BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

“Eski Antlaşma”dan inciler

Hristiyanların kutsal kitabı olan Kitabı Mukaddes‘in ilk bölümünü oluşturan, Eski Antlaşma veya Eski Ahit olarak adlandırılan ve aynı zamanda Musevilerin kutsal kitabı olan Tanah toplam 24 kitaptan oluşur. Bunların ilk 5 tanesini, Musa’nın Beş Kitabı olarak da bilinen ve adı Kuran’da da defalarca geçen ve Allah’ın gönderdiği söylenen Tevrat (veya Tora) oluşturur. Tevrat, Tanrı’nın öğreti ve yasalarını içerir. Bu öğreti ve yasalar içinden bana ilginç gelenleri paylaşmak istiyorum. Tevrat’ın 5 kitabının sonuncusu “Yasanın Tekrarı” yani Tesniye‘dir.

Tesniye 5:1 Musa bütün İsrailliler’i bir araya toplayarak şöyle dedi: “Ey İsrail, bugün size bildireceğim kurallara, ilkelere kulak verin! Onları öğrenin ve onlara uymaya dikkat edin!”

Bunun devamında da Tanrı’nın bildirdiği kurallar anlatılır. Bu kurallardan ilginç gördüklerimi yorumsuz olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Tanrı’nın Musa aracılığıyla ilettiğine inanılan kanunların bazıları:

Tesniye 5:9 Putların önünde eğilmeyecek, onlara tapmayacaksın. Çünkü ben, Tanrın Yahve, kıskanç bir Tanrı’yım. Benden nefret edenin babasının işlediği günahın hesabını çocuklarından, üçüncü, dördüncü kuşaklardan sorarım.

Tesniye 5:11 Tanrın Yahve’nin adını boş yere ağzına almayacaksın. Çünkü Yahve, adını boş yere ağzına alanları cezasız bırakmayacaktır.

Tesniye 6:14-15 Başka ilahların, çevrenizdeki ulusların taptığı hiçbir ilahın ardınca gitmeyeceksiniz. Çünkü aranızda olan Tanrınız RAB kıskanç bir Tanrı’dır. Öfkelenirse sizi yeryüzünden yok eder.

Tesniye 7:1-2 Tanrınız RAB mülk edinmek üzere gideceğiniz ülkeye sizi götürdüğünde, önünüzden birçok ulusu – Hititler’i, Girgaşlılar’ı, Amorlular’ı, Kenanlılar’ı, Perizliler’i, Hivliler’i, Yevuslular’ı, sizden daha büyük ve daha güçlü yedi ulusu – kovacak. Tanrınız RAB bu ulusları elinize teslim ettiğinde, onları bozguna uğrattığınızda, tümünü yok etmelisiniz. Bu uluslarla antlaşma yapmayacaksınız, onlara acımayacaksınız.

Tesniye 13:6-11 Öz kardeşin, oğlun, kızın, sevdiğin karın ya da en yakın dostun seni gizlice ayartmaya çalışır, senin ve atalarının önceden bilmediğiniz, dünyanın bir ucundan öbür ucuna dek uzakta, yakında, çevrenizde yaşayan halkların ilahları için, ‘Haydi gidelim, bu ilahlara tapalım’ derse, ona uymayacak, onu dinlemeyeceksin. Ona acımayacak, sevecenlik göstermeyecek, onu korumayacaksın. Onu kesinlikle öldüreceksin. Onu önce sen, sonra bütün halk taşa tutsun. Taşlayarak öldürün onu. Çünkü Mısır’dan, köle olduğunuz ülkeden sizi çıkaran Tanrınız RAB’den sizi saptırmaya çalıştı. Böylece bütün İsrail bunu duyup korkacak. Bir daha aranızda buna benzer kötü bir şey yapmayacaklar.

Tesniye 13:12-15 Tanrınız RAB’bin yaşamanız için size vereceği kentlerin birinde, içinizden kötü kişiler çıktığını ve, ‘Haydi, bilmediğiniz başka ilahlara tapalım’ diyerek kentlerinde yaşayan halkı saptırdıklarını duyarsanız, araştıracak, inceleyecek, iyice soruşturacaksınız. Duyduklarınız gerçekse ve bu iğrenç olayın aranızda yapıldığı kanıtlanırsa, o kentte yaşayanları kesinlikle kılıçtan geçireceksiniz. Kenti yok edip orada yaşayan bütün halkı ve hayvanları kılıçtan geçireceksiniz.

