BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Akılcı Tartışma Stratejisi

aed93de3f6ff3ef6defe09aed68ee01c_1312633895

Düşündüğünüz / Söylemek istediğiniz / Söylediğinizi sandığınız / Söylediğiniz / Karşınızdakinin duymak istediği / Duyduğu / Anlamak istediği/ Anladığını sandığı /Anladığı… Arasında farklar vardır. Dolayısıyla insanların birbirini yanlış anlaması için en az 9 ihtimal var.                       (Sylviane Herpin)

Bazen insanlarla iletişim kurarken çıkmaza girip tartışmalar yaşamamız hayatın içindeki çok sesliliğin doğal bir sonucudur. Ancak önemli olan bu tür durumlarda en yapıcı ve açık ifadeyi belirlemektir. Bir taraftan karşımızdaki insan kabullerine karşı saygı duyarken öte yandan da kendi bakış açımızı anlatmak sandığımız kadar kolay olmayabilir. Karşımızdaki insanın düşüncesini ve bakış açısını görmezden gelip sadece haklı olmanın katılığı ile insanlara yaklaşırsak hem kendimizi ifade edemeyiz hem de karşımızdaki insanın ön yargılarına yenilerini eklemiş oluruz.

Bazen bulunduğumuz herhangi bir tartışma durumunda konunun karşı taraf için haklı yanlarını görmezden gelip, sadece haklı olduğumuz yargılar üzerinden konuya yaklaşırsak hata ederiz. Çünkü bu hem kendimize karşı objektif olmamıza hem de karşımızdakini ikna etmeye ve ortak bir anlayışta buluşmaya engeldir.

Bu tartışmalar özel yaşamın bir parçası olduğu gibi iş yaşantımızda da karşımıza çıkan bir durumdur. Bu tür durumlar doğru bir tavırla ve yapıcı yaklaşımla başarıya dönüştürülebilir. İş yaşantınız gereği girdiğiniz bir tartışma ortamında takınacağız tavır, özel yaşamınızdaki tartışmalardan farklı olmalıdır. Özel yaşamınızdaki tartışmalarda duygusallık ve paylaşım ön plandayken, iş yaşantınızda strateji ve ikna edici olma ön plandadır. Ortak nokta ise her ikisinde de amaç uzlaşıdır. Daha doğrusu amaç uzlaşı olmalıdır. Ama maalesef bu iletişim çağında kitle iletişim araçlarındaki baş döndürücü gelişmelere rağmen iletişim kurmak notasında oldukça yetersiziz. Tartışma uzlaşı değil de haklı çıkma üzerine gelişince olaylar sonunda içinden çıkılmayacak hal alır. Çevrenizde bu tür durumları yaşayan kişileri dinlediğinizde her iki tarafta kendine göre haklı gibidir. Ve çoğunlukla da her iki tarafında haklı tarafları vardır elbette. Sorunsa ortak haklılıkların içinde yanılgılarından ve hatalarından doğru bir iletişimle sıyrılamamış olmalarıdır.

İletişim kurarken en büyük hatamız ön yargılarımızdır. Ön yargılarla ilgili temelin bir fıkrası vardı.

Temel hayvanat bahçesinde gezerken açık bulduğu bir kafesten içeri dalmış.
—Hoop! Dur, ne yapıyorsun? Orası aslan kafesi… diye bağırmışlar. Temel geri dönmüş ve kızarak: —Sankim aslanunuzi yedük. J

Önemli olan ne düşündüğünüzden çok düşündüğünüzü nasıl ve ne kadar ifade ettiğinizdir. İnsanların düşüncelerinde farklılık gösteren dünyaları çoğu zaman birbirine yabancıdır. Bu düşünde dünyasında uzlaşmakta karşılıklı anlayış içinde elbette mümkündür. Yeter ki nereden yaklaşmanız gerektiğini bilin.

ÖMER FATİH HOŞ

[email protected]

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 8283, bugün ise 1 kez görüntülenmiştir.

One Comment

  1. Nico diyor ki:

    Absolutely first rate and copbor-pettomed, gentlemen!

Leave a Reply