BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

KURBAN EMRİ ve MASUM İSMAİL

BİRBUÇUK MİLYAR MÜSLÜMAN HZ: İbrahimin oğlunu kesmeye götürdüğüne inanılan dünyada insanların düşünmesi gerek diyerek ayetlerle DELİL getiriyorum.

HİCR Suresi 94. ayette (EMRONULAN ŞEY) nedir düşündünüzmü ?

HİCR 94 = Fasda’ bi mâ tu’meru ve a’rıd anil muşrikîn(muşrikîne).

fasda’ (fe ısda’) : açıkça bildir,
bi mâ tu’meru : emrolunduğun şeyi
ve a’rıd : ve yüz çevir
an el muşrikîne : müşriklerden

HZ: Muhammed bir peygamberdir ve ona emredilen şey= bi mâ tu’meru = ( TEBLİĞ EMRİdir)

Şimdi bu kelimeyi alalım bi mâ tu’meru : emrolunduğun şeyi (ve Saffat suresine gidelim 102. ayettte Hz İsmailin babasına (emronulan şeyi yap ) derken ne demek istediğine :

buneyye : oğulcuğum
innî : muhakkak ben
erâ : gördüm
fî el menâmi : uykuda
ennî : muhakkak ben
ezbehu-ke : seni boğazlıyorum
fanzur (fe unzur) : haydi bak
mâzâ : ne
terâ : görüyorsun–yorumluyorsun
kâle : dedi
yâ ebeti : ey babacığım
if’al : yap
mâ : şey
tû’meru : sen emrolundun
se-tecidu-nî : beni bulacaksın
inşâallâhu (in şâe allahû) : inşaallah, Allah’ın dilemesi ile
min es sâbirîne : sabredenlerden

Hz ismailin babası hz İbrahimde bir peygamberdir ve Hz İbrahimede (emronulan şey) TEBLİĞ EMRİdir tabiiki. Gece RÜYAda oğlunu putların yada putperestlerin yanında görüp sinirlenip (BOĞAZLAMAYA KALKAN) hz ibrahim ertesi günü oğlundan bu RÜYANın YORUMUNU istemektedir.
Oğlu TEBLİĞi kabul ederki ayetin ardından 103. ayette ESLEMA = Allaha ve islama teslim olduklarını ifade eden söze rast gelmekteyiz.

SAFFAT Suresi 103 : Fe lemmâ eslemâ ve tellehu lil cebîn(cebîni).

fe : böylece
lemmâ : olduğu zaman, olunca
eslemâ : ikisi (Allaha -İslama ) teslim oldu
ve telle-hu : ve onu yatırdı
li el cebîni : alnına, alnı üzerine
Hz ibrahim oğluna yaptığı TEBLİĞ üzerine oğlu İslama girince ona
NAMAZı öğretir ve (onu alnı üzerine yatırır) tıpkı bu gün bütün müslümanların NAMAZda (alnı üzerine yattıkları) gibi.

Bu ayetleri yani hz İbrahime TEBLİĞ EMRİ nin geldiği ilk günün sonra kavmine çıkıp hakaretlere maruz kalması ,ardından gece birde oğlunu putperstlerin yanında gören hz İbrahimin RÜYASında (oğlunu boğazlamaya kalktığını) lakin etretesi günü bu RÜYAyı anlatıp oğlundan bu RÜYAnın yorumunu isteyen Hz ibrahimin oğluna TEBLİĞ yapışını ve oğlu kabul edince İSLAMA _Allaha teslim oluşlarını ve oğluna NAMAZI öğretttiğini anlatan ayetleri UYDURMA RİVAYETÇİLER nasılda ( hz İbrahim aslında oğlunu kesmeye götürdü diyerek kandırmışlardır.
Lakin MÜSLÜMAN olarak kuranın bütünlüğüne ve kuranda ÇELİŞKİ olamıyacağına göre ( Bir MASUMU öldürmek bütün insanlığı öldürmekle eş değer diyen Kuran varken ) Hz ibrahimin (bütün insanlığı öldürmekle eş değer bir eyleme kalkışacağını düşünmek bence çok büyük bir YANILGI dır. Böyle bir EMİR ne Allahın sünnetine ne örnek hatta (yufka yürekli bir peygambere yakışır.
İnsanları tek yanıltan şey ayette geçen (emronulan şeyin) oğlunu KESME emri sanılmasından ibarettir. Kuranda ASLA KESME EMRİ yoktur Lakin çok eminizki hz İbrahime TEBLİĞ EMRİ verilmiştir ve Hz ismailin (babacığım emronulan şeyi yap ) kelimesindeki EMRONULAN ŞEY= TEBLİĞ EMRİdir. babasına (emronulan tebliğ görevini yerine getir) demiştir.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 11648, bugün ise 2 kez görüntülenmiştir.

One Comment

 1. metafizik19 diyor ki:

  SAFFAT 102- 107 ANLAMAK İÇİN BU TABLOYU DÜŞÜNÜN :

  Bu ayetleri anlamanız için bir an için eski rivayetleri UNUTUN: ve kuran bu gün size iniyormuş gibi düşünün.

  şimdi bir TABLO çizeceğim hayalinizde canlandırınca ayetlerin yerine oturduğunu göreceksiniz. Bir an için hz İbrahim SİZsiniz. ve size (peygamberlik-tebliğ emri) geliyor allah tarafından ve kavminize çıkıp tebliğe başlıyorsunuz. Lakin her peygamberde olan şey sizdede oluyor küfürlere hakaretlere sıkıntılara maruz kalıyorsunuz ve siz YUFKA YÜREKLİ biririsniz. gece evinizde yatarken o günü düşünüyorsunuz ve (neden kavmim bana inanmıyor yoksa öz oğlum İsmaildemi bana inanmıyor yarın oğlumada TEBLİĞ yapayım diyorsunuz.

  Lakin gece RÜYA görüyorsunuz ve oğlunuzda o putperestlerin yanında ve ona kızıp (ONU BOĞAZLIYORSUNUZ) lakin RÜYAdan hemen uyanıyorsunuz. Sabah olunca (dinde zorlama olmadığını şayet oğlunuz TEBLİĞi kabul etmesse gece rüyadaki gibi davranmıyacağınızı biliyorsunuz. bunun için oğlunuzu yanınıza çağırıp ( Oğulcağızım ben bir RÜYA gördüm diyor ve rüyayı anlatıyor neticesinde ise onu boğazladığını söylüyor ve bu rüyanın YORUmunu istiyorsunuz . oğlunuzda babacığım ben Allaha ve senin peygamberliğine inanıyorum ( sen emronulan şeyi yani TEBLİĞ emrini yerine getir diyor )

  Şimdi bu tablo ile SAFFAT 102 i okuyun. oğlunuz beni sabredenler arasında bulacaksın diyor çünki bir gün evvel nasıl sıkıntı çektiğinizi ve peygamberlerin hep sıkıntıya uğradığını biliyor . oğlunuza TEBLİĞ yaptınız oğlunuz kabul etti ve ( ikinizde islama yani allaha teslim olmuş oluyorsunuz ) sonra oğlunuza NAMAZı öğretip alnı üzerine yatırıyorsunuz bu gün her NAMAZ kılanın yaptığı gibi. KAFANIZDA BU TABLO ile o ayetleri okuyun ve düşünün. yine soracağınız şey olursa buradayım.

Leave a Reply