Tesniye 17:2-5 Tanrınız RAB’bin size vereceği kentlerin birinde aranızdan O’nun antlaşmasını çiğneyip gözünde kötü olanı yapan bir erkek ya da kadın çıkar ve buyruklarıma aykırı olarak gidip başka ilahlara tapar, onların, güneşin, ayın ya da bütün gök cisimlerinin önünde eğilirse ve bu olay size bildirilirse, duyduklarınızı iyice araştırın. Duyduklarınız doğruysa ve bu iğrenç olayın İsrail’de yapıldığı kanıtlanırsa, bu kötülüğü yapan erkeği ya da kadını kentinizin kapısına çıkarın ve taşa tutarak öldürün.

Tesniye 17:6-7 Adam öldüren, iki ya da üç kişinin tanıklığıyla öldürülecek; bir kişinin tanıklığıyla öldürülmeyecek. O kişiyi önce tanıklar, sonra bütün halk taşa tutsun. Aranızdaki kötülüğü içinizden atmalısınız.

Tesniye 21:18-21 Eğer bir adamın dikbaşlı, başkaldıran, annesinin ve babasının sözünü dinlemeyen, onların sıkıdüzenine aldırmayan bir oğlu varsa, annesiyle babası onu tutup kent kapısında görev yapan kent ileri gelenlerine götürecekler. Onlara şöyle diyecekler: ‘Oğlumuz dikbaşlı, başkaldıran bir çocuktur. Sözümüzü dinlemiyor. Savurgan ve içkicidir.’ Bunun üzerine kentin bütün erkekleri onu taşlayarak öldürecekler. Aranızdaki kötülüğü içinizden atacaksınız. Bütün İsrailliler bunu duyup korkacaklar.

Tesniye 22:13-21 Bir adam bir kadın alır, yattıktan sonra ondan hoşlanmazsa, ona suç yükler, adını kötüler, ‘Bu kadınla evlendim ama onunla yatınca erden (bakire) olmadığını gördüm’ derse, kadının annesiyle babası kızlarının erden olduğuna ilişkin kanıtı alıp kapıda görevli kent ileri gelenlerine getirecekler. Kadının babası ileri gelenlere, ‘Kızımı bu adamla evlendirdim ama o kızımdan hoşlanmıyor’ diyecek, ‘Şimdi kızımı suçluyor, onun erden olmadığını söylüyor. İşte kızımın erden olduğunun kanıtı!’ Sonra anne-baba kızlarının erden olduğunu kanıtlayan yatak çarşafını ileri gelenlerin önüne serip gösterecekler. Kent ileri gelenleri de adamı cezalandıracaklar. Ceza olarak ondan yüz gümüş alıp kadının babasına verecekler. Çünkü adam İsrailli bir erden kızın adını kötülemiştir. Kadın adamın karısı kalacak ve adam yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır. Ancak bu sav doğruysa, kızın erden olduğuna ilişkin bir kanıt bulunamazsa, kızı baba evinin kapısına çıkaracaklar. Kent halkı taşlayarak kızı öldürecek. Babasının evindeyken fuhuş yapmakla İsrail’de iğrençlik yapmıştır. Aranızdaki kötülüğü içinizden atacaksınız.

Tesniye 22:22 Eğer bir adam başka birinin karısıyla yatarken yakalanırsa, hem kadınla yatan adam, hem kadın, ikisi de öldürülecek. İsrail’den kötülüğü atacaksınız.

Tesniye 22:23-24 Eğer bir adam kentte başka biriyle nişanlı erden bir kızla karşılaşır ve onunla yatarsa, ikisini de kentin kapısına götürecek, taşlayarak öldüreceksiniz. Çünkü kız kentte olduğu halde yardım istemek için bağırmadı; adam da komşusunun karısıyla ilişki kurdu. Aranızdaki kötülüğü içinizden atacaksınız.

Tesniye 22:28-29 Eğer bir adam nişanlı olmayan erden bir kızla karşılaşır, tutup onunla yatarsa ve bu ortaya çıkarsa, kızla yatan adam kızın babasına elli gümüş verecek. Kıza tecavüz ettiği için onu karı olarak alacak ve yaşamı boyunca onu boşayamayacaktır.

Tesniye 23:1 Erkeklik bezi ezilmiş ya da erkeklik organı kesilmiş kişi RAB’bin topluluğuna girmeyecek.

Tesniye 23:11-12 Eğer iki adam kavgaya tutuşur da birinin karısı kocasını dövenin elinden kurtarmak için gelip elini uzatır, öbür adamın erkeklik organını tutarsa, kadının elini keseceksiniz; ona acımayacaksınız.

