BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

İnsan Manzaraları III (Mete Tunç)

Görüntü ve tipoloji

Bir insanın vücut biçimi, duruşu, yürüyüşü.. onun karakteri ve özellikleri hakkında ipuçları sağlayabilir mi? Çeşitli olaylar karşısındaki tepkileri, konuşması, mimikleri..? Bunları hariç tutuyorum; bu konularda araştırmalar, araştırmacılar olduğunu biliyorum. Benim kast ettiğim ilk cümledeki çerçeve. Mesela, kalıplı, kilolu ve beli hafif ileri çıkık kadınların bencil olduğu söylenebilir mi?! Seri yürüyen, yere sert ve ayaklarını doksan dereceye yakın biçimde ayrık basan kadınların cinsel istekleri fazla mıdır?!.. Birkaç örnekle kesin bir sonuca varmak yanlış/yanıltıcı olabilir. O nedenle fazla uzatıp, lisedeyken bir arkadaşın, karşımızdan gelen kızın bacaklarındaki eğriliği, onun çok “yapmasına” bağlaması gibi, saçmalamaya başlamayayım!
+++

Danışma

Pek çok müslüman istihareye yatar veyahut danışırlar! Kime? Hocalarına, şeyhlerine, ulu bildiklerine… Bir emekli kurmay albayın da böyle bildiği birine danıştığını öğrendim. Kızım, öğrenim (doktora) için yurt dışına gidebilir mi, diye! Yeni evlenmişti kızı, eşi de aynı amaçla, onunla birlikte, aynı yere gidecekti… Yine de danışmış! Bu emekli albayın, hem dini hem de mesleki bilgisi ortanın epey üzerinde. O halde neden..?! Elbette dini çerçevede (gelenekte) açıklaması var. Fakat ikna etmiyor.
+++

Usta-çırak raconu

Oto sanayide, berberde… İşletme sahibinin çıraklara yönelik davranışlarına tanıklık ediyorum. Genelde çok sert davranıyorlar. Köleleri gibi. Hatta küfürlü sözlerle… “Racon” böyle midir, çıraklar bu davranışları hak ediyorlar mıdır, bu yöntemle mi adam olabiliyorlar? Bilmiyorum. Fakat öğretimdeki bu tür usta/patron-çırak ilişkisi hiç de “insani” değil!
+++

‘Bozuk’ yüzler

Tek kelime ile nasıl tanımlayabilirim? Asabi, sert, gülümsemez-gülmez yüz, ve daha çok yere yönelik bakışlar… “Bozuk” diyeyim!.. Biraz daha irdelediğimde bu yüzleri ve bakışları; hayal kırıklığı, yalnızlık, sevgisizlik, nefret, güvensizlik okuyorum. Belki her ekonomik katmanda rastlayabiliriz böyle insanlara. Ben, daha ziyade orta ve orta-üst sınıftakileri gözlemledim.

Bu tip insanlar, ki onları ancak öyle derinlemesine anlayabiliriz, romanlarda yazılmışlar mıdır, akademik olarak, makalelere, tezlere, kitaplara konu olmuşlar mıdır? Hayat hikayeleri nedir? Neden “böyle” olmuşlardır? “Kazık” mı yemişlerdir? Dostları var mıdır? Aile ilişkileri nasıldır?.. Apartmanlarda her konuda sorun çıkaran kimi insanlar ve aileler bu kapsamda mıdırlar? Olabilir!

Not. Sözkonusu kişilerin, en azından bir kısmının “doğuştan kötü” olma ihtimallerini de gözardı etmeyelim.
+++

Bir tarzı muhabbet

Özel sektörde çalışanların birbirleriyle yaptıkları sitemkar, manidar ve riyakar konuşmalara “bayılıyorum”. Bir kimse uzaktan bunlara baksa veya yakınlarında olup konuşmalardaki birkaç kelime ve cümleyi duymasa, bunların sohbet ettiklerini sanabilir. Çünkü konuşma tarzı argo değildir, ifadeler düzgündür, imalı sözler dahi adeta şifrelidir, bakışlar ve mimikler sözlerle tam bir uyum dahilindedir, konuşmalar başladığı gibi “sakince” nihayet bulur. Sektör çalışanları bu tarzı, özellikle hizmet sektöründeyseler, ilgili görünmese de, müşterilere yönelik yapmaları gereken konuşma ve diyalog tarzı sayesinde kazanmış olmalılar, diye düşünüyorum!

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 18018, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

6 Comments

 1. Gözlemci diyor ki:

  sn. Tunç,

  Birde hayvan manzaraları yazarsan, ordanda doğa manzaralarına çıkarsan, iyi bir mesaj olacağını düşünüyorum.

 2. Mete Tunç diyor ki:

  Haziran 2010 tarihli ‘Kediler ve Köpekler Üzerine’ başlıklı bir yazım var Sn. Gözlemci… Sonuçta doğa manzaralarına çıkabilir miyim? Tabiat tasvirinde hiç iyi değilimdir; o yüzden muvaffak olabileceğimi sanmıyorum… Belirttiğiniz yöntem/mantık uygun/öğretici görünüyor… Bu işi size bırakıyorum :)

 3. Gözlemci diyor ki:

  Besin konulu bir yazı yazarmısınız? Besin konuşalım. Bence bunu konuşmak lazım. Soyut konuşup boş zaman geçirmemek lazım. Somut konuları ele almak lazım.

 4. Mete Tunç diyor ki:

  Besin sahasında..? Bazı yemek tarifleri yazabilirim ancak. Galiba kastınız bu değil..

 5. Gözlemci diyor ki:

  Elbette kastım o değil. Hatta besin deyince sadece gıda ve su düşünmekte kastım değil. Belki sekste besin diyebiliriz. Nefeste besin diyebiliriz. Toprak ve belki insan için gerekli olan herşeye besin diyebiliriz. Besin önemli. Besin konusunda ortalık karışık. Besin ne bulursan ye değil. Bu Dünya’da hayvanda var. Bu Dünya’da sadece insan yok. İnsan Dünya benim demiş saldırmış.

  Besin nedir, besin biçimi nereden gelmiş, nasıl doğmuş, nelere yolaçmış?

  vs. vs. Besin çok soru işaretleriyle, olduğu gibi duruyor asırlardır.

  Besin konusunda siz bir başlık atın, konuşalım. Bilmeniz-bilmemeniz önemli değil. Siz başlatın, devamını getirelim. Konuyu hiç olmazsa dürtmüş olalım.

  Konuyu önemseyici ve dürtücü bir yazı olsun.

 6. Mete Tunç diyor ki:

  “Beslenmeyi kavramlaştırıyorsunuz” dersem doğru olur mu acaba?!.. Beni, sorduğunuz hususları ancak şöylece düşündüğümden affedin… Fakat cazip bir konu-başlık idiğini teslim edeyim…
  Bu hususta, mevzunun önemli bir parçasını teşkil eden bilgiler/görüşler için “Tüfek, Mikrop, Çelik, İnsan Topluluklarının Yazgıları, Jared Diamond, Çev. Ülker İnce” kitabı yararlı. DVD’si de var (henüz izleyemedim.)

Leave a Reply