BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

ZİHNİYET :

Şöyle bir ülkemizde Kuran okuyan anlamaya anlatmaya çalışan şahıslara bir bakalım. Neden aynı Kuranı okuyan iki insanın söyledikleri biri birini tutmuyor. Neden Cüppeli ile Yaşar Nuri asla uyuşamaz. Neden Abdülaziz Bayındır Said Nursiyi müşrik ilan eder.
Neden Mustafa İslamoğlunu çok kişi sevmez. neden. neden.neden…
Kuran okunma ile anlaşılacak bir kitap değilmi. Nedir insanları farklı inanç kalıplarına sokan şey ?
Bence iki şey var çok önemli
1=) Rivayetler,peygamber adına söylenen,doğru sanılan uydurma söz ve hadisler. Kuranı anlamaya çalışan çoğu insanın yaptığını yaparak sanki DOĞRU muş gibi DELİL alınan rivayetler,hadisler.
2=) Zİhniyet , Hangi toplumun, cemiyetin,dergahın, meshepin içinde yine DOĞRU sanılan bir çok hurafenin kendi inançları doğrultusunda korunması gerçeği,tahsil, dünya görüşü ile alakalı çok önemli husus.

Kuran CANLI bir kitap hangi zihniyetle okuyorsan AYNA gibi sana dönüyor ve senin zihniyetin ne ise sana aynısını iade ediyor.
Mezarda ölüleremi okuyacaksın anlamadığın arapça ile okutuyor sana sevap kazandığını sanasın yada ölülerin ruhu duyacak sanasın diye……….
Kutsal mı görüyorsun Kuranı sana kılıf verdirip duvara yüksek bir yere astırıyorki ona ellemeyesin çarpılırsın falan……..
Uydurma hadisleremi saygı duyup onlardaki çelişkileri anlamıyorsun o zaman kuranda ELÇİ ye uyun sözünü gösteriyor sana. yaa bak gördünmü deyip ona uyduğunu sanarak ömrünü ona ait sandığın uydurmalarla geçirtiyor….
Suriye, Mısır, Tunus ,Afganistan gibi geri zihniyetle bakıp insanların KELLERİNİ keserek Allahın dinine yardımcı olan zihniyettemisiniz ? Hz İbrahim oğlunu Allah için kesmeye götürdü biz neden Allah için kelle kesmiyelim diyorlar saffat 102-107 i anlamadan ve uydurmalarla Hemde ( Bir MASUM u öldürmek bütün insanlığı öldürmekle eşdeğerdir ) ayetine rağmen…
Okumak anlamak kusursuz bir evreni yaratan böyle sonsuz bir aklın aptalca şeyler yazmıyacağına inanarak mı okuyorsun işte okudukça o DENİZ den kepçe kepçe SU veriyor sana. evet Kuran CANLI bir kitap ve siz hangi ZİHNİYETLE okuyorsanız onu size AYNA gibi veriyor.
ZİHNİYET ler değişmedikçe ŞEYTAN hep Allahın doğru yolu üzerine oturmuş bekliyor sapıtmak için…..

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 13501, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply