BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Şahadetlerim ve Kıssadan Hisseler-1. Kolsuz (Mete Tunç)

Açıklama: ‘Şahadetlerim ve Kıssadan Hisseler’ tanık olduğum (gözlediğim/izlediğim, işittiğim, bazılarında içlerinde yer aldığım) ilginç hadiseleri, konuşmaları, ve bunlardan hareketle vardığım sonuçları ihtiva edecektir.
***

Şahadetim: 70’lerin sonları. Orta Anadolu’nun kasaba görünümlü bir il merkezinde tozlu bir sokak…

Evin balkonundayım. Oyun oynayan 10 yaşlarındaki bir grup çocuk, sokaktan geçmekte olan bir grup kadın arasındaki bir kolu olmayan genç, çarşaflı bir kadına hep bir ağızdan bağırıyorlar:
Kol-suuz.. kol-suuz.. kol-suuz.. kol-suuz..

Etrafındaki kadınlar sesli tepki gösterdiler. Peki, kolsuz kadının tepkisi nasıldı? Hemen her insanın bakışlarıyla söylediğini şimdi çocuklar şifahen ifade ediyordu. Adeta hırlayan-havlayan köpekler almıştı çevresini. Bağırtıdan tedirgin olmuş, hatta ürkmüştü. Başını adeta göğsüne gömerek, çocuklardan, seslerden kaçmak istercesine onlara aksi yönde birkaç adım attı. Ve sessizce yürüyüp gitti yanındakilerle birlikte sokak boyunca…

Yüreğim burkulmuştu; hatırladıkça da yeni şahit olmuşçasına, hatta o muameleye ben maruz kalmışım gibi içim yanar…

Kıssadan Hisse: AP’lisi, CHP’lisi… Bunların hemen hepsinin Cuma’ya gittiği, oruç tuttuğu, teravih namazı kıldığı; çocuklarını yazın Kuran kursuna gönderdiği, özetle İslami kültürün yaşandığı ve eğitimin yapıldığı bir mahalle. İyi-kötüyü, doğru davranışı vs. bilmesi gereken yaştaki çocuklar, en temel ahlaki bir kuraldan bile habersizler. Bir başka açıdan bakarsak; bazı çocukların (insanların) belki doğalarında mevcut bir tavrı, o kültür ve eğitim engelleyememekteydi, engelleyememektedir (yüzyıllardır)! Bir yerde sorun vardı… Hala var!..

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 5825, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply