BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Koskoca Evrende Küçücük BİZ!

indir

“Bir mutluluk kapısı kapanırken öteki açılır ama bizler kapanan kapıların ardından baktıkça bunu fark edemeyiz.”

Hayat engellerle ve ardını bilmediğimiz kapılarla dolu bir serüvendir. Bunun gereği insanlar bazen sorunlarla da karşılaşabilirler. Bu sorunların boyutunu ve etki alanını da bizim değerlerimiz ve kişisel direncimiz belirler. Bu konuda bir görece söz konusu olsa da dertsiz insan olmadığı bir gerçektir. Kimileri için tuttuğu takımın malubiyeti bir sorundur, kimileri içinde çocuğunun ihtiyacı olan yeni ayakkabıyı alamamak. Fakat sorunlar küçükte olsa büyük de olsa verilen tepki genelde aynıdır; mutsuzluk, huzursuzluk ve umutsuzluk.

Bazen sorunlar beklenmedik bir anda ve beklenmedik bir şekilde karşımıza çıkabilirler. Bunların etki derecesi elbette daha yıkıcıdır. Mesela sevdiğimiz bir insanın kaybı gerçekten ifade edilemez bir acı verir bizlere ve bu konuda yapılabilecek bir şey de yoktur. Ama ne var ki hayat devam etmektedir ve bizlerde hala onun birer parçasıyızdır. Biraz zaman alsa da ölümü bile kabulleniyor insan. Hepimizin bir gün öleceği gerçeğiyle yüzleşince daha kolay oluyor belki ölümün soğuk çehresine alışmak. Hayat bu kadar kısa iken çoğu üzüldüğümüz küçük şeylere anlam veremediğimiz oluyordur ama bir daldık mı hayatın akışına yine geçiyoruz kendimizden, sürükleniyoruz hayat serüvenine.

Hayat imkan basamaklarının ardı ardına sıralandığı bir labirent gibidir. Bazen girdiğiniz yolun ya da adım attığınız merdivenin sizi nereye götüreceğini bilemezsiniz. Bunu çokta düşünmenize gerek yoktur aslında. O adımı atmadan bilemeyeceğinize ve yaşamadan da öğrenemeyeceğinize göre sadece bulunduğunuz durumu değerlendirmeniz yeterlidir. Başarının sırrı ise bir sonraki basamağa korkusuzca adım atmak ve yola devam etmektir. Attığınız yanlış bir adımın ardından korkar ve geriye bakarsanız göreceğiniz şeyler sadece geçmişin acı kalıntılarıdır. Oysa devam etmek size yeni kapılar açacaktır. Karşılaştığınız bir sorunla yüzleşirken, hayatın size sunacağı diğer fırsatları kaçırmayın. Mutluluğu tek bir şeyde ararsanız onu kaybettiğinizde yaşama amacınızda kaybolur. Kaybettikleriniz ardından ağlamak yerine yeni kapıları aralayın. Belki de karşınıza çıkacak olanlar hak ettiğiniz mutluluğun ta kendisidir.

Bizi üzen bir olay yaşadığımızda ilk sığındığımız hüzündür. Hüznü konuk edince insan, bir diğer kapıdan da mutluluğu yolcu eder. Peki ya sonra… Sonrada mutluluğun en büyük arkadaşı umut terk eder bizi, artık iyice görmez oluruz gerçekleri ve onlarla yüzleşecek bizi. Oysa ki şu koca evrende insan küçücük bir canlı. Sorunlarımızsa o koskoca evrende sadece bir yanılgı. Hayat tek bir duygudan ibaret değil elbette. Hüzünleneceğiz üzüleceğiz hatta ağlayacağız da. Onlar hayata bakışımızdaki renkler değil mi zaten. Ancak ne var ki umut denilen kapıyı kapatırsak elimizde bir tek hüznün rengi olan siyah kalır ve hayatı sadece siyah tarafıyla görürüz. O nedenle hayata bakış açınızı genişletin ve küçük şeylerin anlık hüznü dışında gülücüklerinize sarılmayı ihmal etmeyin. Hüzünleriniz ve acılarınız bazen daha büyük olacak ama bilin ki daha güçlü bir siz ve daha huzurlu bir yaşam için mücadele etmeniz gerekmektedir.

Sonu olmayan şu evrende hayatınızdaki sorunların ne kadar basit kaldığını görmeye çalışın. Hayalinizde canlandırdığınız resim karelerinin gerçeği bulması için sorun denilen engellerde fazla vakit harcamayın. Hayat kısa ve kısa da olsa yaşanmaya değer. Unutmayın şu koca evrende insan küçücük bir canlı. Sorunlarımızsa o koskoca evrende sadece küçücük bir yanılgı.

Ömer Fatih HOŞ

[email protected]

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 2125, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

Leave a Reply