BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

İnsan Manzaraları V (Mete Tunç)

(parkta 2)

Secde hali

Biri anlatsa şüpheyle karşılardım: Bir kadın. Yanında iki çocuğu. 7 ve 10 yaşlarındalar. Çocuklar kendi hallerinde oynarken kadın başörtüsünü çıkartıyor, başını örtüyor ve çimenlerin üzerinde namaza duruyor. Öyle kenarda filan değil, adeta orta yerde, ‘arkası’ parkura doğru olacak biçimde. Altında entari, etek türünden bir giysi değil, kot var. Secdeye vardığında yoldan geçenler şaşırmışlardır herhalde! Malum, namazdaki secde hali (neredeyse ve kısa süreli olarak) cinsi birleşmedeki bir pozisyon türüdür. Bir ayette, kastedilen ‘oyuklar’ değil de pozisyonsa, geçer!.. Tek bir numune ile psikolojik/sosyolojik bir çıkarımda bulunamam elbette. Ama o kadının ailesini, eşini yakın zamanda kaybedip kaybetmediğini, çevresini, duygularını merak ettim.
&&&

Teleseks

Koşuyorum. Yolun kenarındaki çam ağaçlarına doğru dönmüş 15-16 yaşlarında bir kız, biriyle konuşuyor gibi. İkinci turu atarken yine oralarda. Çamların arkasındaki oyun sahasının kenarına gelmiş, evet, biriyle konuşuyor. Üçüncü turdayım. Telefonla konuşuyormuş. Tam yanından geçerken, “salak, hayvani,” diyor ve ekliyor, “beni bir daha arama!”… Hattın öteki ucundaki delikanlı kızı soymuş ve icraatını anlatıyordu ki..!
&&&

Tezahürü hars

Liseli kız 3-5 kız arkadaşı ile güya spora gelmiş (Eşortmanlarını giyip, kapıya gelen arkadaşlarını göstererek ailesine böyle demiştir!). Erkek arkadaşı ile buluşuyor. Herhalde kamelyaların birinde ‘oturacaklar’. Kız, arkalarından yürüyen, onlara gıpta ile bakan arkadaşlarına, neden bilmem, küfürümsü, hakaretvari bir söz ediyor. Iııyyy. Cinsi latifin bu tür konuşması onları ‘kimi’ erkeklerden farksız kılıyor.

Bankta oturan bir grup genç. Birkaç erkek ve bir kız. Bir erkek, kızı kucaklamış. Diğerleri ‘izliyor’, ‘ulan biz ne zaman yapabileceğiz,’ diye düşünüyorlar. O erkek konuşuyor, sesi 100 metreden duyuluyor. Bir ifadesi aklımda kalıyor: “Cenabet gezersen…” Ööö.

&&&

Oynaşma

Liseli iki genç; biri oğlan diğeri kız. Semtin ilk (gecekondu dönemi-şimdi apartman daireleri olan) sakinlerinin çocukları, daha doğrusu torunları. Okuldan yeni çıkmış oldukları kızın okul formasından belli. İlk turda yanlarından geçerken el ele-diz dizeler. İkinci turda oğlan kızı kucaklamaktadır. Üçüncü turda öpüşüyorlardı; kız hareketsiz, her şeyi oğlana bırakmış, sadece dudakları işliyor gibiydi. O yüzden, ‘bu kız evlenene dek oğlanı/oğlanları uğraştırır,’ diye düşündüm. Benim yaklaşmakta olduğumu görünce ayrıldılar. Dördüncü turda, yine… Beşinci turda o durgun kız birden ayağa kalktı, “haydi bize gidelim,” dedi (Hakkında yanılmışım!). “Yine yakalanmayalım,” dedi oğlan tereddütlü. “Yakalanmayız,” dedi kız ve park çıkışına doğru koşmaya başladı. Kısa boylu ve toplucaydı. Oğlan ise zayıfça. Zıplama tarzı koşusuyla kıza yetişmeye çalışıyordu…
&&&

Evliliğe doğru

Parka tam girmiştim ki bir kamelyadan kadın sesi duydum. “Ama onu erkek tarafı yapar,” diyordu, kararlı bir üslupla. Birkaç adım sonra banktaki kızı ve karşısındakini görüyorum. Müstakbel kocasıyla konuşuyormuş. Tartışmalar, didişmeler daha evlenmeden başlıyor! Damat adayının yüzünde, şimdiden bıkmış, yılmış bir hal vardı! Zifaf gecesine kadar hevesini kaybetmesindi!? Yahut; acısını o gece mi çıkaracaktı!?

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 10384, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply