BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Türk Grup Davranışı – Kitap Alıntısı (Mete Tunç)

Türk Grup Davranışı, Doç Dr. Erol Göka’nın toplumsal özelliklerimiz ve bunların târihî kökenleri hakkında kaleme aldığı önemli, öğretici bir kitap.

“Türk grup davranışının en belirgin özelliklerinden birisi nedir?” diye sorulsa, hemen, “gösteriş ve şatafat düşkünlüğü” diye cevap veririm. Gerçekten de şöyle dikkat kesilip ülkemizdeki yaşam alanlarına baktığımızda geri bıraktırılmış bir ülkede olması gereken rasyonel davranış kalıplarıyla asla uyuşmayan, sosyopatiye ve mafiyöz oluşumlara çanak tutan bu gösteriş ve şatafat düşkünlüğünü hemen görürüz: Bin bir model arabaların doldurduğu yollarımız, giyim kuşamdaki marka merakımız, şehirlerimizin caddelerinde herkese şan olsun diye gezinen düğün alayları, sünnet merasiminden parti toplantılarına hiç susmayan davul zurnalar, övünç vesilesi olan çocuklarımızı yolladığımız okullara ödenen paralar, yazlığımızın oda sayısı, köklerini ta nerelere kadar uzatmaya çalıştığımız soyumuz… Köklü bir Tasavvuf geleneğine sahip olsa da bu topraklarda mütevazılığın nişanesi olan postlar bile en lüks yaşamayı hak eden “mersedesli şeyhler” kılığına girmekte gecikmemiş.

Bize göre, bu gösteriş ve şatafat kültürümüz D’Ohsson’un sandığı gibi 18. Yüzyılın koşullarıyla sınırlı değildir; Türk tarihinin derinliklerinde de, bugün de gösteriş kültürümüz itaat ve şölen (potlaç) kültürüyle çok sıkı bağlantılı bir biçimde sürüp gitmektedir. Osmanlı’nın irrasyonel-feodal mirasını onarma savındaki Cumhuriyet tarihimiz boyunca birçok alanda modernleşme girişimleri yapılmış olmasına rağmen gösteriş kültürü geriletilememiş, hatta yönetici elitler katında bile kök salmıştır. Korumalarıyla trafik düzenini alt-üst ederek caka satan devlet görevlileri; lüks arabasıyla, işlevselliğine ve estetiğine bakmaksızın evinin kaç para ettiği ile övünen türedi zengin yurttaşlar aynı iplikten dokunmuşlardır ve gösteriş kültürümüzün imalatıdırlar.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 5051, bugün ise 2 kez görüntülenmiştir.

2 Comments

  1. zzzz diyor ki:

    gösteriş… bunun kültürle ne alakası var diyecek kadar gaflete düşmüş olmasam da bunun Türklükle ne alakası var deme lüksüne sahip gördüm kendimi ve buraya yazdım :) gösteriş bir ırkın değil tüm insanlığın açlığıdır.

  2. Mete Tunç diyor ki:

    başka toplumlarla, kültürlerle de kıyaslayarak düşünmek gerekir. o açıdan haklısınız. kapitalizmde gösteriş önemli bir saik, güdü, sonuçtur nitekim!.. yalnız, toplumumuz hakkındaki tespitleri ki sarsıcı da olabilir, kabul etmek, değerlendirmek gerekir.

Leave a Reply