BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

HİKAYE ve RİVAYET UYDURMAK :

Sanırım araplarda o dönemler tv.radyo.cep tlf. vs. gibi iletişim araçları olmadğı için Kuranla uğraşanlar yada Kuranı açıklamaya çalışanlar Kuranın her bir anlatısına,her bir Kıssa’sına bir HİKAYE uyarlıyarak insanlara anlatmaya başlamışlardır. Belkide çoğunun iyi niyetle yaptığı bu anlatılar zaman içinde RİVAYET kültürü olarak gelmiş ve o anlatılanların hepsi DOĞRU sanılmış. Yani bu yüzyılda Kuranı okuyan acaba ne oldu diye merak edipte bu rivayetleri okumaya başladığı anda aslında Kuranın gerçek anlamından farklı yönlere çekilmiştir.

Bir kaç örnekle DETAYlandıralım :

1= Kuran Hz İbrahimi ateşten kurtardığını ve sadece (ateşe serin ol) dedi derken bu iyi niyetli arkadaşlar HAYAL güçlerinde bunun nasıl olabileceğini düşünmüş ve karar vermiş görmediği halde olayı görmüş gibi anlatarak ^^O ateş gül bahçesine döndü^^ demiş diğeride yok aslında (ateş suya ateşin içindek odunlarda balığa dönüştü demiş diğer bir arkadaşta aslında hz. ibrahim ateşte bir hafta kalldı ve ateş sönünce içinden çıktı geldi demişlerdir. ( Bunları okuyanlarda acaba hangsi doğru diye düşünmek gereği bile duymamışlardır.

2= Fil suresinde aslında tarihi bir olayı ve bir doğa olayı silsilesini anlatan Kurana karşın o yüzyıldaki bu vatandaşlar Kuşların gökten gelerek taşlar attığını ve tarihte böyle bir savaş olmadığ halde savaşın kazanıldığı hikaye etmişlerdir.

3= Yine hz. ibrahime peygamberlik verilmesi ertesi günü ve oğluna TEBLİĞ yaptığı ayetler çarpıtılmış ve oğlunu kesmeye gitti işte bıçak taşı kesti ama ismaili kesmedi diyerek olayı sanki görmüşler gibi HİKAYE etmişlerdir.

4= Kuranda Muhammed sende bizim şu mucizlerimizle git diye söz olmadığı hade mucize isteyenlere sürekli kuran gösterildiği halde piyasa kitaplarında yüzlerce binlerce MUCİZEsi olduğunu hikaye eden ve bu mucizelerin ayrıntısı ile anlatan hikayeci arkadaşlar o kadar çokturki.

5= kehf suresinde MUSA diye aslında musa peygamberle hiç alakası olmayan başka bir MUSA karekteri anlatılırken bunu hz. Musa sannederek ve ” tabi ” olduğu şahsıda kuranda HIZIR ismi geçmediği halde her yüzyıl yada bin yılda gelen HIZIR hikayeleri anlatmış durmuşlar ve buna uygun onbinlere kitap oluşacak o kadar rivayet ve hikayemiz varki inanamassınız

6= hz. Süleyman kuşlarla hiç konuşmadığı halde sanki hz. süleyman kuşlarla konuşuyormuş gibi hz. süleymanın ağzından yazılan hikayeleri okudukça inanın kahkalarla gülersiniz. hele HÜDHÜD ün bir insan hatta bir MAHKUM olduğunu bilmeyen ve hayalinde HÜDHÜD’Ü KUŞ sanan bu arkadaşlar Hz. süleyman ile ilgili o kadar şey vardırki şu an piyasalarda insanlarda kuranı okurken bu rivayet hikayelerine rastgelince bunları doğru sanmışlardır. Kuran aslında tarihi bir olayı anlatırken TAHT ı oturulan KOLTUK sanan zihniyetin uydurduklar hikayeler bu gün çok ciddi ve akılcı bilimsel makalelerde bile yerini almış ve Kuranın gerçek söylediği bir olay bile bu HİKAYE anlatıcıları tarafından gerçek MECRAsından uzaklaşmıştır.

7= hz. İsa ile ilgili o kadar HİKAYE vardırki mesela öldükten 3 gün sonra dirilltiği LAZArus meşhurdur.

8= Bakara 67-73 te hz. musa yı iyi tanıyan ve bilen ve bir LİDER olarak bir EKOL olan hz. musanın hiç bir insanı diriltmediği halde bir İNEK kesilerek kesilen ineğin bir parçası ile adama vurup dirilttiği ayet meşhurdur. aman allahım. o ineğin sahibine defalarca giden onlarca altın veren sonunda musanı gelmesi ile ağırlığı kadar altının verilerek alındığı inek hikayesini okumalısınız. ama bu hikayeleri okuyan insanlar nedense yahu ( boyunduruk altına alınmayan ve çift sürmeyen İNEK isteniyor ayette ama İNEKLER zaten ÇİFT SÜRMEZ ki diye düşünme zahmetine girmemişlerdir.
BU yazıyı okuyan arkadaşlar bu HİKAYE lerin hepsini buraya almaya kalksam inan yerim almaz. İnanın hepsi HAYAL ÜRÜNÜ dür ve sizleri olayın GERÇEĞİnden alıkoyar gider.

Allahın her MUCİZE olarak anlattığı ayetler aslında birer YASA ya işaret çekmektedir ve KAİNAT ayetlerine bakarak bu YASALARI bulmaya davet ediyorum sizleri bırakın bu HİKAYE kültürünü. GERÇEĞİ sadece GERÇEĞİ arayalım ve hayal ürünü bu HİKAYELER e inanmamaya bizi gerçekten alıkoyduğuna inanalım. Bu HİKAYELER in yayılmasına sebep olan İLAHİYATÇILARA da sesleniyorum. Bu HİKAYELERİN yüzde yüze yakını HAYAL ÜRÜNÜ dür. Rağbet etmeyin önümüzdeki KAİNAT AYETLERİne yönelelim. Kuran MUCİZEVİ bir kitaptır ama sürekli MUCİZE anlatan bir kitap değildir. TARİhtede karıncalar konuşmamış ve kuşlar (iradeli) konuşmamıştır arkadaşlar. Çevirilerdeki hatalarda bu HİKAYECİ arkadaşlara güzel malzeme olmuştur.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 17818, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply