizin bilmediğiniz şeylerden kaynaklanıyor olabilir diyerek bence taraflı olmadanda olsa iki tarafı dinlemek ve anlamak olmalı ilk işiniz.

 58. ustyazi diyor ki:

  Metafizik saçmalamakta sınır tanımıyorsunuz. Hala yanlış çeviri yapıyorsunuz hala YALAN SÖYLÜYORSUNUZ.

  Şunları inceleyin:

  Daha önce esnemez diye çevirdiğiniz cümleler:
  http://img199.imageshack.us/img199/9546/esneme1.png
  http://img809.imageshack.us/img809/7996/esneme2.png
  http://img198.imageshack.us/img198/8716/esneme3.png

  Bu linkte tüm memelilerin esnediği yazıyor:
  http://www.kgbanswers.com/do-all-mammals-yawn/10514457

  Çevirisi:
  http://img840.imageshack.us/img840/4919/memeliler.png
  Tüm memelilerin esnediği ve bazılarının bunu serinlemek için yaptığı yazılı.

  Bu linkte kuduz olan ineklerde felç halinde esneme hastalık özelliklerinden olarak nitelenmekte:
  http://www.upenn.edu/regulatoryaffairs/Documents/iacuc/guidelines/zoonoses_cattle.doc

  Ayrıca tüm memelilerin esnediğine ilişkin diğer bir makale:

  *US. National Library of Medicine, National Institutes of Health
  http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1971505

  Benim bulgularımı çarpıtmak yerine kendi bulgularınızlar gelin.

 59. ustyazi diyor ki:

  İnternetten çevrilen cümlelere güvenemezsiniz. Türkçenin dil yapısı ile ingilizce dil yapısı uyuşmamaktadır. Bunları sizin buraya KOPYALA-YAPIŞTIR yöntemi ile buraya aktardığınız anlamsız ve saçma çevirilerden de anlayabilirsiniz. Dil öğrenmeyi deneyin ya da saçma çeviriler yapmayı bırakın.

 60. ustyazi diyor ki:

  *Memelilerin Esnediğine ilişkin Türkçe Araştırma ve yazılar:

  http://www.nefesteknikleri.com/makale_detay.php?makale_id=15

  http://www.bence10.com/yasam/beyniniz-hakkinda-10-ilginc-bilgi/

  *Tüm memelilerin esnediğine ilişkin İngilizce Makaleler:

  http://baillement.com/texte-comment-preston.pdf

  http://www.baillement.com/texte-baenninger.pdf

  *Tüm Omurgalıların esnediğine yönelik Makale:

  http://www.jstor.org/pss/4533382

  NOT: İnek Memeli ve Omurgalı bir hayvandır.

 61. metafizik19 diyor ki:

  Bütün memeliler esner demekki inekte esner mantığı
  bütün omurgalılar esner demekki ineklerde esner mantığı
  Bende bütün kuşlar yumurtlar derim demekki yarasada bir kuştur vede oda yumurtluyor mantığımı çıkar
  Yarasa hariç bütün kuşlar yumurtlar demem gerekir.
  sizinde sayfalarınızda genelleme yapılmış ve memelilerin esnediğinden bahsetmiş olması sizi kanıtlamaz. İnek hariç memeliler esner diyemi yazmalıydı sizin beklentinize göre ??

  İnek esner ile ilgili tek kelime bulamadım.
  Hatta bir sayfada otçulların çok nadir esnediğinden bahsediyor.
  BAna İNEĞİN kesin esnediği ile kanıt getiremediniz ve bu sayfalara yönelmeniz gerçekten komik.
  Sizide gören vay be adam kaç tane link veriyor galiba haklı bile diyebilir.
  Bana ingilizceden anlıyormuş gibi davranmanız sizi kanıtlamaz.
  Benim çevirimde gerçekten inekler esnemez yazıyor sizinkinde ^^yapmak^^ iyi oku ve sor ve danış. şu linki iyi takip et
  http://www.chacha.com/question/do-cows-yawn

  Finlandiya’da bir Viikki Araştırma Çiftliği göre, inek gerçekten esnemek yok. Atlar ve Domuzlar da esnemek. ChaCha!

  According to a Viikki Research Farm in Finland, cows do indeed yawn. Horses and Pigs also yawn. ChaCha!
  Daha fazla rezil olma istersen.
  İNEKLER ESNEMEZ::::::

 62. ustyazi diyor ki:

  Bulduğunuz saçma sapan sitelere ve YALAN çevirilerinize kendinizi inandırmanız komik.

  Tüm memelilerin ve omurgalıların esnediğine ilişkin verdiğim linkler bilimsel makalelerdir. Bana 1 tane bilimsel yazı getiremediniz ve hala saçma sapan konuşacak cesareti buluyorsunuz.

  Şimdi yalanlarınızı sıralayalım:

  1) Çevirileriniz yalan çünkü ingilizce konusunda cahilsiniz. Bunu örtmek için kanıtları görmezden gelip yalan söylüyorsunuz. Yazık!

  2) Bilimsel makaleleri siteden alınmış yazılar gibi gösteriyorsunuz ki bu sadece konuyu saptırmaktır. Bilim konusunda da cahilsiniz. Bir makale kabul edilip yayınlanıyorsa bilimsel bir kuruldan geçiyordur. Bu olmazsa olmaz bir şarttır. Bakın eğer bilimsel bir konuda bir istina varsa makale yazarken bunu belirtmek zorunluluktur. Bilimsel kanıt bulamadığınız için kanıtlarımın hatalı olduğu yalanını söylüyorsunuz.

  3) Yarasa nedir onu bile bilmiyorsunuz. araştırma yapmaktan bile acizsiniz.

  Link: http://tr.wikipedia.org/wiki/Yarasa

  Yarasalar kuş değildir memelidir. Eğer aşağıdaki linki incelerseniz memelilerin ve kuşların birbirinden farklı birer tür olduklarını görürsünüz:

  Link: http://tr.wikipedia.org/wiki/Hayvanlar

  İnsan en azından yarasa tek uçan memelidir kısmından anlar. Buradaki ise yalan değil sadece cehalet.

  Elinizde tek kanıt yok. Kanıt olarak ileri sürdüğünüz ise benim bulduğum bir yazının YALAN çevirisi.

  Madem kendinizden o kadar eminsiniz, Bana ineklerin esnemediğine dair bir makale getirin ve bu mesele burada kapansın o zaman.

  O zamana kadar kaç yıllık bir araştırma bilmiyorum ama yukarıdaki yazınız ÇÖP olmaktan bir adım ileriye gidemez.

 63. nn.atte7 diyor ki:

  cahil cesareti bu olsa gerek.ya anlamıyorum ingilizce bilen birisini bulmak bu kadar mı zor.gelmiş bir de anlamadan haklı gibi davranır ya pes doğrusu.ya allah aşkına bu yazının yorumlarını okuyan ve ingilizceden anlayan birisi varsa hayrına şu metnin çevirisini doğru bir biçimde metafizik için yapsın.onun düşüncesinin yanlışlığı belirtiyoruz diye bizim çevirimize güvenmiyor.yoksa böyle cahilce iddaalarla haklı olduğunu savunmak gerçekten zırvalamaktır.bir de demez mi en yakın zamanda ingilizce bilen bir arkadaşıma başvuracağım diye.sana ingiltereye git diyen olmadı.altı üstü ingilizce bilen birisine bir soru soracaksın.ama yok.diyorsun bu adamlar bu kadar ingilizce bilen birisine başvurmamı söylüyorsa kesin haklıdır.ben en iyisi hiç bulaşmayayım buradan yarım yamalak kullandığım çeviri programlarıyla üste çıkayım.sen de haklısın.o kadar savunduğun düşünce yanlış çıkınca harcadığın vakte acıdın ve çaresizce savunmaktan başka birşey gelmiyor elinden.daha fazla rezil olma istersen demiş bir de.emin ol rezil olan sensin.17 yıldır araştırmışsın ama savının temeli olan yarasanın daha kuş olmadığını bilmeyecek kadar cahilsin.bir de üste çıkıp bilgiçlik taslamaya çalışıyorsun.dediğim gibi cahil cesareti.şimdi diyeceksin yok ya yarasa bal gibi de kuştur.senin anlayacağın biçimde (hala şüphelerim olsa da) hem türkçe link veriyorum.
  http://tr.wikipedia.org/wiki/Yarasa
  link veriyorum hani senin bir türlü yapamadığın ama ille de doğruyu söylüyorum mantığına ters düşen şey.
  şimdi diyeceksin ama ben çeviri programında çevirdim öyle demiyor.bak google çevirinin ne kadar güvenli olduğunu görmek istiyorsan ahmet yaz.ahmet’i ingilizce john diye çeviriyor.tabi sana göre olur böyle hatalar değil mi.o kadar yerde arıyorum inekler esner mi diye ama insanlar tüm memelilerin veya omurgalıların esnediğini söylediği halde ineklerin esnememesinden bahsetmiyorlar.onların tartıştığı şey daha çok balina vs esniyor mu.
  o kadar araştır didin ineklerin esnediğini gösterir link ver adam oturduğu yerden esnemez desin.ilahi esin galiba.
  ha bir de deve ve koyun esnemez deyince ve video koyunca sazan demiş.kusura bakmayın ama bu yaptığınız terbiyesizliktir.orada hata yaptım kusura bakma diyeceğine pişkinlik yapmış ve kendi hatasını örtbas edip sözde beni haksız göstermiş.ne günlere kaldık ya.
  hadi bak zor değil.git adam akıllı ingilizce bilen birisine danış.orta yaşlı olduğunuza göre eğer ki evliyseniz ve çocuğunuz varsa verin metni çocuğunuza ingilizce öğretmenine göstersin.benden tavsiye.ama eğer ki gerçekle yüzleşmekten korkuyorsanız gidin buraya daha fazla yorum yazıp sizin deyiminizle daha fazla rezil olmayın.

 64. metafizik19 diyor ki:

  17 iddia yazdım. Anlamadığım ingilizce çevirisinden saldırmaya başladınız. ve farkındaysanız İneklerin esnediği ile ilgili tek resim yada bilimsel bir yazı yok. Ama köpek yada kedi deseydim yada aslan kurt binlerce sayfayı önüme sererdiniz. Ama ineklerde çaresiz kaldınız ve sürekli googlenin değişik çeviri verdiği yerden saldırıyorsunuz. çeviri konusunda televizyoncu arkadaşa yazdım ve yardım istedim umarım yakında cevap gelir.
  Yılandan korkmam yalandan korktuğum kadar tabiiki net yanıt yani net çeviri gelince aynen yazacağım.
  Şu yukarıdaki 17. iddiayıda sayfayı kaldırıp bir daha okuyun bence

 65. ustyazi diyor ki:

  Çünkü olayın çıkış ve dayanak noktası ineğin esnemediğine yönelik yanlış olan iddianız. Tüm memeliler esniyor şeklinde bilimsel makaleleri görmezden geliyorsunuz. Hem bilim ve kuran diyorsunuz sonra da “BİLİMİ İNKAR EDİYORSUNUZ” Kendinizle bile çelişiyorsunuz. Büyük başarı. Eğer memeliler esniyor deniyorsa buna tüm memeliler dahildir.

  Yanlış çevirilere güvenip kendinizi haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz. Aşağıda ingilizce metin çevirisi yapan sitelerin güvenilirliğini gösteren bir link var isterseniz bi bakın ne kadar doğru çeviriler yapmış.

  Link: http://img525.imageshack.us/img525/4809/translate.png

  Sadece “nokta” farkı ile cümlenin tüm anlamı tersine dönüyor. Soruyorum “Sağlıklı bir çeviri mi?”

  Bir diğer nokta ineklerin esnemediğine yönelik bilimsel yazı hala bulamadınız mı? Kaldı ki size 3 tane de resim verdim. siz 1 tanesinin dilinin dışarıda olmasına taktınız ve inkara gittiniz.

 66. metafizik19 diyor ki:

  Dön dönelim çıkış noktası aynı………
  Bilimi inkar ediyorsunuz demişsinizde ?
  sanki esneme ile ilgili bir araştırma yapılmış ve ineklerin gerçekten esnediği ile ilgili resim ve uzman görüşü varda.
  Bir kadın geliyor ve ahırda soruyor inek esnermi esner diyor diyelim.
  BUMU BİLİMSEL ??????
  3 tane resim var inekle ilgili üçündede böğüren inek resmi.
  google de esneyen hayvanlar yazdım 16.000 sayfa açıldı.
  16.000 sayfayı hazırlayan insanlar salakmıda. türkiyede sayısı azımsanmıyacak kadar onbinlerce ineğin resmini koymamışta.
  , Kaplanın ,aslanın ,kedinin , köpeğin.panda,at,iguana,ayı,fil,kutup ayısı,yılan,kuş,goril,kurt,sıçan,,su aygırı ,leopar. hatta zebranın resmini koymuşlarda………… sırf ben sevineyim diye inek resmi koymamışlar.
  Bırakın onu bazı balık türleri bile esner onlarında resmi var ama 16000 sayfada nedense bol miktarda bulunan İNEK leri koymamışlar.
  Çünki sizde bulamadınız.
  Bulduğunuz ise dilini çıkarmış bir ineğin resmi birde böğüren ineğin resmi oda yabancı linklerde.
  Onlarda bilimsel gerçekten haberi olmayan insanlar sizin gibi.

  17 sene evvel araştırmaya başladım ve 8 sene evvel bir gazetede yayınlanan haberim var. O zamanlar bu kadar yaygında değildi internet. sanırım ben İNEK ler esnemez dedim diye bütün 16.000 sayfa beni gerçek OTORİTE sanmış ve bana güvenip yer vermemiş sayfalarında. Çok komiksiniz çok komik )))

 67. metafizik19 diyor ki:

  İnkar fayda sağlamaz son çağrımdır. Sizi daha fazla günaha sokmama adına biraz ara vermek istiyorum.

 68. ustyazi diyor ki:

  Kaç bakalım sen kaç. Ne oldu makaleleri çevirttin ve söylediklerin yalan ve 17 yıllık araştırman da çöp çıkınca kaçıyor musun?

  Bana 1 tane bile inekler esnemez diyen kaynak gösteremedin. Tek kaynak kaba etin. Salla salla yaz bakalım.

  Sana göre makaleler yalan sen doğrusun. Kaynak: YOK

  İnkarın ve saçmalamanın otoritesi olabilirsiniz ancak. Yazık olmuş 17 yıl boşu boşuna didinmişsiniz. İyi gidip dinlenin biraz.

 69. ustyazi diyor ki:

  Ayrıca bilimsel gerçekten haberi olmayn insanlar diyip de küçümsediğiniz makalelerdeki kişilerden hangisi kadar okudunuz?

  Cahilliğin en büyük temsilcisi oldunuz. Yazık. Sayfayı okuyanlar size gülüyor.

 70. metafizik19 diyor ki:

  Ya yazmıyacağım dedim yine yazdıracaksınız. 16000 sayfa yanılmış ve siz yanılmıyorsunuz öylemi ? Kaplanın ,aslanın ,kedinin , köpeğin.panda,at,iguana,ayı,fil,kutup ayısı,yılan,kuş,goril,kurt,sıçan,,su aygırı ,leopar. hatta zebra vebalıkların resmini koymuşlarda……ben üzülmeyeyim diye İNEk in resmini koymamışlar..…Türkçe 16000 sayfa birde ingilizce binlerce sayfayı eklersek kimin rezil olduğu ortada kalsın ve buna okuyanlar karar versin bence. 17 iddiamın hala ardındayım. Sizi tarih bir kara leke olarak bu sayfalarda gösterecek ve kaçacak delik arıyacaksınız bir gün. Kısır döngüye girdiğim için yazmıyacağım dedim. Diğer araştırmalarıma daha fazla zaman ayırmak adına. yakında duyacaksınız merak etmeyin. İnkarlarınızı şimdiden hazırlayın. 2000 yıl sonranın teknolojisinde kullanılacak tıp bi bir araştırma ile ilgili çalışmalarım var. ayrıca kitabımın tamamlanmış bölümünü toparlamam gerekecek sizlerle boşa kürek çektiğimi düşünerek hoşçakalın diyorum.

 71. ustyazi diyor ki:

  17 iddianız saçma.

  size verdiğim makaleleri okuyamadığınız için kendi kendinize inekler esneyemez demişsiniz bu daha saçma.

  Makale yerine resimleri kaynak kabul etmişsiniz bu saçmalığın daniskasi.

  İddialarınız ise bilimkurgudan 1 adım bile ileri gidemez çünkü kanıtınız yok.

  Yarasa kuş dediniz, memeli olduğu ortaya çıktı sustunuz. (Mantıklı)

  Boşa kürek, çalışma olduğunu iddia ettiğiniz bu zaman israfı yazılarınız.

  Geçmiş olsun.

 72. muratS diyor ki:

  //////yrıca kendini doğrulayacak dökümanların devamını harun yahya sitelerinde bulabilirsin.1400 yıllık olan daha miras dağıtımındaki çok basit bir matematik işlemini yanlış yapan bir kitabın bilimselliğini sorgulamaya gerek olduğunu düşünmüyorum.ha bu arada yahudiler ne zaman müslümanlara karşı birleşecek olsa aralarına fesat sokacağını söyleyan tanrı sanırım israil’i müslüman sanıyor.bu arada milyonlarca müslüman’ı öldüren hıristiyanları da yahudilerden daha hayırlı olduğunu belirtmesi başka bir harikası.nedense iş kaynağa gelince okudum unuttum bir kitap demek ten öteye geçemiyorsunuz.bu arada evet bilgi kirliliği var internette.türkçe arama yapınca bulduğunuz her foruma yazdığınız hikayelerden başka bir şey bulunmuyor.tesadüf olayına gelince.cevap verilmeye gerek duyulmayan bir konu.çünkü bu en basit yaratılışçı argümandır.bunu bilimsel bir şey olarak gerçekten ciddiye alınır bir iddaa olarak dile getirmek saçmalıktır.aynı iddaalar gözün muhteşemliği vs konusunda da karşımıza çıkıyor.sanırım bu tarz saçma iddaalara daha fazla vakit ayırmaya gerek yok.eğer ki çok meraklıysanız şüphecimelek ve garajımdakiejder’i inceleyebilirsiniz.////////////

  1400 yıllık miras dağıtımında hiçbir sorun yok sorun aslında sizlerin kuranın nasıl bir kitap olduğunu anlamaya çalışmamanızdan ibaret aslında anlasanızda gerçekler hoşunuza gitmiyor kuranda herhangi bir miras hatası ypılmıyor

  1-Kuran konuları genelde çok detaya girmeden açıklar anahtlarıyla namaz kılmalısnız zekat vermelisiniz oruç tutmalı yemeden içmeden insel ilşikien kesilemlisiniz yaşamı ana hatlaıyla yönlendiren emirler verir kuran çünkü tüm çağlara hitap eder burada yine aynı şey var insanlara adaletli bakış açısı olarak erkek evladın daha fazla payı var dikkat et çocuğun yoksa biraz daha fazla alabilirsin al ölen kocanın ana babası varsa onlarında payı var ama sen ve çocuğununki kadar değil ama yinede azda olsa paylarını ver hak yeme tarzı mesajlardır onlar ama siz çok iyi bildiğini zanneden sivri zekalar daha islamın ilk yıllarına bunun çok iyi bilindiğini yorumlandığını düşünmezsiniz hatta bilmezsiniz bileyazıkkk daha sonrada heyyooo bakın hata var diyip hezeyan sergilersiniz bu mirasla alakaı daha fazla bilgi için…… al sana uzun uzadıya bir yazı

  http://www.sorularlaislamiyet.com/index.php?id=15888&s=show_qna

  İsraili mslüman zannetmesinden bahsetmiş örnek vermemişsin alışılmadık birşey değil tabii senin gibilerden genelde bu tarz yaklaşımlar gelir zaten hangi ayette israili müslüman zannetmiş açıklarsan sevinirim…

  kuranda hristiyanların yahudilerden daha merhametli olduğu vurgulanmıştır burada nispi bir yorumlama var bunu anlamak çokmu zor kastedilen şey sinsi düşmanlık açısından yahudilerin hristiyanlardan çok daha tehlikeli olduğudur heyhat neleri açıklıyoum ilkokul çocuklarına kadar düştük sanırım :)

  Tesadüf iddiaları süper evrim ve abiyogenez e mi giriyoruz bize uyar inananlar sadece bunlar tesadüfen olmaz demiyorlar aksine birçok biyokimyasal yapıyı inceliyor ve bunlardaki muhteşem sistemlerin programlama dilinin açıkça tasarımı işaret ettiğini düşünüyor

  http://akillitasarim.wordpress.com/2011/02/02/alglerden-hatira-eski-bir-saat/#more-1718

  hee bu arada evet gerçekten de tesadüfi mutasyonların canlılığı gerçekten bugünkü konumuna getiremeyeeğini düşünne insanlardanız tesadüfi mutasyonların makro evrimi sağlayabileceğine dair sadece bağışıkllık sistemi ile alakalı bir görüşün varmı yoksa bu konu üzerine hiç düşünmeden direkt sallıyormusun bugğne kadar senin gibi kndini beğenmiş çok arkadaş geldi gitti buraya kendilerinden ne zaman bu tarz bir örnek istesek bize gen dizilim araştırma sonuçlarını verdi genlerin dzilimi ayrı bir araştırma konusudur ve kompleks biyokimyasal sistemlerin nasıl hayat bulduğunu açıklamaz onlar sadece sistemin yakın akrablarını belirler bu kadar basit sen bir cvp yazınca devam ederiz

 73. ustyazi diyor ki:

  *kuranda hristiyanların yahudilerden daha merhametli olduğu vurgulanmıştır burada nispi bir yorumlama var bunu anlamak çokmu zor kastedilen şey sinsi düşmanlık açısından yahudilerin hristiyanlardan çok daha tehlikeli olduğudur heyhat neleri açıklıyoum ilkokul çocuklarına kadar düştük sanırım :)*

  Sanırım kafanız iyi ya da çok fena dalga geçmeye çalışmışsınız. Yıllarca haçlı seferlerini yapmış olan hristiyanlardan mı bahsediyorsunuz? sinsi düşmanlıkla ilgili kanıtınız var mı? Sanırım YOK. Yani kendiniz uyduruyorsunuz. İlkokul çocuğu diye insanlarla dalga geçmeye çalışmadan önce gidip ilk emriniz olan okumayı yerine getirin de zihniniz açılsın.

  Ayrıca israil oğullarının da asla birlik olamayacağı da vurgulanmıştır kuranda. Sanırım devleti göstermeye gerek yok. Bunun da tersi çıkmış. Garip değil mi?

  Kuranda miras bölüşümü hatalıdır. Bunu siz de biliyorsunuz ama görmemek işinize geliyo. Yıllarca inkar ila saklayacağınızı sandınız ve geldiğiniz nokta rezil oluyorsunuz.

  Okadar kutsal br kitap ki kitabınız içinde kimin kaç karısı olacağı, cariyelerin seks kölesi olarak kullanılması var. Kölelik kaldırılmasına yönelik ise bir tane metin yok.

  Kısaca: Eşitlik yok, adalet yok, bilim yok. Kuranın tek mucizesi bu sizlerin ona nanması. İlginçsiniz.

 74. ustyazi diyor ki:

  http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=1464

  Yukarıdaki işlemi eğer ilkokula gittiyseniz çözebilirsiniz. Daha ilkokul matematiğini bile aşamamış bir kitap ve ona inananlar. İmam ve cemaat ilişkili bir söz vardır Buna göre gelip burada saçmalamanız ise gayet normal.

  NOT: Türkçeye de hakim değisiniz yeniden ilkokula gitseniz ya da bir kursa gitseniz fena olmaz.

 75. nn.atte7 diyor ki:

  “Payların mirastan fazla geldiği” ifade ve düşüncesi bilgisiz inkârcıya aittir, doğrusu ise payların, mirastan değil, hesap gereği olarak paydalar eşitlenince paydadan fazla olabildiğidir.

  verdiğiniz linkten miras dağıtımıyla ilgili bir alıntı.yukarıdaki yazıyı okuyan birisi yazının apaçık bir saçmalık olduğunu anlayacaktır(tabi matematik bilmesi kaydıyla.sizden şüpheliyim).ne yani yukarıdaki gibi açıklayınca hata ortadan kalkmış mı oluyor?güldürmeyin beni.bundan daha iyisini yapanlar var siz sanırım daha toysunuz.eğer hitap biçimimi beğenmediyseniz sizin hitap biçiminizle eşdeğer olduğunu söyleyebilirim.
  bu arada türkçeniz gerçekten berbat.apaçi gibi yazmışsınız.neyse yine de pes etmiyor okuyor ve açıklıyorum.israil’i müslüman bahsetmesi olayına takılmanız da gösteriyor ki gerçekten okuma anlama probleminiz yani daha geniş ifade edersek türkçe probleminiz apaçık biçimde sırıtıyor.eğer o yazımı okursanız orada dalga geçtiğimi anlarsınız.hadi sizi uğraştırmadan yazdığımı aynen buraya kopyala-yapıştır yaparsam:
  ”ha bu arada yahudiler ne zaman müslümanlara karşı birleşecek olsa aralarına fesat sokacağını söyleyan tanrı sanırım israil’i müslüman sanıyor.”
  bakınız orada apaçık bir alay söz konusu.mecaz anlatım deniyor türkçede.peki yukarıdaki kısmı yazmama sebep neydi dersen maide suresi 64. ayeti incelemeni isterim.belki bu kez taşlar yerine oturur da bilgisizce saldırılar yapmak yerine önce okur düşünür daha sonra mantıklı bir cevap yazarsın(fazla şey mi istiyorum).

 76. muratS diyor ki:

  ya hakkten şu çok komik islam daha yeni çıkmışken neyin haçlı seferinden bahsediyorsun hayır bunu göz göre yazan bir kişiyle tartışılırmı bilmiyorum ama ciddi ciddi bunu yazmışssın komik komik ama traji komik… adamakıllı eleştirn varsa yaz ama sırf sinirinden birşey yazma bak böyle zor duruma düşersin şimdi bu birdi kuranda neden hristiyanar denmiş sen çok uğraşmayaaksın sanırm incelemekle dur ben kanıtı gözüne sokayım (aslında buda fayda etmeyecek ama )

  http://www.enfal.de/itarih10.htm oku bu linki lütfen ama iyi oku kendi zanlarını değil olup biteni hebşistan kralının ve halkının nasıl bir karakterde olduğunu oku sonra varsa bi itirazın yaz ama itirazının bir kanıtı varsa yaz lütfen ….

  Ayrıca israil oğullarının da asla birlik olamayacağı da vurgulanmıştır kuranda./////

  böyle örnekler verdiğinizde hangi ayet olduğunuda bi zahmet belirtiverin de kontrol edelim ve hangi şartlarda indilrimiş görelim böyle yaz sonra eleştir ohh ne güzel bununla birlikte israiloğuularrı arasında şu an bir bilrk varmı sanıyorsun siyonizmi kabul etmeyen yahudiler yokmu sanıyorsun samimi bir cvp bekliyorum senden litfen pas geçme?

  kuranda miras bölüşümü ile alakalı o kadar yazdığım şeyden sonra böylemi cvp veriyorsun hemde kocaman linki muhtemelen okumadan bir şeylere şartlanmış zihinlerle hiçbirşeyi tartışmam ben, işine gelirse alırsın işine gelmezse senbilirsin….

  kölelik konusuyla alakalı şu linki okumanı tavsiye ederim http://www.kuranarastirmalariplatformu.com/kolelik-konusunda-kurani-anlamak/

  gözlerimi kaparım vazifemi yaparım tarzında bir cvp yazmışssın cariye kültürü-dönemin devletinin savaş ekonomisine dayanması ve birçok genç bayanın dul kalması halinde nasıl ekonomik refaha kavuşacağını düşünememişsin bu kadınlar için ek evlilik izinleri çıkmasaydı hepsi fahişe olurdu her gün farklı bir erkekle yatan bir fahişemi daha iyi yoksa bir kişinin ikinci karısı olması

  Kısaca;Düşünmek yok-bol keseden okumadan düşünmeden atıp tutmak var-bilim yok (ama sizde yok) kin var düşmanlık var günümüzün sosyal mucizeside sizin gibi hayatın boş ve değersiz olduğunu düşünen insanların var olmasıdır

 77. muratS diyor ki:

  nn.atte7

  kocaman linkten o kadar açıklamadan ana amaç olarak neyin kastedildiği açıklamalarını pasgeçip tutupda bir cümleye takılmışsın ama yine açıklama yapmadan şu ”saçmalıkdır bu yanlıştır” neye göre sizin ön kabullerinize göre tabiki kanıt senin zihnin yani verdiğim linki adamakıllı okudunmu lütfen doğruyu söyle yoksa üstün körü ben zaten buna iman ettim mi dedin ?

  arkadaş o toyluk eleştirisini yaptığın alıntı zaten bana ait değil hayrettin karamana ait, konunun ana hatlarıyla bir açıklama olduğu benim yorumum hoş neyi eleştirdiğin çok anlaşılmıyor zaten seninde…

  yazım dilim tamamen hızlı yazmamdan kaynaklanıyor ama çokda anlaşılmayacak gibi değil biraz daha dikkat edeceğim yinede….

  israil’i müslüman bahsetmesi olayına takılmanız da gösteriyor ki gerçekten okuma anlama probleminiz yani daha geniş ifade edersek türkçe probleminiz apaçık biçimde sırıtıyor.eğer o yazımı okursanız orada dalga geçtiğimi anlarsınız.

  İsraili müslüman zannetmesi olayına sadece cevap verdim hristiyanlarla alakalı yorumunuza takıldım cevap verdim ve sizde bir yanıt vermemişsiniz bende şaşırmadım açıkçası zaten verdiğiniz cevaplar kanıt değil zan içeriyor yani şahsi düşüncelerinizin değişik şekilllerde savunulması…. çok çabalamayacağım ya maddesel kanıtlar ve örneklerle devam ederiz yada ben bir yerde keserim

  maide 64 vermenle kastını çok merak ettim neyi amaçladın http://www.harunyahya.org/KuraniKerim/5.html

  al birde sen oku bende sana vermiş olayım

  üstyazı senin gibi bir terbiyesizle birşeyler tartışabileğimi sanmıyorum benden bir daha yanıt almayacaksın ama eleştirilerine ve bilgisizliğine bir çözüm olarak sana verdiğim linkleri okuyabilirsin kaba ve cahil adam

 78. ustyazi diyor ki:

  1) İleriyi gören ve tüm zamanlara inmiş olan kuran geleceği göremedi mi? Sırf durumu kurtarmak için hemen bu kuralınızı unutmuşsun. Muhammet görse ne derdi düşündün mü hiç?

  2) Her şeyi yasaklamaya gücü yeten kuran (zina, alkol vb) insanın insana köleliğini kaldırmaktan aciz miydi? Komik olmayın. Sırf işine geldiği için ne kölelik ne de cariyelik kaldırılmıştır.

  3) Cariyelerin açıkta kalması savaş esirlerinin öldürülmesine yönelik ayetten kaynaklanır. (Enfal 67-68) Bağışlayan allah burada bağışlamayı unutmuş. Yoksa on kadınlar ne cariye olurdu ne de fahişe. Yani olayın sebebi kuran ve müslümanların zevk düşkünü olmalarıdır.

  4) Maide 64 incelenedek olursakıyamete kadar birlik olamayacak olan yahudiler arap-israil savaşında müslümanları büyük bozguna uğratmıştır. Burada birlik halini alan da siyonist devlettir. Yan tanrı işini yapmamış, müslümanlar kaybetmiştir.

  5) Okumadan saçma sapan yorumlarla buraya gelmeyin lütfen rezil oluyorsunuz. Tüm zamanlara inmiş bir kitabı belirli bir zamana göre yorumlarsanız, ileriki süreçte, o zamanın koşullarına göre inmiş ayetin yürürlükten kalkması gerekir ki böyle bir şey de olmamış. İnandığınız bir şeyi o kadar savunmak istiyorsanız mantıklı savunun en azından.

 79. metafizik19 diyor ki:

  karanlık— aydınlık
  iyi — kötü
  dişi—- erkek
  artı — eksi
  cennet — cehennem
  inanan — inanmayan
  doğru — yanlış
  kısa — uzun
  şişman — zayıf
  Yüzlerce örnek çoğaltılabilir. Her şeyi çift ve zıttı ile yaratan Allah Aklımızında mukayese yaptığı şeklin çift ve zıttı ile mukayese yaptığını bildiği için
  Bütün yazılarımız inançlarımız, öğretilerimiz ve tüm yaşantımız bunlar üzerinde kuruludur.
  Daha evvelde yazdığım üzere : Dünyanın en hakikatini yazsanız bile birkaç inkarcı çıkıp onada kulp takıp inkar edecek ve zıttı olan şeyleri savunacaktır. Başka şık yoktur çünki. Fakat bilinmelidirki İNKAR hiç bir zaman ve dönem fayda vermemiştir.

  İslam adına yapılan ve uydurulan milyonlarca yanlış söz ve davranış hatta şeriat adına yapılmış ama Kuranda payı olmayan yanlış işlemler çok insanı dinsizliğe itmiş olduğu bir gerçektir. İnkarcılara tavsiyem anca şu olabilir: Her şeyi inkar etmek yerine yapılan gerçekten yanlış işleri ve sözleri bulun ve arındırın gelecek nesillerden. Hz. Muhammed adına üretilmiş binlerce hadis bu gün iğrenç olacak seviyededir. Çünki o cahil araplar güya Allahın dinine yardım olsun diyerek uydurmuşlardır. Bu günki bilim insanlarıda bunu çağdışı bulduğu için İslamı kökten inkar etme yoluna gitmişlerdir. Bu düşünce sistemide yanlıştır.
  Diyanetin kütüphanesi SAHİH denilen aptalca ve iğrenç hadislerle doludur. İlahiyat fakültelerinde bu yalan hadislerin profesörleri bile oluşmuştur. Fakat onlarda baskılardan sesini çıkartamıyorlar diye düşünüyorum. Zaman zaman çıkıp efendim hadisin sahihliğini anlamak için Kurana bakıp onay alacağız demektedirler. Kurana bakacaksanız sadece KUrana bakın o zaman diyen çıkmıyor maalesef.

 80. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Kölelerin serbest bırakılmasını isteyen birçok ayet vardır.İftira atarak kendinizi gösteriyorsunuz.Savaşta bazı müslümanlar esir alarak para karşılığı onları serbest bırakmak istiyorlardı.Bu durum savaşta müslümanlar için dezavantaj oluşturuyordu.Çünkü rakipleri öldürmek için savaşıyordu.ALLAH da esir alarak ganimet kazanmak yerine kazanmak için savaşın diyor.Kuranı saptırmak için elinizden geleni yapıyorsunuz.Zalim olmayın.

 81. Muzaffer diyor ki:

  Arkadaslar sarı inegin anlamı insandır.bakara 66 ve 74 ayetlerinde gecen olay insanın nefsini allaha kurban etmesidir.

 82. cengizhan Türk diyor ki:

  İSLAMDA AHLAK NEDİR? MÜSLÜMANLIK AHLAKLI OLMAK ANLAMI TAŞIRMI?
  1-NİSA SURESİ -15.ayeti. Kadınlarınızdan fuhuş (zina) yapanlara karşı içinizden dört şahit getirin.

  A-Müslümanlar bu sureye göre karısını bir erkekle yatakta yakalasa bile Zina diyemiyor.
  B-Peki normal bugün kü insan karısını yatakta başka erkekle yakalayıp 4 Şahit yok diye benim karım zina yapmıyordu diyebilir.
  C-Zina yı ispatlamak için şahitler bulmaya koşarsa erkek,adam karısının üstünden kalkıp gittiğinde ne olacak?
  D-Kuranda Allahın böyle bir çözüm bulmuş olamsı sizin aklınıza yatıyor mu?

  2-BAKARA SURESİ -230. ayet: Eğer erkek karısını (üçüncü defa) boşarsa, kadın, onun dışında bir başka kocayla nikâhlanmadıkça ona helâl olmaz.

  A-Karın ile 3üncü kez evlenmek istiyorsan, karın önce başka birisi ile evlenmeli ve gerdege girmelidir.Bir Müslüman bunu yapmaya mecbur mu?
  B-Normal bir Türk karısını başkasının altına yatırabilir mi?
  C-Karısını birkaç defa aldatan bir erkek normal olarak karısından boşanmış olmuyormu?
  Bu boşanmalar dan sonra karısına bu işlemi yapması zorunluluk değimlidir?
  D-Geneleve giden Müslüman bu sorunu sık yaşamıyor mu?
  C-Böyle bir durumu yaşayan Müslüman karısını başka bir erkeğin altına yatırmazsa Müslümanlıktan çıkmıyor mu?
  D-Müslüman bu durum zorunluluğuda kaldığı zaman Müslümanlıktan da çıkmış olmak istemiyorsa karısını kiminle yatırmak zorundadır.herzaman aynı kişi olur mu?

  3-NİSA SURESİ..3 AYET…kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın.

  A-O zamanlar savaş vardı ve kadınların korunması gerekiyordu. Kadın sayısı erkekten fazla olduğu için bir erkeğin birden fazla kadının sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyordu.
  Arkadaşlar savaşta ölen arkadaşlarının karısını yatağına almadan koruyamıyormuydu?

  B-Günümüzde bir kadın bir erkeğin ikinci karısı olmaktansa hiç evlenmeden ölmeyi tercih ediyor.o zamnda söz hakkı kadına verilse durum sizce aynı olmazmıydı?

  C-Allah neden kadına hiç fikir hakkı vermeden bu konuda hakkı erkeklere vermiştir.
  D-neden Kuranda kadının fikri alınıp sorulmalı diye bir cümle bulunmaz.
  E-Bu sizin annenize yada kızınıza yapıldığında ne kadar ahlaklı buluyorsunuz?

  4-AZHAB SURESİ 37. Zeyd o kadından ilişiğini kesince onu sana nikâhladık ki, evlatlıkları eşleriyle ilişkilerini kestiklerinde, müminler için o kadınlarla evlenmede bir güçlük olmasın.

  A-müslümanlar için insanın kendi geliniyle yada çocuğunun karısıyla evlenmesi Allah için neden bu kadar önemliki kurana yazdırmış bunu?
  B-Bir Müslüman oğlunun karısıyla evlenmese nasıl bir güçlük olur? Nedir bu güçlük? Allah bunu neden önemsemektedir.
  C-Her ne şartta olursa olsun ister bir peygamber ister bir normal kişi siz oğlunuzun karısıyla …yada babanızın sizin karınızla evlenmesini ahlaklı buluyormusunuz?

  5-Siz Muhammed gibi 9 yaşındaki kızla(Aişe) gerdeğe girip,Yine Muhammed gibi evlatlığınızın karısı yani gelininiz ile evlenebilir miydiniz?

  6-Hz ömer gibi 60 yaşındayken En yakın arkadaşınız hz.Ali nin kızı 6 yaşındaki Ümmü Gülsüme etraftakiler daha sabi, o bir çocuk demelerine rağmen eteğini kaldırıp bakıp bana eş olur diyebilir miydiniz.

  7-Sen Hayatında Kaç Tane Dürüst Dindar Müslüman Gördün..Söyle Bulunduğun ortamı Bir göz önüne getir..kaç tane Müslümana güvenebilirsin?

  8-Karını ve kızlarını kaç tane Müslüman la sen olmadan biryere gönderebilirsin?

  9-Kaç tane Müslümana Geri alacağım endişesi taşımadan borç verebilirsin.

  10-Bulunduğun Toplulukta 30 -40 kişi biraya gelip Herşeyiyle aranızda Mutabık kalabileceğiniz Ahlaklı ve dürüst bir müslüman ismi belirleyebilirmisiniz?

 83. tarik diyor ki:

  ölünün konuşması otopsidir

 84. kul diyor ki:

  Cengizhantürk kardeşim,

  Cep telefonuyla çekersin zina yapan kadını, mahkemede 4 değil 10 kişiye gösterirsin temizce işi bitirirsin. Teknolojinin tüm imkanları emrine amade.

  Kuran ın indiği arap bölgesi, her bokun olduğu (bugün de hala öyle) bir bölge; öyle bir kitap düşün ki 23 yılda hem arapları adam ediyor hem de sonsuza kadar hüküm sürecek (muhkem ayetlerle) hükümler içeriyor. Araplar 600’lü yıllarda bir devlet haline gelerek islamiyeti, diğer bütün dinlerin yayılma hızından çok daha hızlı yayıyor. Burdaki hikmeti görebiliyor musun??
  Kim ne çekerse ahmaklığından, ya da atalarının ahmaklığından çeker. Bugün Suriyede, Irakta olduğu gibi.

  Öbür tarafta kimse yargılamanın adaleti hakkında itirazda bulunamayacak deniyor Kur’an da.
  Aslında herkesin rakibi kendisi. Nefsi çözse olayı bitirecek… tüm din ve inanışlarda olduğu gibi..

  9 yaşına, şuna buna takılarak 1500 yıl öncesinin gündelik olaylarını bugüne adapte edip ahlak sorgulaması yapmayalım.
  Bugünkü müslümanlara bakarak zaten müslüman olunmaz.
  Aslolan “Mesaj” dır. Alabildiysen ne mutlu. Allah almanı nasip eder inşaallah.

 85. Bilal diyor ki:

  Selamın aleyküm dogruyu öncelikle Allah daha iyi bililr Allahın bana nasip ettigi kadarıyla açıklamak isterim ki hz musa kavmi hiç sormadan herhangi bir inegi kesseydi zaten ölü Allahın izniyle dirilecekti onların Allahın peygamberine tam olarak iman etmedikleri için inegi kesmeye yanaşmayıp sürekli işi yokuşa sürdüler o yüzden tekrar tekra hz musaya geldiler çünkü şüphe ve korku içinde idiler hem başlarına peygamberin dedigini yapmadıkları için azap gelmeseinden korkuyorlar hemde ölünün dirilecegine. İnanmıyorlardı yoksa işi yapanın inek olmadıgını Allah oldugu bilselardi ve tam iman etselerdi böyle yaparlarmıydı snlatılmak istenen Allahü teala bize diyorki siz bana güvenerek dediklerimi yani yasaklarımdan kaçın güzeldediklerimi yapın namazı kılın zekatı verin emirlerimi yerine getirin gersi benim işim bana güvenin dogruyu Allah ve resulü daha iyi bilir

 86. Mesut diyor ki:

  Bu kadar arastirma yapcaniza bit gun kalkipta namaz kilsaniz Allah icin okadar alim evliyalar cikamamis isin icinden siz inegi yarasayi aslani esneyen sari YI ??? BILSSNIZ INSSNLARI MI DIRILTCEKSINIZ TOVBEE ASA arastirma yapin ama insanlarin kafasini karistirmadan ve insanlara yararli olcak seyleri arastirin lokman hekim gibi ibni sina gibi

 87. muhammed diyor ki:

  Sn.Cengizhan Türk,

  ‘’A-Müslümanlar bu sureye göre karısını bir erkekle yatakta yakalasa bile Zina diyemiyor.
  B-Peki normal bugün kü insan karısını yatakta başka erkekle yakalayıp 4 Şahit yok diye benim karım zina yapmıyordu diyebilir.
  C-Zina yı ispatlamak için şahitler bulmaya koşarsa erkek,adam karısının üstünden kalkıp gittiğinde ne olacak? ‘’ diyorsunuz)

  Böyle bir adamın dört şahit getirmesine gerek yoktur,Çünkü böyle bir durumda kalanlara kur’an başka bir çözüm yolunu önermiştir.Buna kur’an da ( لعان ) ‘’LİAN’’ diye söz edilmektedir.Lian şöyledir. Bir adam karısını böyle bir durumda görürse şahitlere baş vurmadan durumu mahkemeye intikal ettirir ve mahkeme her iki eşin lian yapmalarına karar verir. Eğer erkek lian eder ve eşi bundan kaçınırsa,zina cezası eşe uygulanacak,şayet eş de kocasının kendisine iftira ettiğini söyler ve lian da bulunursa,bu defa ona zina cezası uygulanmaz,ama birbirlerini bu şekilde suçlayan eşler mahkeme kararıyla ayrılırlar/boşanırlar..Çünkü bu durumda olan eşlerin birbirlerine güvenmeleri ve birlikte yaşamaları artık mümkün olmamaktadır.Bu nedenle bir daha birbirleriyle de evlenemeyeceklerdir.

  LİAN (LANETLEŞME)

  İslâmi ıstılahta: “Koca hakkında Hadd-i Kazf/iftira, kadın hakkında hadd-i zina makamına geçen, lanete ve gadaba yakın olan yeminlerle kuvvetlendirilmiş mahkemedeki şehadete “Lian” denir”

  MAHKEMEDE LİAN NASIL YAPILIR?

  “Eşlerine zina isnadında bulunup da kendilerinden başka şahitleri olmayanların şahitliği; kendisinin doğru sözlülerden olduğuna dair Allah’ı dört defa şahit tutmasıdır. Beşincisi ise; eğer yalancılardan ise Allah’ın lanetinin kendi üzerine olmasıdır. Kocasının yalancılardan olduğuna dair dört defa Allah’ı şahit tutması kadından cezayı kaldırır. Beşincisi ise; kocası doğrulardan ise kendisinin Allah’ın gazabına uğramasıdır.

  LİANIN SEBEBİ?

  lian’ın sebebi; kocanın karısını, başkalarıyla “Hadd-i Zina”gerektirecek şekilde zina etmekle suçlamasıdır.Mesela; koca karısı için; “Ben onu, başkalarıyla zina ederken gördüm” veya “Karım zina etmiştir” demesi gibi!.. Kocanın bu ikrarı sonucunda, mahkemede lian yapmak vacib olur.
  Saygılar. ( diğer soruların cevabı da gelecek..)

 88. muhammed diyor ki:

  Sn.cengizhan Türk,

  ‘’A-Karın ile 3 üncü kez evlenmek istiyorsan,karın önce başka birisi ile evlenmeli ve gerdege girmelidir.Bir Müslüman bunu yapmaya mecbur mu? (diyorsunuz)

  Peki eşini üçüncü defa boşadıktan sonra kur’an bunun eski eşiyle tekrar evlenmesini mecbur kılıyor mu? Üç defa aynı kişiler evlendikten sonra yine boşanırlarsa,dördüncü defa tekrar evlenmelerinin bir anlamı kalır mı? Bunlar üç defa evlenmişler ve üç defa da birbirinden ayrılmışlar,demek ki,bunların birlikte yaşamaları artık mümkün görülmüyor,bu nedenle kur’an,bu şekilde evlenmeyi ve boşanmayı oyuncak haline getiren eşlere caydırıcı bir ceza koyuyorki,hem evlilik akdi,hem de boşanma olayı kocaların elinde bir oyuncak gibi olmasın.Zaten üç defa evlenen ve anlaşamayıp üç defa da boşanan eşler birbirlerine artık yaranamazlar. İşte böyle bir cezanın olması kocayı ciddi ciddi düşünmeye sevk ediyor ve dördüncü defa muhtemel bir boşanmayı da önlemiş oluyor.!!!

  İSLAMA GÖRE BOŞANMA NASIL VE NE ŞEKİLDE GERÇEKLEŞEBİLİR ?

  1-Evlilik akdi nasıl şahitlerin huzurunda resmi ve yetkili makamlarda gerçekleşebiliyorsa,boşanma da aynı şekilde gerçekleşebilir.Yani bir erkek şahitler huzurunda olmadan veya şahitlerin huzurunda olsa bile kavga,sinir, öfke vb.bir durumu varsa binlerce defa eşini boşasa da yine boşanma gerçekleşmez.

  2-Şahitlerin huzurunda ancak bir defa boşanma gerçekleşebilir,iki veya üç defa boşanma gerçekleşmez.Bir defalık olan bu boşanma ile kadının iddeti olan 3 ay geçmeden iki taraf isterlerse yeni bir nikah kıyılmadan tekrar eş olarak bir araya gelebilirler.Bu 3 ay içinde bir araya gelmezlerse,tekrar bir araya gelebilmeleri için sadece yeni bir nikah akdi gerekir.Yani üzerinde kaç sene geçmiş olursa olsun, isterlerse yeni bir nikahla evlenebilirler.

  İşte her bir boşanma için böyle bir süreç ve durum sözkonusudur,Yani bu şekildeki boşanma üç defa gerçekleşmeden istedikleri zaman tekrar evlenebilirler.zaten ne islam dünyasında,ne de gayri Müslimlerde bu şekildeki boşanma,(yani talaki bain) diye bir olay sözkonusu olamıyor,bu nedenle bugün boşananlar için söz ettiğiniz durum asla gerekmez.

  Ayrıca üç ayrı celsede birbirlerini istemeyip boşanmayı isteyen çiftlerin 4.defasında evlenmelerinin hiç bir anlamı kalmıyor.Bu olaydan sonra artık bunların birbirlerini sevip saymaları,birbirlerine sadakatle bağlı kalmaları mümkün değildir.Evlilik ise ciddiyet ister.Defalarca boşananlar arasında temeli sevgi,saygı ve sadakate bağlılık olan bir evlilikten artık söz edilemez.

  3-KADIN ERKEĞİN ELİNDE BİR OYUNCAK GİBİ OLMASIN diye 3.defa olan talakı bainden sonra dönüş zorlaştırılmıştır.Böyle bir durum olmazsa bazı erkekler iki de bir eşini boşayıp tekrar onunla bir araya gelmek suretiyle adeta kadını kendine bir oyuncak haline getirir.İşte kadının aleyhine olan bu durumu önlemek için kur’an caydırıcı bir yaptırımı öngörüyor.Yani bununla erkeğe bir uyarı mesajı veriliyor. Çünkü maksat iki de bir boşanmayı önlemektir.

  ÖZETLE,bugün dünya da gerçekleştirilen boşanma olayı,islamın söz ettiği talakı bain olmayıp farklı tarih ve celselerde gerçekleşmediği için boşanan eşler başkasıyla evlenmeden ister 100 sene üzerinden geçmiş olsun istedikleri takdirde yeni bir nikahla tekrar evlenebilirler.Yani bu durumda kadının tekrar eski eşiyle evlenip bir araya gelmesi için başka biriyle evlenmesine asla gerek kalmaz.Çünkü bu gün hiç bir yerde boşanma olayı talakı bainle gerçekleşmiyor.

  İşte her konuda olduğu gibi,kur’an’ın boşanma hukuku da en adil ve en doğru olanıdır…. Saygılar

 89. muhammed diyor ki:

  Sn.cengizhan Türk,

  ‘’ 3-NİSA SURESİ..3 AYET…kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. ‘’(diyorsunuz)

  NİSA-3.ayetle ilgili mealler hatalı olduğundan maalesef bu konu hep yanlış algılanıyor.

  NİSA-3.AYETİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEAL ŞÖYLEDİR!

  NİSA-3 : Eğer (himayenize almak istediğiniz) o yetimler hakkında [sosyal] adaleti yerine getiremeyeceğinizden (onların mallarını,canlarını ve her türlü insanı yaşam standartlarını koruyamayacağınızdan) korkarsanız o zaman (durumunuza uygun bir şekilde) sizlere helal olan (o kimsesiz,çaresiz,yetim sahibi dul) kadınlardan ikişer,üçer,dörder nikahlayınız. (ve böylece onları kendi himayenize alarak insanca yaşayabilecekleri bir aile ortamına kavuşturunuz); ama eğer,[o evlendiğiniz kimsesiz,sahipsiz yetim sahibi dul] kadınlar arasında da adaletli davranamayacağınızdan korkarsanız o taktirde onlardan (sadece) bir tane ile-yahut meşru bir sözleşme ile sahip olduğunuz (mülki yemin eşiniz) ile yetinin.Bu ise doğru yoldan sapmamanız için daha uygundur. ‘’şeklindedir.

  BUNUN AÇIKLMASI DA ŞÖYLEDİR!

  1-Nisa-3-ayetin hükmü,savaş vb.nedenlerle nice yetim sahibi dul kadın ve yetimlerin bulunduğu ve onları koruyacak sosyal bir devletin veya kurumun olmadığı bir topluma yöneliktir.Böyle bir toplumda yetim sahibi dul kadın ve yetim çocukları sahipsiz,kimsesiz bırakmamak ve tüm maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak imkanı olan kesime düşüyor.Burada bu yetim sahibi dul kadınlar hem kendilerine bir eş,bir yuva,hem de çocuklarına baba olacak birini arzuluyorsa,işte bu ayetin hükmü devreye giriyor.
  2-Birden fazla evlilik ancak bu maksatla,yani yetim sahibi dul kadın ve çocuklarını korumak,bir eş ve baba olarak maddi ve manevi tüm ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yapılabilir.Bu nedenle böyle bir durum ve amaç yoksa veya adil davranılmamasından endişe ediliyorsa birden fazla evliliğin de caiz olmadığını yine ayetin son cümlesinden anlıyoruz.
  3-Bu yetimler sahibi dul kadınlarla evlenmek isteyenin de ya bekar,ya da dul olması gerekir,şayet eşi varsa,adaleti gerçekleşemeyeceğinden dolayı bunu kur’an’a göre yapamaz.
  4-Bugün yapılan ikinci evlilk,sözkonusu maksatla yapılmadığından ve gerekli şartların da mevcut olmadığından caiz değildir.
  5-İslam da tek evlilik esastır,bu nedenle zaruret olmadıkça,ikinci evliliğe ruhsat yoktur.
  6-Kur’an’ın hükmü hakim olsaydı,Nisa -3.ayete belirtilen şartlara uygun olmayan bugünkü ikinci evliliklerin hiç birine asla müsaade edilmeyecekti.

  ‘’B-Günümüzde bir kadın bir erkeğin ikinci karısı olmaktansa hiç evlenmeden ölmeyi tercih ediyor.o zamnda söz hakkı kadına verilse durum sizce aynı olmazmıydı? ‘’ (diyorsunuz)

  Cevap: Zaten Kur’an’a göre zaruret dışında ikinci evlilik sözkonusu değildir.Zira NİSA-3.ayetin hükmü farklıdır,bugünkü ikinci evlilikle hiçbir alakası yoktur.Çünkü kimsesiz yetim sahibi dul kadınlarla evlilik yapabilmesi için de kişinin BEKAR veya DUL olması gerekir,yoksa bunu yapamaz.Bu nedenle böyle bir soruyu sormanıza da islamı açıdan gerek kalmıyor,çünkü bugünkü ikinci evliliğe kur’an,ruhsat vermez.
  ‘’ C-Allah neden kadına hiç fikir hakkı vermeden bu konuda hakkı erkeklere vermiştir. ‘’ (diyorsunuz)

  Cevap: İslama göre evlilik akdi de ve boşanma olayı da ancak her iki tarafın rızası ve onayıla gerçekleşebilir,bu nedenle yukarıdaki iddianızın geçerli bir dayanağı yoktur.

  ‘’ A-müslümanlar için insanın kendi geliniyle yada çocuğunun karısıyla evlenmesi Allah için neden bu kadar önemliki kurana yazdırmış bunu? ‘’ (diyorsunuz)

  Ahzab-37.ayetle gelinle bir evlilik sözkonusu değil,çünkü ne zeyd hz.peygamberin evlatlığı idi,ne de halasının kızı Zeynep onun gelini idi.

  AHZAB-37.AYETİN AÇIKLAMALI DOĞRU MEALİ ŞÖYLEDİR!

  Ahzapi37: Hani Allah’ın kendisine (islam nimetini) lütfettiği ve senin de kendisine iyilik ettiğin (hürriyetine kavuşturduğun) kimseye ‘’Eşini yanında tut,(sakın boşama !) ve bu hususta Allah’tan kork’’diyordun.Allah’ın ortaya çıkaracağı bir durumu (Zeyd ile Zeynep arasındaki geçimsizlik ile Zeyd’in boşama talebi) içinde saklıyor ve (bu hususta) insanlardan korkuyordun.Halbuki Allah,kendisinden korkmana daha layıktır.Zeyd,eşiyle ilişkisini kestiğinde,biz seni ona eş kıldık ki,evlatlıkları İDDİA EDİLENLERİN eşleriyle ilişkisini kesince,onlarla evlenmelerinde müminler üzerine bir güçlük olmasın.Allah’ın emri ise her zaman gerçekleşir.’’ şeklindedir. ‘’( ا لله اعلم)

  Bununla ilgili meallerde geçen‘’EVLATLIKLARI’’ifadesi yanlıştır,doğrusu ise, ‘’EVLATLIKLARI İDDİ EDİLENLERİN’’ şeklindedir.Yani ne zeyd hz.peygamberin evlatlığı idi,ne de eşi onun gelini idi.Böyle bir algı tamamen hatalı meallerden kaynaklanıyor.

  Zira Arapçada‘’evlatlık ve oğul edinme gibi ‘’ifadelerin karşılığı,‘’ ادعياء ‘’ ed’iya’’ değil,’’تبني ‘’tebenni’’ olmasına rağmen meallerde bu ifade hatalı olarak ‘’evlatlık ’’diye yorumlanmıştır.

  Mesela: Arapçada ‘’ادعي – يدعي – ادعاء – ادعياء ‘’ iddea,yeddei,iddia‘’yani iddia etti,idia ediyor,iddia etmek,bundan ismi mefulün çoğulu ise,’’ ادعياء” ediya” diye gelir,

  Bu ifaden de anlaşılıyorki Zeyd’in hz.peygamberle olan münasebeti bir ‘’tebenni’’ yani evlatlık düzeyinde değil,belki bu kuru bir iddia idi.Yani evlatlığın olabilmesi için hiçbir durum gerçekleşmediği halde,sırf hz.peygamberle birlikte yaşadığı için ona bu gözle baklıyordu.Evlat edinmek ise küçük yaştan başlanır,halbuki hz.peygamber 25 yaşına gelip hz.Hatice ile evlenmeden,Zeyd’le en ufak bir münasebeti yoktu, belki onu hiç de tanımıyordu.Ama ne zamanki hz .peygamber hz.Hatice ile evlenir o zaman 21 yaşında olan Zeyd’le hem tanışıyor hem de arkadaşlık münasebeti başlıyor.
  Ayrıca bu arada hz.peygamber 25 yaşında,Zeyd ise 21 yaşında idi.Peki neredeyse hz.peygamberin yaşıtı olan Zeyd nasıl olur da hz. peygamberin evlatlığı olur.Aceba hz.peygamber Zeyd’i yanına alırken, küçük yaşta bakıma muhtaç bir çocuk muydu ki, hz.peygamberin evlatlığı olsun.

  İşte bu yüzden kur’an bu durum için ‘’ ادعياء ” ed’iya” yani ‘’evlatlığı iddia edilenler’’şeklinde bir ifade kullanmıştır.Bu nedenle hz.peygamberin ne bir evlatlığı,ne de bir gelini vardı!

  —————————

  ‘’5-Siz Muhammed gibi 9 yaşındaki kızla(Aişe) gerdeğe girip,Yine Muhammed gibi evlatlığınızın karısı yani gelininiz ile evlenebilir miydiniz? ‘’ (diyorsunuz)

  Hz.Aişe evlendiği zaman 19-20 yaşlarında idi,bunun açıklaması aşağıdadır.

  HZ.AİŞE’NİN EVLİLİK YAŞI ?

  Hz. Ebû Bekir’in kızı Aişe ile Hz. Muhammed’in bu nikâhı, Bazı Hadisçiler ve sapık düşünceler ile farklı yönlere çekilmiştir. Cübeyr ile Aişe arasındaki sözün “Sahih” kaynaklardan nakledilmesi, bize bazı gerçekleri de göz önüne getirirken, Başta “Hadis Âlimi” olarak görülen İmam BUHÂRÎ’ nin (H.194-256/M.S.810-869) Peygamberimizin vefatından 200 sene sonra kaleme aldığı hadislerinin ve Tırmızî’nin hadislerinin ne kadar yanlışlıklarla dolu olduğunu ve “Sahih” olmadığını ortaya çıkarıyor.

  Şöyle ki; Hz. Ebû Bekir’in kızı Aişe’yi Mut’ım’in oğlu Cübeyr ile söz kesmesi, Müslümanlığı seçmeden önce olduysa, Bu Hz. Aişe’nin Hz. Muhammed’in Peygamberliğinin “Vahy” edildiği (M.S.610) yılından önce olması gerekir. Diyelim ki Hadisçilerin Hz. Aişe den rivayetleri; “Ben altı yaşında iken sözlendim.. ”demesi, doğru olsun.O zaman bahsedilen söz kesilmesi Hz.Muhammed ile değil, Mut’ım’in oğlu Cübeyr iledir.Onlarda yaşının küçük olmasından dolayı belirli bir olgunluğa erişmesini beklemişler ve bu sırada da tabiî ki hz.Ebû Bekir müslümanlığı seçerek,Mut’ım’in ailesinin amaçlarına ulaşamamasına neden olmuştur. En düşük ihtimal ile hz.Aişe’nin 6 yaşındaki bu söz kesilme olayı, (M.S.610) yılına tekâbül eder.Buna göre Hz. Muhammed ile Hz. Aişe’nin sözlenmesi, M.S.621-622 yıllarında olması gerekir. Tabii ki Kıyılan nikâhta M.S.624 yılında olunca, Hz.Aişe’nin Nikâh akdinin yapıldığı yaş; 20 dir.

  Bu konuda başta araştırmacı yazarlardan Ömer Rıza DOĞRUL (Asrısaadet’in Büyük Kadınları; ‘Hz. Âişe’ bahsi sayfa: 29-65) somut deliller ileri sürerken, Prof. Dr. Rıza SAVAŞ, Prof. Dr. Yaşar Nuri ÖZTÜRK, Prof. Dr. Bayraktar BAYRAKLI ve Prof. Dr. Abdulaziz BAYINDIR ile birçok günümüz İlahiyatçıların yanı sıra, Mısır-Kahire de bulunan Araştırmaları ile ünlü Tarih Prof. Muhammed Ebu Zehra da, aynı görüş ve Hz. Aişe’nin yaşının büyük olduğuna dair benzer tezleri savunmaktadır.
  Ayrıca kaynaklarda durum şöyle geçiyor.

  1-Hz.Muhammed’in doğumu 571.Miladi,
  2-610 yılında,40 yaşında iken peygamber olmuştur,
  3-Hz.Aişe’nin doğumu da Bi’seten/yani hz.Muhammed’in peygamberliğinden 5 sene öncedir.
  4-Hz.Muhammed’in Medine’ye hicreti 622 yılında olmuş ve hicreten 2 yıl sonra da (yani 624) yılında hz.Aişe ile evlenmiştir.Bunu hesapladığımızda hz.Aişen’in evlilik yaşı şöyle oluyor.
  605 miladi hz.Aişe’nin doğum tarihi:
  610 miladi bi’setin/nübevvetin başlangıcı:
  622.Hicretin gerçekleşmesi:
  624 Hz.peygamberin hz.Aişe ile evlilik tarihi:

  Buna göre: 624 – 605 = 19 ( yani hz.Aişe 19 yaşında evlenmiştir.)

  Saygılarımla.

 90. muhammed diyor ki:

  BU TÜR RİVAYETLER ANCAK UYDURMA OALABİLİR.

  Peki böyle bir olay olsaydı,kütübi Sitte’lerde de geçmez midi ? Halbuki Kütübi Sitte’ler her türlü zayıf ve uydurma rivayetlerle doludur,ama buna rağmen böyle bir olayın bu kitaplarda geçmemesi bunun aslı ve astarı olmadığının açık bir kanıtı olur

  İşte hz. Ali’nin Ümmü Gülsüm adında kızıyla,Halife Ömer’in evlendirildiğine ilişkin hadis sünni literatürün en muteber kaynakları sayılan ne Sahih-i Buhârî’de, ne de Sahih-i Müslim’de nakledilmemiştir. Birçok Sünnî ulemâsı, bir rivâyetin bu iki kitapta nakledilmemesini, onun zayıf ve itibarsızlığının delili olarak gösterir.
  -Bu rivâyetler sadece adı geçen iki kaynakta değil, Kütüb-i Sitte’nin hiçbirisinde, hatta muteber bilinen Müsnetlerde dahi (Müsned-i Ahmed b. Hanbel gibi) nakledilmemiştir. Yine çoğu Sünnî âlimler, bu kaynaklarda nakledilmeyen rivâyetleri muteber saymamaktadır; ama nedense bazı muhteremler, bu ve benzeri konulara gelince, Hz. Ali ile halife Ömeri canciğer yapmakta böyle uyduruk hadislerle Hz. Ali’nin kızını, Ömer’e verdirebiliyorlar.

  Son Olarak, Bu konuyla ilgili yaygın kanı Hz. Ali’nin bırakın kızını halife Ömer’e vermesi böyle bir kızının varlığı dahi şüphelidir. hatta Ümmü Gülsüm’ün hz. Muhammed’in bir kızı olduğu konusunda bile şüpheler vardır ( kaynak: ]- el-İmam Ali b. Ebi Talib/siyer ve tarih, s.27, Şeyh Muhammed Âl-i Yasin; el-İstiğase, Ebu’l-Kasım el-Kufî (ölm:352), s.80-82, Daru’l-Kütübi’l-İlmiyye……..)
  (alıntı)
  ———-

  Diğer konulara gelince zaten yüce Allah’ın gönderdiği islam,insanların sosyal hayatında bulunmadığı bir apaçık bir gerçektir,zira yapılan kötülüklerin hiçbiri ne islama,ne de kur’an’a mal edilemez. Yani Müslümanım diyen her insan gerçekten müslümıdır? Bakınız hz.peygamber veciz bir sözüyle Müslümanı nasıl tarif ediyor.?

  ( المسلم من سلم الناس من لسانه ويده )

  -Müslüman odur ki,diğer bütün insanlar onun dilinden (söz,fikir ve düşüncesinden), elinden (bütün tutum ve davranışlarından),emin oldukları kimsedir./yani Müslüman,hiçbir konuda insanlara zararı dokunmayan kimsedir..’’ buyuruyor.
  Bu nedenle saydıklarınızın hiçbiri islama mal edilemez.

  Saygılarımla.

Leave a Reply