BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Her “Allah” diyen Müslüman mı? (Mete Tunç)

Bir yanılgı da, her “Allah” diyenin Müslüman olarak telakki edilmesidir…

Kimi “Allah” diyenler; Yahudi veya Hıristiyan(1) değillerse, inanma (tanrı) ihtiyacı hisseden ve inancı kendilerine göre bulmuş “entellerdir”: Var olan bir felsefi görüş (mesela deizm) çerçevesinde inanırlar veya bir çeşit karma-bireysel bir inanç geliştirip iman ederler veya “Tanrı vardır” önermesinden hareketle kurumlaşmış/kurumlaşan bir (laik) cemaate bağlıdırlar.

Her iki/üç iman da, ulema tarafında vazedilen ortalama (geleneksel) Allah ve din anlayışından fersah fersah uzaktır!

(1) Yahudi ve Hıristiyanların en azından bir kısmı, Tanrı’ya “Allah” denen bir ülkede yaşadıklarından (ve bazı Hıristiyanlar için de misyonerlik amaçlı) olsa gerek, inandıkları Tanrı’ya bu ülkede “Allah” demektedirler (Bu husus yayınlarında da tespit edilebilir.). İstisnai bir durum: Maltalılar, ki Katoliktirler, uzun süreli Müslüman işgalli sebebiyle inandıkları tanrıya “Allah” derlermiş (İspanyolların meşhur “ole”si de “Allah”tan geliyormuş.). (Gündüz Vassal, “Türkiye Sen Kimsin?, Uçmakdere Yazıları 1”)

Not. Kimi “Allah” diyenler veya “Allah”lı deyimler, deyişler kullananlar da aslında dinsiz olmalarına rağmen kültür gereği (ağız alışkanlığıyla) böyle konuşurlar (mesela Aziz Nesin). Kimi de, aslında hiç inanmasa da mesleki, ticari, hayati nedenlerle..!

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 6747, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

7 Comments

 1. Bigalıoğlu diyor ki:

  “Not. Kimi “Allah” diyenler veya “Allah”lı deyimler, deyişler kullananlar da aslında dinsiz olmalarına rağmen kültür gereği (ağız alışkanlığıyla) böyle konuşurler (mesela Aziz Nesin). Kimi de, aslında hiç inanmasa da mesleki, ticari, hayati nedenlerle..!”

  ben bu kısma takıldım nedense.diğer kısımlara kısmen katıldığımı söyleyebilirim.Allah kelimesinin arapça bir kelime olması anlam daralmasına neden olduğundan ben “Ona” yaratıcı diyorum.bu sıralar milliyetçi damarım kabardığı için de Tanrı diyorum.Siz makarna canavarı diyebilirsiniz.

  şimdi yukarıdaki notta yanlış olan dinsizleri genelmeniz.Dünya toplumlarının ezici bir çoğunlunun herhangi bir dini vardır.Burada istisna olan dinsizliktir.vejeteryanlık,eşcinsellik, vs gibi bir azınlık dinidir.yada inancıdır.yada görüşüdür.yani siz ateistler toplumda küçüçük bir tabana sahipsiniz.van gölünde sandal gibi mesela.

  dindar sahtekarlar yok mu?elbette var.ama kimi kandırıyorsun,herkes kendi aklı kadar uyanıktır.

 2. Mete Tun. diyor ki:

  @Bigalıoğlu,
  Ateistim diyorsunuz ama (mesela) Allah korusun da diyorsunuz, diye sorduklarında Aziz Nesin belirttiğim minvalde bir cevap vermişti…
  Keza mesleki, ticari, can güvenliği vs. açılarından Müslüman gibi görünenlere de örnek verebilirim (gazeteci, akademisyen…), biliyorum ama yazmayayım, siz buluverin!
  Eşcinsellik, vejeteryanlık (etyemezlik) din, inanç, görüş değildir, keza tek bir kategoride de değerlendirilemezler…
  Çoğunluk, çokluk haklı, doğru olmak demek değildir…
  -MÖ 500’de tek tanrıcıların toplam sayısı birkaç yüzbindi (yahudiler)!
  -Günümüzde de toplam dünya nüfusunun yarısı veya daha fazlası hami-sami (ortadoğu) tanrısına/tanrılarına inanmamaktadır (ve onların neye/nelere inandıklarını bilseniz “allaha inanıyor” diyebilip “kendinizden” saymazsanız!) ve yine günümüzde Müslümanlar dünya nüfusunun herhalde ancak 6da birini teşkil edebiliyorlar…
  -17. yüzyılda dünyanın döndüğünü, güneş sistemini bilen, bırakın azınlık olmayı, bir avuç kişiydi..

 3. Bigalıoğlu diyor ki:

  hocam siz islamı hedef aldığınız için öyle bir gözlükle bakıyorsunuz.bense sizi hedef alıyorum,ateistleri.ben dünya nüfüsunun tümü bir şeye inanıyor diyorum.Allah,doğa,gök,yer vs.siz ateislerin bir inancı yok.inançsızlık bir istisna oluyor.bir arıza durumu var.vejeteryan,eşcinsellik vs de istisna olsa ve normal karşılansa bile birer arıza durumudur aslında.bunu irdelemek gerekir.

  diğer söylediklerinizde haklısınız.kültürel dokudan,çıkar ilişkilerinden,yada mahalle baskısı yüzünden inanıyormuş,daha doğrusu mümin bir insanmış gibi gözüken insanlar var.aslında o insanlar inanırlar gerçekte ama inancını yaşamazlar.inancını yaşamayanlardan biride benim mesela.

  toplumda dindarlar azalıyor,ancak inananlarda pek fazla bir değişiklik yok.

 4. Mete Tunç diyor ki:

  “siz islamı hedef aldığınız için” ifadeniz eksik bir hüküm; sadece islamı değil, tüm tek tanrılı/çok tanrılı/tanrısız dinleri, ufoculuğu, burççuluğu vs. irdeliyor ve palavra olduklarını ifşa ediyorum!
  Ateizmin, daha geniş tutarsak dinsizliğin istisnai bir husus olduğu doğrudur. Hiç bir şeye inanmamanın, tapmamanın, ibadet etmemenin size şaşırtıcı geldiğini, bir insan nasıl böyle olabilir diye düşündüğünüzü anlıyorum yazdıklarınızın satır aralarından. Nitekim, “dinsiz toplum olmaz” ifadesi bu yaklaşımın söylemidir. Bu “hüküm” yanlıştır, bilen bilir ki pek çok (gelişmiş, okur yazar ve kitap okuma ve araştırma vs. oranı yüksek) toplumlarda halkın çoğu veya önemli bir kısmı dinsizdir.
  Dinsiz olmak ve hiçbir şeye (tanrıya, bilime, insana, paraya…) tapmamak nasıl bir şeydir? Çok güzel bir şeydir! Çünkü bilmek, anlamak, farketmek vb. harika bir duygudur. Ama, pek çok şeyi bilmemek, belki hiç bilemeyecek olmak, her soruya cevap verememek de pek rahatsız etmez. İnsan ömrü yettiğince öğrenmeli, anlamaya çalışmalı, yeteneği varsa keşfetmeli, yaratmalı ve bunlardan zevk alabilmelidir.

 5. Gözlemci diyor ki:

  Müslüman yada Din bağlısı (İslami, İsevi, Musevi) yok. Süslüman.
  Süslüman :
  Süse iman, şeytana iman.
  Süslü takke, süslü seccade, süslü iftar, süslü Kur’an, süslü halı, süslü yol, süslü dudak, süslü saç, süslü koltuk, süslü gökyüzü, süslü yeryüzü, süslü cami, süslü yüzler, süslü eşarp, süslü ev, süslü kabir, süslü giyim, süslü işyeri, süslü yemek, süslü yatak, süslü seks, takı, süs bitkisi, süs malzemesi, süs ………………
  Çiçek süs müdür? Yıldız süs müdür?
  Takkede çiçek yerine patlıcan olsaydı? Eşarpta çiçek yerine havuç olsaydı? Seccadede boylu boyuna bir kavak resmi olsaydı?
  Besin besin olmayınca, süs oldu. Din besini süs yaptı, süslüman doğdu.
  Hava besindir. Çiçek besindir. Toprak besindir. Belki yıldız, güneş, ay, hep besindir.
  Süsleme var demek, boşuna yaratılış var demektir. Süs olarak kullandığınız herşey boş demek. Süsleme var demek, şeytana iman demek.
  Müslümanlık mümkün değil. Bir müminin temiz iman ile ibadeti ve yaşamı mümkün değil. Süsleme olacak ki iş yürüsün. Yanındada şeytana iman edecek ki dengeleme olsun.
  Doğada (Doğayı doğal ortam anlamında alın, doğal olmayan ortama doğa demeyin) iman olmaz. Doğada aşk olmaz. Doğada namaz olmaz. Çünkü orada besin bilgisi var. Besin bilgisini öğrenen insan Allah’a ve şeytana kul olmaz. Besin bilen insan kimsenin kulu olmaz. Besin bilmek demek, kendini bilmek demek.

 6. Gözlemci diyor ki:

  Besin hayati önem. Besin bilgisi lazım. Bu insanlık beslenip ölmeye geldi. Ama besinlerinden haberi yok. Besin ne, bundan haberi yok. Durum çok kötü. Az buz değil, çok kötü.
  İnsan beslenmeyi (gıdayı, suyu, havayı”nefesi”, seksi) cennete bıraktı. Dünyasını mahvetti.
  Durumu anlayabiliyorsunuzdur umarım.
  Süslemelerle insan kendini unuttu. Mucizelerle kendini unuttu.
  Mucizeleşmiş beyin besini unuttu. Mucize görüşüde süslümanlıktır. Süse imandır. Boşa imandır. Boş şeye imandır.
  Putperest bir yaşam sürülüyor. Durumun farkına varabiliyormusunuz?

 7. Gözlemci diyor ki:

  Din besini aldı insanlık çürüdü. Kur’an’da besin bilimi var mı? Yok. Besini besin gibi anlatıyor mu? Hayır. Şifa gibi anlatıyor. Besin şifa mıdır, yaşam aracı mıdır?

  Hava besin. Kur’an’da “hava” yok. Kur’an’da bir kelime olsun “hava” yok. Dikkat edin. Beslenme havadan başlar. Hava olmayan yerde diğer besinlerin tadı olmaz. İnsan nefes alarak beslenmeye başlar gıda, su, seksle devam eder. Havayı bozduysanız, tüm besini bozdunuz demektir.

  Kur’an işi biliyor. Temeli yok ediyor. En önemli şeyi yok ediyor.

  Süslümanlığın, süslü hayatın nelere malolduğunu görüyorsunuz.

Leave a Reply