BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Birkaç Sahada On Hayal Veyahut Öneri (Mete Tunç)

• Çocukların, büyüdüklerinde, hafızalarında güzel şeyler, anlar olmalı. Güzel kokulu- temiz-düzenli ortamlar, güven veren insanlar, paylaşımlar, erdemli davranışlar… Çok param olsa, onu sadece bu yolda harcayabilirdim.
• Çocukların hayatları boyunca karşılaşacakları insan ‘tipleri’ ve bunlara karşı nasıl davranılacağı/korunulacağı, eğlendirici-cezbedeci öğelerle, hikaye ve tiyatro oyunu halinde yazılıp, okunması ve oynanması-izletilmesi sağlansa…
• Fizik tarihini, fizikteki bütün temel varsayımları ve fikirleri, teorileri, onlara yapılan katkıları ve gelişim süreçlerini, gerçekleştirilen deneyleri ve onların düzeneklerini.. ihtiva edecek bir anabilim dalı olsa… Ve, bu bağlamda bir müze meydana getirilse…
• Temennim.. ‘Türkçe yazan’ bilim insanlarının ve bilim yazarlarının; hatta daha da fazlası, fiziği, parçacıklarıyla, kuvvetleriyle, modelleriyle, teorileriyle.. yeniden kuracak, yine ‘Türkçe yazan’ kişilerin veya ekiplerin var olması, yetişmesi…
• Resmi-askeri törenler çok yavan. Çocukken katılmaktan gına gelmişti, şimdi seyretmeye tahammül edemiyorum. Özelleştirilsin. Firmalara ihale edilsin!
• Sözlerini divan edebiyatından alan pop müzik yapılabilir mi? Bence ilginç olur, zenginlik katar, yeni fikirlere ve yaratılara yol açar.
• Türk Sanat Müziği yerine Osmanlı Müziği terimini öneriyorum. Çünkü bu müzik Osmanlı devirlerinde neşvünema bulmuş, zirvelere ulaşmıştır. Cumhuriyet devrinde yapılanlar ondan tevarüs edenlerdir/etmektedir. Osmanlı-Türk Müziği de denebilir.
• Devlet fişleme yapmalı! Çeşitli kurumlardaki en güvenilir ve zeki memurlar toplumun tümünü fişlemeli. Elbette şimdiki anlamda değil. Şöyle: ‘En itibarlı’ (çalışkan, ahlaklı, adaletli vs.) insanları belirlemeli. Bunlar adalette, trafikte.. her alandaki ‘parazitleri’ tespit etmeli. Raporları, kimlikleri saklı kalmak kaydıyla, delil kabul edilmeli. Tersine, doğru, namuslu iş yapanları da belirlemeliler ve bunlara resmi olarak tebrik ve teşekkür beratları gönderilmeli; bunların maaşları artırılmalı, liyakatleri ve eğitimleri uygunsa terfi ettirilmeli. Yukarıdaki uygulama, ‘en itibarlıların’ isimleri hariç, bütün toplumca bilinmeli.
• Camilerde ezan yerine güzel ilahiler okunmasını teklif ediyorum. Velev ki Arapça olsun! (‘Ezan şart’ deniyorsa hoparlörsüz okunsun; sonra içinde Allah’lı, Muhammed’li sözler olan ilahiler, ses düzeni iyi olmak koşuluyla yüksek sesle yayınlansın. Böylece çoğu mümin, kutsallarının isimleri cümle aleme duyurulduğu için yine tatmin ve komplekslerini gidermiş olacaktır.)
• Yeni kutsallar: İnsan, yazı, tüm insanlık mirası, hayvanlar, çevre-doğa, evren, hukuk… Yeni değerler: Özveri, saygı, kanaatkarlık, vicdan, diğerkamlık, sevecenlik… Bunlar örgün eğitime, yasalara, kurumlara, ekonomiye, hülasa bütün yaşamımıza girmeli.

(2011)

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 6355, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply