BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Gen Mutasyonu Sonucu: Gelişmeyen Akciğerler

Çev. Demet Altundag

Bilim adamları, yenidoğanlarda akciğer gelişimi ve akciğer bezlerini sıralayarak ciğerleri çökmekten koruyan sürfaktanın üretimi için kritik öneme sahip bir gen keşfetti.

Sinsinati Çocuk Hastanesi Medikal Merkezi’ndeki araştırmacılar bir embriyo fareden Foxm1 isimli geni sildi.

Karşılaştıkları sonuç, araştırmacıları oldukça şaşırttı. Foxm1 geni silinen farenin akciğerlerinin tam olarak gelişmediği fark edildi. Tam olarak gelişmeyen ciğerler iki kritik sürfaktan proteini (SP-A, SP-B) üretemediğinden, fare doğumdan çok kısa bir süre sonra solunum yetmezliği nedeniyle öldü.

Sinsinati Çocuk Hastanesi Medikal Merkezi Akciğer Biyolojisi departmanında bir araştırmacı ve doktor olan Prof Dr. Vladimir Kalinichenko “Elde ettiğimiz bulgular Foxm1 geni’nin akciğer gelişimi ve sürfaktan üretiminin merkezi olduğunu gösterdi. Şüphesiz, bu çok önemli bir veri; çünkü bebekler doğar doğmaz anne ile olan göbek bağlarından solunum yapmayı bırakıp kendi kendilerine oksijen solumak durumundalar” diyerek görüşlerini bildirdi.

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2008-11/cchm-ssg112408.php

Söz konusu habere www.ilmimercek.net isimli internet sayfasında da yer verilmiştir. 

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 5638, bugün ise 4 kez görüntülenmiştir.

One Comment

  1. Bigalıoğlu diyor ki:

    mutasyon kaka bir şeydir diye söyleyip duruyoruz.bilim insanlarının genlerle oynaması,bir bayanın araba tamir etmesine benzer.bilmediğin bir şeyi kurcalarsan bozarsın.iyi tarafı boza boza tamir etmesini öğrenirsin.yada bozulan kısımlara bir daha dokunmazsın.herhalde foxm1 genine bir daha dokunmazlar.

    evrim ne muhteşem bir şey yapmış ki,insanın bu yapılan şeyi tam olarak çözmesi yüzyıllar alacak.bravo evrime…şak,şak,şak…

Leave a Reply