BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Ezan (Mete Tunç)

Aşağıdaki, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın başkan ve başkan yardımcılarının e-posta adreslerine gönderilmiş  iletidir:

Merhaba,
…’daki … camisinden okunan ezan, 5 vakit, müslim-gayrimüslim tüm semt sakinlerini mest etmektedir. Tanıdığım nice Hıristiyan (bilim adamı, papaz, iş adamı vs.) bu camiden yayılan ezanlar sayesinde hidayete ererek Müslüman olmuşlardır; karar aşamasında olan ve ezan sayesinde kuvvetle muhtemel olacak daha sayısız insan vardır.
Sizden istirhamım, bu caminin hoparlörünün sesinin yükseltilmesidir. Adı geçen camiden okunan ezan sesi, yakın yerlere daha güçlü olarak gelmeli, ve çok uzak yerlere de ulaşabilmelidir. Ayrıca akşam ezanı kısa tutulmamalı ve diğer vakitlerin ezanları daha uzun tutulmalıdır. Hatta düet (iki sesli) olarak da okunmasını talep ediyorum. Böylece ezan okunmaya başlandığında, dikkatimizi, yoğunlaştığımız işlerden daha bir şevkle ayırabileceğiz ve bu süreç daha uzun sürecektir.
Ne mutlu o ezanları okuyanlara, ne yazık o ezanları duydukları her vakit vecde gelmeyip dua etmeyenlere!
Saygılarımla!

Mete Tunç/Ankara

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 4407, bugün ise 1 kez görüntülenmiştir.

2 Comments

  1. EverFrost diyor ki:

    Çok güzel yazmıssın ,cevap gelirsede paylaş lütfen :)

  2. Mete Tunç diyor ki:

    İlçe müftülüğünden bir cevap geldi. Ezanın merkezi sistemden okunduğunu, ses şiddeti hususunun ilgili camiye bildirildiği ifade ediliyordu. Fakat, ses şiddetinde değişiklik olmadığını tespit ediyorum!

Leave a Reply