Sanırım bu kadarı yeterlidir. Bir de kanunlara uymayanların nasıl cezalandırılacağıyla ilgili ne var diye bakalım:

Tesniye 28:15 Ama Tanrınız RAB’bin sözünü dinlemez, bugün size ilettiğim buyrukların, kuralların hepsine uymazsanız, şu lanetler üzerinize gelecek ve size ulaşacak:

Bunun ardından uzunca bir liste halinde kanunlara uymayanların ne şekillerde lanetleneceği anlatılıyor. Bunların tamamını görmek isteyenler buraya bakabilir. Ama eğer hassas bir yapıya sahipseniz bakmanızı tavsiye etmem çünkü gerçekten korkunç şeyler var bu lanetler arasında :-)

Not: Bu yazıda Tevrat’tan yapılan tüm alıntılar kutsal-kitap.net sitesinden alınmıştır.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 8158, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

5 Comments

 1. Mete Tunç diyor ki:

  Müslüman kardeşlerimiz, değil Tevrat’ı/Tanah’ı sadece yukarıdaki ayetleri okusalar, elbette Kuran’ı okuduklarını, bildiklerini varsayıyorum, Kuran’da Musa ve Tevrat (bütün Tanah) hakkında anlatılanların ve yorumların ne kadar “kulaktan dolma” olduğunu görecekler, mevcut İslam anlayışı ile çelişkiler içerdiğini tespit edecekler… Hülasa, “Allah”ın, kendi kitabından habersiz olduğunu veya onu unuttuğunu anlayacaklardır!
  Burada, dinli-dinsiz herkes aynı “sınıftan” (kitap ve bilgisayar okur-yazarı, tartışmaya açık vb.) insanlardır. Dinli/dindar arkadaşlar, geçimlerini din üzerinden sağlamadıklarında, değilse, çevrelerinden dışlanma endişesi taşımadıklarında ve/veya cemaat aidiyetine ve inanmaya ihtiyaç duymadıklarında, sorulan ve kendilerinin sordukları sorulara aldıkları cevaplar kendilerini tatmin etmediğinde “hakikatin nurunu” görmeye başlayacaklardır!

 2. azerturk diyor ki:

  Temeli Musa ile koyulmuş (yukarıda TEVRAT, Tesniye 7/1,2.) sonrası Muhammed terefinden intikam hissi ile yazılmış (KURAN, 2/191; 4/89,91; 5/51 ve s.) katliam,dehşetli senaryo. Bu günki halı GAZZE de yaşananlar. Kendi yorumlarına göre İbrahim deyilen bir babanın anneleri ayrı üvey cocukları. 3500 yildir neyi bölüşe bilmiyorlar? Ne zamana kimi bunların bu iyrenc senaryolarını seyr etmeliyik? Ben bıktım artık bu “üvey kardeşlerden”.
  Mete Tunc fikirlerine gore sana teşekkur edirem.
  Da Vinçi sana da minnetdaram bu çabana gore.
  Sayt vasitesi ile hepinizin garşıdan gelen YENİ YILINIZI kutluyorum.

 3. Volkan diyor ki:

  Peki dinli/dindar arkadaşlar hakikatın din olduğunu anlamışlarsa ne olacak? Sizin listedeki hiç bir gruba girmeme ihtimali yok mu? Mukni olmuş, sadece inanan, kendi işinde, gücünde insanlar olamaz mı?

  Mete Tunç ve AzerTürk’ün yorumlarındaki önyargı(Ya da çarpıtma?, cehalet?) dehşet verici. Sanırım durumdan vazife çıkarma ihtiyacı hissetmişler.

  Kur’an, Tevrat’a ve yahudiliğe tepki amaçlı gönderilmiş bir kitap değildir. Kur’an, Tevrat’ı ve İncil’i tahsis eder. Bu kitaplar, biz müslümanlara göre tahrif edilmiş kitaplardır. Kur’an hiç bir yerde herhangi bir milleti asıp, kesmeyi emretmemiştir veya herhangi bir milletten intikam almayı emretmemiştir. Kuran, bir saldırıya karşılık olarak, savunma amaçlı savaşa izin verir.

  Konu ile ilgili okunması gerektiğini düşündüğüm bir yazı:

  http://www.dusunceler.org/1/2008/12/29/israel/

 4. Mete Tunç diyor ki:

  @volkan, kimi insanlar hakikatın din olduğunu “anlayarak” değil, “sanarak” mümin olmuşlardır. Bu gruptaki insanları, “inanmaya ihtiyaç duyan” kategorisine dahil edebiliriz!
  Onların içinde yer alan, sadece inanan, işinde gücünde, verimli, paylaşımcı, üretken, ahlaklı vb. insanlara yalnızca saygı duyulur ve taktir edilirler; ama inançları(na) değil!
  Yazınızdaki diğer hususlara, polemiğe girmek istemediğim için cevap vermiyorum.
  Sadece:
  “TİK’i okuyunuz; sadece insan sesleri duyacaksınız…” diyorum!

 5. Volkan diyor ki:

  @Mete Tunç, şu yazdıklarınıza polemiğe girmek istemediğim için cevap vermeyeceğim.

Leave a Reply