BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Şahadetlerim ve Kıssadan Hisseler-4. Kışkırtıcı (Mete Tunç)

Şahadetim: Parkurda yeni yürümeye başlamış, koşmaya hazırlanıyordum. Park yerinden bağırtılar “..ına koyayım”lı küfürler gelince o yöne baktım. Bir arabadan inen bir adam, bir kadın, bir adam daha. Etraflarındaki bir grup gençle niye bağrışıyorlardı, anlayamadım…

Onlardan 50 metre uzaklıktaki halı sahalar bölgesinde, 10-15 kadar çocuk vardı. Onların dikkati de park yerine yöneldi (Belki de orada pusudaydılar!). 20 yaşlarında, yapılı birinin çevresinde toplanmışlardı. Bu, “peygambere küfretti, giderim oraya ben,” deyip yürüdü; arkasından da yaşları 10-12 arasında olan o çocuklar.

Genç ve çocuklar vardıktan sonra araba yanında tartışma devam etti. Bilahare sahipleri arabaya binip gittiler, arkalarından küfürlerle uğurlanarak! Şoför mahallindeki adam kapıyı açmış bağırıyordu. Park yerindekiler arabaya doğru koşmaya başladılar ve pek hızlı gitmeyen arabayı çıkışta yakaladılar. Yumruklaşmalar… Ardından gençlerin ve çocukların parka doğru kaçışmaları. Nedendi? Şoför mahallindeki adam, kısa sopaya benzer bir şeyi havaya kaldırarak çocukları takip etmeye çalışıyor, ikinci adam ve kadın onu durdurmaya çalışıyorlardı…

Araba parkın önünde duruyordu. Çocuklar parkta saklanıyor ve sopa arıyorlardı. Bir grup, hadiseyi izlediğim bankların önüne geldi, ve biri elindeki plastik boruyu yere attı, “şimdi polisler gelecek,” diyerek… Otomobildeki adamın elindekinin silah olduğunu da o sırada öğrendim… “Allah ve Muhammed uğruna, aşkına gazaya çıkanlar”, silahı görünce çil yavrusu gibi kaçışmışlardı.

Doğrusu peygambere küfredildiğini duymamıştım… Ramazandı, iftar yaklaşmıştı!.. Belki olaya karışanların hiçbiri oruçlu değildi, bilmiyorum… Nitekim kışkırtıcının elinde sigara vardı!

Kıssadan Hisse: Müslümanlar, vicdanları rahatsız eden sayısız olayda (toplu kıyım, otel yakma, boğaz kesme, suikast…) dış güç, derin devlet, yerli-yabancı provokatör vs. aramamalı. Zira kültürlerinde, geleneklerinde ve yukarıdaki örnekteki gibi içlerinde yeterince istismar edilecek ve sevk edici unsur mevcut. Filvaki dış güç, derin devlet vs. elbette durumdan istifade edecektir: Müslümanlar (bu manada da) kendileri düzeltmelidir, yoksa ilanihaye (kendi içlerinden kaynaklı veya değil) ‘düzlenmeye’ mahkum kalacaklardır.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 9597, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply