BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Bilime, Bilmeye, Bilimcilere ve Bilim Târihine İlişkin Notlar VII (Mete Tunç)

Güneş tutulmasında ay dünya ile güneş arasında. Ay tutulmasında dünya güneşle ay arasında. Bu tutulmaların, bilhassa birincisinin, dünya ile güneş arasındaki mutat çekime bir tesiri olmuyor mu? (Basitçe ifade edersek, bazı ‘graviton’ların önü kesiliyor…). Olmuyor veya pek olmuyor ki dermeyan edilmiyor, hiçbir şey hissetmiyoruz.
+++
Neden Hıristiyan Değilim, Bertrand Russell, Çev. Ender Gürol’de Russel, 1900’lerin başlarında, İngiltere’de dünyanın düz olduğu savıyla kurulan bir dernekten bahseder. Bir albay, dernekteki toplantıda, dünyanın etrafını dolaştığını.. belirtir… İddia sahipleri ikna olmazlar…
İman saplantılı insanlar sadece bu coğrafyadan değil, bilim merkezlerinin birinden, sanayi devriminin başladığı yerden bile çıkmış, çıkıyormuş!
+++
“Açıklamak ne kadar zor olsa da güzelliğe karşı estetik bir duyarlık bilim insanları ve matematikçileri motive eden güçlü bir etken olmuştur. 20. yüzyılın en büyük matematiksel fizikçilerinden Paul Dirac “İnsanın denklemlerinin güzel olması, o denklemlerin deneylere uymasından daha önemlidir.” diyecek kadar ileri gitmişti. Belki aşırıya kaçan bir görüştü, ama Dirac bunu söyleyebilecek çaptaydı: Ne de olsa kendisi kuantum mekaniği tarihindeki en önemli olaylarından biri olan bir denklem bulmuştu.”[!!!]
(Matematik, Tony Crilly)
Lafa ne gerek; Batı’da bilimin (temel bilimlerin veyahut soyut matematiğe dayanan bilim dallarının, diyelim) ne idiğinin sarif ifadesi!
+++
31.12.2013. 22.30 suları… Kırmızı renkli, jüpiter büyüklüğünde bir cisim semada. Uçak mı? Değil, dakikalarca, neredeyse sabit kalıyor. Bahçedeki ağaç yüzünden hareketini, yörüngesini tam olarak tespit edemiyorum. Soluklaştı, ilk gördüğüm yerden farklı bir konumda, fakat çok uzak olmayan bir noktada gözden kayboldu. Yine bir uydu.
+++
25.02.2013. Pazartesi. 21.45. Doğu-batı yönü. Kırmızı bir ‘bulut’. Büyüklük: venüs’ten 3 kat büyük. Motor sesi vardı sanki. Fakat yanıp sönen kırmızı-mavi/yeşil ışıkları yoktu. Uçak hızı ile ilerliyordu. Güzergahı üzerinde jüpiter büyüklüğünde, gezegen biçiminde, yine kırmızı bir cisim görüldü. Jüpiter’in olduğu konum civarındaydı. Mars mıydı; hayır. Bulutla kırmızı cisim çarpışacak mıydı?! Hayır, bulut ona vardığında cisim neredeyse helezonik bir yörüngeyle ve hızlı biçimde ‘fırlayıp’ uzaklaştı ve kayboldu. Bulut bir süre daha yoluna devam etti ve kayboldu… Bunu ‘çözemedim’.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 32627, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply