BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Dawkins’i ve Ateizmi Anlayamamak

Birkaç gün önceki yazımda (Mustafa Akyol-Richard Dawkins-Ateizm Üçgeni) Mustafa Akyol’un ateizmin ne olduğunu bilmediğine değinmiştim. Hatırlayacağınız gibi Akyol ateizmi, hiçbir ampirik (deneysel) kanıt olmadığı halde tanrının varolmadığını iddia etmek olarak görüyordu. Fakat burada ciddi bir yanlış var. Ateizm, tanrının varolmadığı iddiasını ortaya koymaz. Tanrının varolduğunu gösteren delil olmadığını söyler. Akyol’a soralım, belki cevap verme zahmetine girer. “Zeus’un varolduğuna inanmıyorum” demek için elimizde ampirik kanıt olması gerekir mi? Yani Zeus’un varolduğuna inanmamak için varolmadığına dair deneysel kanıta ihtiyacımız mı vardır? Yoksa Zeus’un varolduğunu gösteren yeterli delil olmaması, varolduğuna inanmamamız için yani “Zeus’un varolduğuna inanmıyorum” diyebilmek için yeterli midir?

Akyol, TDN’deki bugünkü yazısında (Dawkins’in ‘Yanılgısı’ serbest olmalı) Dawkins’in Tanrı Yanılgısı kitabı hakkında yapılan şikayete değinmiş. Kitabın serbest olması gerektiğini ve kitabın sansürlenmesinin talep edilmesi yerine kitaptaki argümanlara karşı argümanlarla cevap verilmesi gerektiğini söylemiş. Akyol’un yazısında katıldığım iki bölümden biri burası diğeri de evrimin sağlam bir gerçek olduğunu söylediği bölüm. Yazının diğer kısımlarında ise yine ateizm ve evrim teorisi hakkındaki bilgisizliğini cömertçe sergilemiş. Kısaca bunlara değinmek istiyorum.

Akyol’un iddiasına göre Dawkins, evrim teorisini kullanarak tanrının varlığını çürütmeye (aksini kanıtlamaya) çalışıyor. Bu iddia tamamen bir hayal ürünü. Mustafa Akyol tarafından üretilmiş ve Dawkins’e saldırabilmek amaçlı üretilmiş bir iddia. Dawkins’in böyle bir iddiası yok. Zaten Mustafa Akyol, Tanrı Yanılgısı‘nı okuma zahmetine girmiş olsaydı bunu bilirdi. Kitabın 3. bölümünün başlığı Tanrının Varlığı Yönündeki Kanıtlar. Bu bölümde Dawkins tarih boyunca tanrının varlığı için öne sürülmüş temel argümanları tek tek ele alıyor ve bunların neden geçersiz olduğunu açıklamaya çalışıyor. Ele aldığı kanıtlar şunlar: Thoman Aquinas’ın Kanıtları, Ontolojik Kanıtlar ve Diğer Olası Kanıtlar, Güzellikten Kanıt, Keşisel Deneyimden Kanıt, Kutsal Kitaptan Kanıt, Sevilen Dindar Bilim Adamlarından Kanıt, Pascal’ın Bahsi ve Bayes Kanıtları. Kitabın 4. bölümünü ise tamamen Tasarım Argümanına ayırıyor ve derinlemesine inceliyor. Sadece canlılardaki değil evrendeki tasarım iddiasına da cevap veriyor bu bölümde. Buradan da anlaşılabileceği gibi evrim teorisi yalnızca canlılardaki tasarım argümanını yanlışlamak için kullanılıyor. Tanrının varlığına dair sunulan diğer argümanlara cevap verirken evrim teorisi tamamen ilgisiz hale geliyor. Yani Mustafa Akyol’un sunmaya çalıştığı gibi sadece evrim teorisini kullanarak tanrının varlığının çürütülmeye çalışılması gibi bir durum söz konusu değil. Evrim teorisi, sadece canlıların tasarımı argümanının aslında geçersiz olduğu ve bir yanılsamadan öteye gitmediğini göstermekte kullanılıyor. Dawkins kitabının 4. bölümünü özetlerken bunu şöyle dile getiriyor:

Şu ana kadar keşfedilen en ustalıklı ve en güçlü vinç doğal seçilimli Darwinci evrimdir. Darwin ve halefleri, yaşayan varlıkların, şaşırtıcı istatistiksel ihtimalsizlikleri ve tasarım görünümleriyle, basit başlangıçlardan nasıl yavaş ve aşamalı olarak evrim geçirdiklerini gözler önüne sermiştir. Artık güvenle söyleyebiliriz ki yaşayan varlıklardaki tasarım yanılsaması yalnızca ve yalnızca; bir yanılsamadır. (s. 152)

Gördüğünüz gibi canlılardaki tasarım argümanının çürütülmesinde evrim teorisi kullanılıyor ama Akyol’un iddia ettiği gibi bir durum söz konusu değil. Tanrının varlığına dair diğer argümanların cevaplarının evrim teorisiyle bir ilgisi yok. Tüm argümanlar için sadece canlılardaki tasarımın cevaplanmasında kullanılıyor evrim teorisi.

Mustafa Akyol daha sonra kendi oluşturduğu Dawkins karikatürüne saldırmaya devam ediyor. Darwinci evrim kabul edilse bile bunun Dawkins’in ateiziminin haklı çıkarmayacağını, birçok Darwinistin (bu terim yaratılışçılar ve AT’ciler arasında çok popülerdir) tanrı inancı ile evrim teorisinin mükemmel bir şekilde uyumlu olduğunu düşündüğünü söylüyor. Sanki Dawkins “evrim teorisi doğru ise tanrı kesinlikle yoktur” demiş gibi yanlış bir izlenim vermeye çalışıyor. Evrim teorisinin doğru olması elbette tanrının varlığını savunanların en önemli kanıtlarından bir olan canlıların tasarımı argümanını çürütmüş oluyor ama Dawkins’in de kitabında değindiği ve cevaplanması gereken başka argümanlar da var. Tek başına evrim teorisine dayanarak “tanrı yoktur” sonucuna varmıyor Dawkins. “Canlıların tasarımı argümanı tanrının varlığı lehine delil olarak kullanılamaz” sonucuna varıyor ki bu da teistlerin en önemli delillerinden birini devre dışı bırakmış oluyor.

Sonuç olarak söylemek istediğim şey; Mustafa Akyol’un, ateizmin ne olduğu konusunda ve Dawkins’in görüşleri hakkında straw man argüman üretmekten başka birşey yapmadığıdır. Karşıdakinin pozisyonunu yanlış gösteriyor ve bu yanlış pozisyondan yola çıkarak ateizme ve Dawkins’e saldırıyor. Ne ateizmin ne olduğunu biliyor ne de Dawkins’in argümanlarını anlamış. Belki de ikisini de doğru şekilde biliyordur ama bunları yanlış ve çarpıtılmış bir şekilde aktardığı bir gerçek olarak önümüzde duruyor.

Bir de yazısının sonunda Dawkins’in Türkiye’ye davet edilmesinden ve karşılıklı tartışmadan falan bahsetmiş. Richard Dawkins’e tavsiyem böyle birşeyi kesinlikle aklından bile geçirmemesidir. Aziz Nesin’in yakılarak öldürülmeye çalışıldığı, Turan Dursun’un katledildiği, İlhan Arsel’in yurt dışında yaşamak zorunda bırakıldığı bir ülkeden bahsediyoruz. Bu halkın gazetelerde ve televizyonlarda “Ateist profesör tartışmaya geliyor” haberlerini görünce nasıl davranacağını tahmin etmek pek de zor olmasa gerek. Onun için bu davete verilecek en güzel yanıt Cem Yılmaz’ın söylediği gibi “Bunlar reklam kokan hareketler. Bunlara gerenk yok.” olacaktır.

Önemli bir noktaya değinmeyi unuttuğumu fark ettim. Hemen konuya gireyim. Mustafa Akyol, bilim adamlarının çoğunun akıllı tasarıma karşı çıktığını ve eninde sonunda tüm doğa olaylarının doğal açıklamalarının bulanacağını düşündüklerini söylüyor. Bunun da kanıtlanmış bir sonuç olmadığını,  bir varsayım olduğunu söyleyerek bu yaklaşımı eleştiriyor. Buradan şunu anlıyoruz. Eğer Mustafa Akyol antik Yunan zamanında yaşasaydı ve insanların; yıldırımları Zeus’un yaptığına, denizlerdeki olayları Poseidon’un kontrol ettiğine, gökkuşağının İris’in eseri olduğuna inandığı bir dönemde, bir bilim adamının çıkıp “bu tip olaylar doğal olaylardır, bunların doğal açıklamaları vardır ve bizler bunları araştırarak bulabiliriz” dediğinde kendileri muhtemelen bu görüşe karşı çıkıp şöyle diyecekti: “Ama doğa olaylarının doğal açıklamaları olduğu bir varsayımdır, kanıtlanmış birşey değildir.”

Ne kadar da bilimsel ve akılcı bir yaklaşım değil mi?

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 7172, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

33 Comments

 1. akın aydın diyor ki:

  sen darvının evrımı nı savunarak zaten ne kadar bılımsel oldugunu kanıtlamıssın…evrımı savunupta darvınıst olablara sasıyorum….bunca canlı ve bu evren sadece raslantısal bır evrımın sonucumu…artık evrımcılerın cogu darvınıst degıl hele neo darvınıst hıc degıl..bızzat dogada var olan suursuz bır gucun oldugunu ve sıstemler olusturdugunu dusunuyorlar..onlarda anlamıs durumda sadece raslantılarla bu ısın yurumeyecegını…cogu dogaya taparlar adınada bılımsel olsun dıye dogal secılım derler

 2. boomerang diyor ki:

  mustafa akyol a “utangaç darwinist” demekte hiç bir sakınca yok…çıkarlar uğruna, yarab ne akıllar yamuluyor…köfte nerdeyse mollalar orda tabi…:))
  .
  tüm hesaplı yorumlarında… indirgenemez komplekslilik iddiaları iyice gözden düşerse.. e tamam haklısınız ama bu tanrının olmadığı anlamına gelmez pozisyonu sırıtıyor…:)) şimdiden o pozisyonu sağlamlaştırma hareketleri bunlar…
  .
  dawkinsle tartışacakmış… basit mantık hatalarını bile göz göre göre…alaya alınmayı göze alarak yapan, sırf çıkarları ve cemaat şekerliği olsun diye yapan bir adamı kim ciddiye alırda gelir tartışır….
  .
  velev ki dawkins tartışmaya gelse…millet dawkinse.saldırır .buldun kolay lokmayı çöktün adama.. diye yahu…:))

 3. suicide diyor ki:

  m.akyol, ateizmi öyle bir tanımlıyorki okuyunca gülmekten altınıza edersiniz.
  neymiş biz tanrının yokluğunu! kanıtlamak zorundaymışız, kanıtlayamadığımız içinde ateizm dinmiş :)
  asıl iddia sahibinin kendileri olduğunu ve tanrının varlığını kanıtlamaları gereken, esas din sahibi olanın kendileri olduklarını anlayamıyor nedense?
  biz diyoruz ki tanrı varsa “nerede?” gösterin bize, ikincil üçüncül referanslarla, geçiştirmelerle, bilgi noksanlığını metafiziksel şeylerle doldurmakla bu ispatlanmaz. bize doğrudan tanrıyı göstermeniz, aksiyomatik ya da bilimsel olarak ispatlamanız gerekir. nerede bu yaratıcınız? aynı şeyi deistler içinde soruyoruz ve insafsız agnostikler içinde.
  kısacası default olanın ateizm yani inançsızlık olduğunu, manuel modun ise teizm ile dinler olduğunu bilmeyecek kadar cahil kişiler bunu iddia edenler.
  fazla dikkate almayın derim, önemsemezseniz silik kalırlar.

 4. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Siz ateistlerin bütün işi gerçeği saptırmak.Bunu Şüpheci Melekteki yazılardan çok daha iyi anladım.Big-banga bile hala teori diyorsunuz.Hiç olmazsa Turan Dursunun katlini saptırmayın.

 5. Aziz Kerim diyor ki:

  Anlamak.. Anlamak için anlayabilmeyi anlamak lazım… Anlayabilmeyi anladıktan sonra anlamalar akıveriyor şarıl şarıl… Atezim’i anlamak, İslamiyet’i anlamak, insanı anlamak, hayvanı anlamak, suyu anlamak, … İnsan hayvanı anlamalı bence. Önce burdan başlamak lazım hatta!

 6. suicide diyor ki:

  gülünç gerçekten. gerçi mustafa akyol ve diğer post modernist yazarların bir aktivitesi kalmadı artık.

 7. Ahmet diyor ki:

  Allahin varligina en temelde ve en saglam olarak ancak ve mutlak olarak “Matematik Diliyle” ulasilir;
  yani Yaraticinin Evren ve Doga uzerinde ve de indirdigi Kitap uzerinde takdir ettigi cok ince ve hassas ve muhtesem “Matematik Hesaplarla!”

  Dolayisiyla, Allahin varligina somut ve test edilebilir kanit isteyen tum ateistlere,
  Allahin istedikleri bu kaniti halihazirda zaten Apacik ve Muhtesem olarak gondermis oldugunu,
  ve eger gercekten samimi iseler derhal asagidaki bu siteye gidip orada en oncelikle
  KURAN-HABER mesajini okumalarini ve oradaki ilgili tum o essiz ve benzersiz “Matematik Delilleri” kendi akil ve gozleriyle kontrol edip onayladiktan sonra artik yuce Allaha donmelerini herbirinize samimi olarak ve yurekten en buyuk bir onemle tavsiye ederim, dunya ve sonsuz ahiret mutlulugunuz icin.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

 8. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Tekvin suresi 1.Ayet dahi ateistleri mat etmeye yeter.Ayet Güneşin dürülmesini yazıyor.Dürülen yıldızlar astronominin son buluşlarından.Yıldızlar,büyüklüklerine göre kara delik,nötron yıldızı veya beyaz cüce haline gelebiliyor.

 9. cengizhan Türk diyor ki:

  Ah mat oldum:)
  Güneş kara balçığa batmadığı zaman dürülüyormuymuş.
  Birde Allah dil konusunda oldukça geri benim iki yaşındaki kızım güneş sistemini allahtan daha güzel anlatabiliyor..
  allahın ne dediğini kimse anlamıyor..

  1. Güneş, dürüldüğü zaman,
  2. Yıldızlar, bulanıp söndüğü zaman,
  3. Dağlar, yürütüldüğü zaman,
  4. Gebe develer salıverildiği zaman.
  5. Yaban hayatı yaşayan (irili ufaklı) tüm canlılar toplandığı zaman,
  6. Denizler kaynatıldığı zaman,
  7. Ruhlar (bedenlerle) eşleştirildiği zaman.
  8, 9. Diri diri gömülen kız çocuğunun, hangi günahtan ötürü öldürüldüğü sorulduğu zaman,
  10. Amel defterleri açıldığı zaman,
  11. Gökyüzü (yerinden) sıyrılıp koparıldığı zaman,

  Demekki Güneş gökyüzünde değil..gökyüzü kopuyor.Güneş Dünyanın etrafında dönerken diğer tarafa batıyor..

  GÜNEŞ GECELERİ NEREYE GİDER?
  Bilim-öncesi topluluklarda tarih boyunca sorulagelmiş olan bir soruya Peygamber cevap vermekte: “Güneş geceleri nereye gidiyor?”

  Peygamberin cevabı:
  Arş’ın altında secde yapmaya gider; bu maksatla izin ister, kendisine izin verilir. Secde edip kabul edilmeyeceği, izin isteyip izin verilmeyeceği zamanın (kıyametin) gelmesi yakındır. O vakit kendisine: ”Geldiğin yere dön!” denir. Böylece battığı yerden doğar.(Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bed’ul-Halk 4, Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225)

  A-Ey Müslüman peki geceleri güneş nereye gider senin cevabını yazabilirmisin?

  KURANDA NEDEN DÜNYANIN YUVARLAK OLDUĞUNA DAİR BİR AYET YOKTUR

  Doğal olarak kutupları bilmemenin nedeni Dünyansın Yuvarlak olduğunu bilmemek sonucunda olmaktadır. Suudi Arabistan’ın baş müftü fetvası şöyle:Tarih: 1975
  Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur. Çünkü bu iddia hem Allah’ın, hem Kuran’ın, hem Peygamber’in reddidir.
  Zariyat/48Yeri de biz döşedik. Biz ne güzel döşeyiciyiz.Zariyat/48’de “yerin” döşendiği, yani bir döşek gibi serildiği, yayıldığı anlatılmaktadır. Ayete her önyargısız bakan bu cümlenin Dünya’nın düz bir tepsi/döşek olduğu fikrini desteklediğini kabul edecektir.
  Kuran’da Kehf Suresi’nin 83. ayetinden itibaren Zülkarneyn’in hikâyesi anlatılır.86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz “Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin” dedik.

  A-Dünyanın yer olarak Düz olarak yere döşendiği bir çok ayette belirtilir.Kuran da ki ayetlerde böyle yazarda net ve açık olarak neden yuvarlak yazmaz.
  B-Yazdığı iması varsa? Neden dünya yuvarlak diyenler yıllarca suçlu ilan edilmişlerdir.
  C-Yuvarlak iması Kuran da Yazıyordu da.peygamber ve halifeler dahil bir tane bile Müslüman yuvarlak dediğini anlayamadı.Şimdi kuranda yuvarlak olduğunu yazdığını anlayıp yazıyor diyebilen büyük alim kim? Peygamber ve halifelerin bilip söyleyemediğini bilen alim kim?
  D-Allahın sadece ve sadece kuranın bir yerinde Dünya yuvarlaktır dediği bir yer varmıdır?
  E-Miras konusunu sayfalarca açıklayan Allah neden Dünya ve Güneş sistemini açık ve net şekilde anlatmaz.Anlatıyorsa da bu yüzyıla kadar hiç islamı ve kuranı bilen yaşamamış mı?
  F-Allah neden Dünya ve Güneşi bugünkü bilinen şekilde açıklayıcı bir sure koymamıştır?
  G-Güneş kara balçığa batıyor sözünü Allaha ait bir söz olarak bakabilirmiyiz.?
  H-Günümüzde Dünya Güneş Ay ve Güneş sistemi ile ilgili ilköğretim öğrencilerinin bile Allah tan daha iyi bilgiler verebilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

  RAHMAN33 – Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yerin çevresinden geçmeye gücünüz yeterse geçin gidin. Allah’ın verdiği bir güç olmadan geçemezsiniz.

  Bi meraklıda gidip aşağı düşmeden belki bakabilirim diye yerin sonuna gidememiş.

  Dimi bak Allah neler söylüyor dimi..Muhammedin karı kız işlerinden bunlarada zaman bulabilmiş

 10. Ahmet diyor ki:

  cengizHan Turk,

  yukarida verdigim linke gidip orada “KURAN-HABER” mesajini bastan sona dikkatle ve samimi olarak okuma imkani bulursan, yukaridaki tum sorularinin cevabini da orada net olarak bulabilirsin.
  Su siralar malesef hic vaktim olmadigi icin, sorularini burada tek tek ele alip cevap verme firsatim yok. Ancak kisaca sunu sana garanti edebilirim, yukaridaki linkte verilen o
  “KURAN-HABERI” bastan sona okudugun zaman bunun bir insan urunu Kitap olmadigini (hz. Muhammedin, veya da o donemdeki tum Araplarin degil, simdi gunumuzde yeryuzundeki hicbir modern insan toplulugunun dahi boyle harikulade 19 kodlu “Matematik ve Simetrik” bir Kitap uretip ortaya koyamayacagina (eger bu olaya samimi ve durust yaklasirsan) orada YUZDE YUZ gorup emin olacaksin, herseyden evvel. (17. Sure 88. Ayet)

 11. Ahmet diyor ki:

  Akabinde, yukaridaki tum o sorularinin en net cevaplarina en kisa zamanda ulasabilmek icin ise, o “KURAN-HABER” mesajinda oncelikle,

  2/282
  18/83
  21/30
  24/44
  36/40
  81/1 …

  Ayetlerine bakarak baslayabilirsin, herseyden evvel.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

 12. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Selamünaleyküm.Yasin-10(Onları uyarsanda,uyarmasanda birdir,inanmazlar.)Bu adamların niyeti üzüm yemek değil,bağcıyı dövmek.Saygılarımla Ahmet kardeşim.

 13. Ahmet diyor ki:

  (aleykum) selam Ferda,

  Tek amaclari art niyetle yaklasip bagciyi dovmek degil de, ama bu olaya gercekten samimi olarak yaklasip kendi iclerinde “acaba gercekten tum bu evreni ve icindeki tum canlilari ve herseyi yaratip gozeten bir Tanri var midir?” yoksa ateizmin en temelde iddia ettigi gibi “tum dinler sadece kendini peygamber sanan bazi uyanik veya hasta insanlarin kendi zihinlerinde kendi duygularina ve cikarlarina gore cok eskiden uydurduklari sahte ve hayali tanri imgelerinden mi ibarettir” diye soran ateist ve agnostik arkadaslara,
  “Evet, gercekten tum bu Evreni ve Kendi Kitabini olaganustu ve benzersiz “Matematik ve Simetrik” bir plana gore programlayip yaratmis olan tek bir gercek Tanri (=ALLAH) oldugunu artik somut ve test edilebilir olaganustu Matematik delillerle sunan (hz. Muhammed a.s. tarafindan mujdelenmis bir Kitap: “KURAN-HABER” vardir, diyebiliyoruz icinde bulundugumuz bu en onemli ve kritik Son Cagda.

  Iste, yuce Allahin tum bu evreni, canlilari, bitkileri yaratirken kullanmis oldugu o olaganustu “Matematik Delillere” (=en basta Fibonacci Dizisi ve Altin Orana dayali) yakindan tanik olmak isteyenler simdi su linklere bakabilrler en oncelikle:
  (*lutfen, iyice idrak edin ki, buralarda aktarilan bilgiler teist veya ateist veya agnostik tum bilim adamlarinca dogada acikca gozlemlenmis olan somut Matematiksel verilerdir, subjektif cikarimlar degil.)

  http://www.world-mysteries.com/sci_17.htm

  http://akillitasarim.wordpress.com/2011/03/07/fibonaccinin-kesfettigi-tasarim/

  http://akillitasarim.wordpress.com/2011/07/28/sayilarla-doga/

  http://library.thinkquest.org/27890/applications5.html?tql-iframe

  Iste, tum bu evrende ve dogada ve canlilarda ve bitkilerde boylece mevcut olan tum bu olaganustu “Simetrik ve Matematik Delilleri” (=en basta Fibonacci Dizisi ve Altin Orana dayali) Kendi Kitabi “KURAN-HABERE” de ezelden beri aynen boylece “Simetrik ve Matematik” olarak programlayip boylece tum bunlarin tek ve gercek Sahibi ALLAH oldugunu essiz ve benzersiz iki muhtesem Mucizeyle apacik gostermis olduguna yakindan tanik olmak isteyenler simdi de asagidaki linkte oncelikle “Altin Oranli Bir Mucize” ve hemen akabinde “Altin Hesapli Bir Mucize” dosyalarina bakabilirler en basta.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

  Bunun ardindan, hicbir (akli ve vicdani hala yerinde duran) ateist ve agnostik arkadas “bu Kurani hz. Muhammed kendi aklindan kendi duygu ve cikarlarina gore 1400 yil once ancak kendisi uydurmustur!” DIYEMEZ (eger artik gercekten samimi ve durust yaklasacak ise dunya ve ahiret yasamini ilgilendiren bu en onemli konuya).

 14. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Selamünaleyküm.Ateizm,big-bang tarafından yıkıldı.Ama yerine deizm geldi.Big-bang,ona neden olan ve big-bangdan öncede var olan ALLAH’ın varlığını ispatladı.Ateistler bu durumu iyi bildikleri için çoğu deizme kaydı.Ama yine big-bangtan kurtulamadılar.Çünkü Enam-101. Ayettede yoktan var olma ,yani big-bang yazıyordu.Çok zor bir duruma düştüler.Aramadıkları yazılı kaynak kalmadı.Ama yoktan var olmayı Kurandan başka yazan bir yazılı kaynak yoktu.Ahmet bey,ne kadar zor bir duruma düştüklerini anlamışınızdır.Tanrı kavramı deizme aittir.Ben ALLAH kavramını yazıyorum.Saygılarımla.

 15. Gözlemci diyor ki:

  “selamünaleyküm” denilince şunu yazmak istedim. Kur’an’da ayrı ve birleşik yazıma dikkat edersek, Kur’an’da selam kelimesi yok. Sela yada Sele kelimesi var. Ondan sonra gelen mim harfi başka bir kelime oluyor.

  “sela mün aleyküm” Kur’an’dan çıkan yazım.

  Kelimeler; sela(e), mün ve aleyküm.

  Anlam değişti. Hadi yeni bir Kur’an yapalım artık. Şöyle biraz daha bilimsel. Bıkmadınızmı habire hikayeli, nasihatlı aynı Kur’an’dan.

 16. Ahmet diyor ki:

  Gozlemci,

  Yukarida aciklanan sekilde “19” sayisi uzerine kurulu “Simetrik ve Matematik” kodlu bir Kitap yazip getirebilirsen (bu dunyada diledigin her milletten, her kesimden yardim isteyebilirsin, hatta dunya disinda tanidigin uzaylilar varsa onlardan da cekinmeden diledigin kadar yardim isteyebilirsin) uyacagim sana;
  fakat bunun yapamazsan, (artik bosa dalga gecmeyi birakip) cidden uyacak misin burada Allaha (17. Sure 88)?
  en basta, kendi iyiligin ve dunya ve ahiretteki sonsuz mutlulugun icin?

 17. Ahmet diyor ki:

  Ferda,

  Big bang olayina ateistik bakis acisi da mevcuttur uzun zamandan beri;
  bu ateistik bakis acisina gore kisaca, big bangten once hiclik degil kuantum dalgalanmalari mevcuttur, ve big bang bu ezeli dalgalanmalar sirasinda yogunlasmis enerjinin patlamasiyla ortaya cikmis ve sonunda da “isi olumu” denen bir sonla atil kalip sona erecek olan boylece doga ve fizik kanunlari cercevesinde devam edegelen rastgele basibos bir harekettir en bastan beri.
  Bu nedenle, Big bange inanip ateist olarak kalan ve hicbir tanriya ve hicbir dine inanmayan cok sayida ateist, agnostik bilim adamlari ve insanlar mevcuttur dunyada halen.
  Dolayisiyla, burada da yine “KURAN-HABERIN” tum bu insanlara verdigi ve onlari boylece tek gercek tanri (=ALLAHA) cagirdigi en kudretli delil bu Big bangin hemen baslangicinda ve ilerleyen tum kademelerinde de var oldugu (tum teist, ateist, agnostik bilim adamlarinca) tespit edilen ve tartismasiz kabul edilen en kritik ve hassas “Matematik Hesaplardir!” (Big bangte en bastaki patlama hizi en ufak bir sekilde degistirilmeye kalksa, evren hicbir zaman olusmayacakti, ya hemen cokecekti, ya hicbir maddenin ortaya cikamayacagi tarzda atil kalacakti!)
  Dolayisiyla, bu Big bang olayi bu ateizmin iddia ettigi gibi rastgele ve basibos bir acilim degil, ancak bundan evvel ezelden bir Tanri (=ALLAH) tarafindan Matematiksel olarak olculup takdir edilmis Ilahi bir acilimdir yine en bastan beri!

  Bunun icin, yuce Allah yine 21/30 Ayetinde,

  O inkarcilar hala gormediler mi o gokler ve yer (=evren) en basta bir “tekillik” (ratkan) idi, ve Biz actik o IKISINI (feteknaHUMA) (=tum evrenin, ve ayni zamanda galaksimizin de, o her iki tarafi da yine 19 kodlu o Fibonacci Dizisine gore hesaplanip yaratilmis Simetrik IKI tarafina
  en onemli bir gondermedir ayni zamanda bu en kritik ifade burada da yine en basta)!

  Bu gibi en onemli ve kritik konularla ilgili biraz daha genis bilgiler edinmek icin, lutfen, yine asagidaki bu linkte yer alan o “KURAN-HABER” mesajinda

  21/30
  25/6
  12/105
  41/53

  Ayetlerine bakiniz, en basta.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

 18. cengizhan Türk diyor ki:

  ALLAH VARSA NEDEN ÖLÜYORUZ?

  Tevrat,İncil ve kurana göre
  Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlığa göre
  Peygamberlerin cennete gideceği kesin değil mi?
  Öyleyse peygamberler neden ölüyor?
  Neden Allah Direk olarak cennete almıyor onları?
  Onlar peygamber ve cennetlik değil mi?

  Onlar kıyameti beklemiyor diyorsanız
  Onlar dirildiler zaten diyorsanız?
  Eğer direk olarak cennetine alıyorsa?
  Neden bu kadar çok peygamber göndersin ki?
  Gerektiğinde Ademi yeniden ve tekrar tekrar göndermezmiy di?
  Git çocuklarını yeniden uyar demezmiydi?
  Ademden başka peygambere ne gerek var?

  Madem tekrar diriltecek
  Adem dahil Nuh ve Musa neden öldü öyleyse?
  Çünkü Onlar öldüğünde sınav yoktu Kitap kural yoktu.
  Demek ki ölmenin cennet cehennem ve sınavla alakası yok….
  Allah sınav yapmadan Adem den sonrakileri diriltecekti!!!!
  Onları öldürmesine ne gerek vardı?

  Peygamberleri bir kenara bırakırsak
  İlk yarattığı Adem ile ilk Din arasındaki insanları neden öldürdü?
  Eğer Allah tekrar diriltmeyi düşünseydi.
  En baştan kimseyi öldürmemesi gerekmez miydi?
  Aniden fikir mi değiştirdi Allah
  Tekrar dirilteceğim sizi diye
  Allahın Kitap ve peygamberlerden Haberi bile yok mu yoksa?

  Allahın insanları yaratmasının nedeni nedir?
  Bir Allah öldürmek için mi yaratır?
  Allahın insanları öldürmesinin nedeni nedir?
  Burada bir çelişki yok mu?
  Neden beklesin ki kıyameti ?
  Zaten yapacağını yapmışsın ölmüşsün cezan belli
  Allahın cenneti hazır değil mi yoksa?

  Nedeni belli cennet cehennem hikayesinin
  Bu Kitaplara ve Bu peygamberlere inanırsanız.
  Tekrar diricek ve cennete gideceksiniz.
  Kim söylüyor böyle olduğunu?
  Kendine inanılmasını isteyen dinler.
  Bana inanırsanız Allah sizi sınav yapıp
  Tekrar diriltmeye karar verdi dediler.
  Nasılsa kaderimizi o biliyor
  Cennete yada cehenneme gideceği de önceden bilebiliyor
  Allah varsa neden ölüyoruz..

 19. cengizhan Türk diyor ki:

  İNCİL TEVRAT VE KURAN TÜRKLERE KÜFRETMEKTEDİR

  AHZAB SURESİ..AYET..50 – Ey peygamber! Biz bilhas sa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

  Nisa Suresi..ayet.23 – Size şunlarla evlenmek haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kız kardeşleriniz, karılarınızın anneleri, kendileriyle zifafa girdiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız,
  -anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur-
  öz oğullarınızın karıları, iki kız kardeşi (nikah altında) bir araya getirmeniz. Ancak geçenler (önceden yapılan bu tür evlilikler) başka.10 Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

  Yukardaki ayetleri akuduğumuz zaman Kuranda Allahın bazı cinsel ilişkileri Ahlaksız,Anlamsız ,Aşağılık ve şerefsizlik olarak gördüğü için yasakladığını görmekteyiz..

  Yani Allah Burada diyorki :
  Sex yapacaksanız insan gibi yapın,
  Aşağılık olmayın,sapık olmayın,şerefsiz olmayın diyor..

  Allah böyle şey söylemez (Muhammed söylüyor vahiy diye)Yalnız bu aşağılık ve şerefsizlik olan sex leri peygamberin yapmasına izin veriyorum diyor..(azhab suresi 50 ayeti koymamın nedeni bu)

  Yani Muhammed diyorki Böyle ağalık bayağılık adilik kokan insan ahlakına sığmayan sex i Allah sadece Muhammed peygamberiniz yapabilir diye bana izin verdi diyor (vahiy geldi diyor)

  Bunun Dışında bunu yapanları aşağılık adi şerefsizler olarak görüyor ve yasaklıyor Nisa suresi 23 te..

  Şimdi Akraba larla sex yapmayı yasaklayan Allah..
  Kardeşlerin sex ini serbest bırakırmı?

  Allah kardeşle kardeşin sex yapmasını serbest bırakır diyen kaç Müslüman var el kaldırsın ve cevap yazsın..

  Neymiş Allaha göre de kardeşle kardeşin sex yapması adi bir şerefsizlikmiş..

  Ben kuranın Allahtan gelen bir kitap olduğuna inanmıyorum..
  O nedenle Adem ve Havva hikayesi Allaha ait değildir diyorum.

  Çünkü Allah Akrabalarla yapılan evlilikleri bile şerefsizlik olarak insanlık dışı sex olarak gördüğüne göre..

  Kardeşle kardeşin sex yaparak insanlığın çoğalmasına izin vermezdi.

  Yani üçer beşer yaratırdı.
  Çünkü Allah bilim bilir ve kardeşin kardeşle sex inden sakat bir soy türeyeceğini bilir..

  O nedenle kardeşle kardeşin sex inden çoğaldın sözünü duyan
  Şerefli herhangi bir insan soyuna küfredildiğini anlar.

  Yani sen Ademle Havva dan türedin demek insanın Soyuna küfretmek demektir..

  Yani Sana bunu söyleyen senin soyuna küfreder.
  Kim söylüyor?
  Allahla hiçbir alakası olmadığına emin olduğum Muhammed
  Allahla hiçbir alakasının olmadığını kesinlikle bildiğimiz kuran..

  Evrim sana böyle bişey söylemiyor ki Küfretsin..
  Evrime göre ortak atadan olmadığımızın kanıtı
  Zenci ,Çinli, Viking,aztek,aborjin,pigme,Türk olmamızdır.

  Sana kim söylüyorsa Sen Adem ve Havva nın Çocuklarından.
  Kardeşle kardeşin sex yapmasıyla üredin ve çoğaldın kim diyorsa o küfreder..

  İstediğin kadar anlamazlığa gel.Elin Arabı bunu söylemiştir.

  Adem ve Havva dan Türedik.. Adem baba Havva Anadan çoğaldık.O ikisinin çocukları evlendiler.Sonra insanlar çoğaldı diye söyleyen.
  Kardeşle kardeşin Cinsel birleşmesi sonucu Çoğaldık diyen Kutsal kitaplar.
  Bize Özellikle sen böyle bir ilişkiden çoğaldın derken Küfür etmektedirler.

  Bir Türk’e Sen kardeşle kardeşin cinsel birleşmesinden meydana geldin demekten daha kötü küfür ne olabilir ki?

  Müslümanların peygamberi Muhammed Türklere bunu söylemektedir.
  Araplar a yenildikten ve atalarımızı zorla Müslümanlaştırıldıktan sonra maalesef Müslümanların küfürlerine cevap veremedik..

  Biz Türkler bunu Anlamadığımız içinmi? Yoksa Sineye çektiğimiz için mi?
  Bu söylenen küfüre itiraz etmedik ve Müslümanız demeye devam ettik..
  Ve hala cevap verememekteyiz..

  Ey Türk kardeşim Kuranda Yazdığı Gibi
  Muhammedin söylediği gibi.
  Kardeşle kardeşin cinsel ilişkisinden çoğaldığını kabul ediyormusun?

  Ediyorsan mesele yok.

  Allah Demiyor bunu demezde .çünkü o akraba sex ini onaylamıyor.
  Türke Diyor ki Arap..
  Ademle Havva dan Çoğaldın?

  Bu ne demek Bir Türke?
  Senin Soyun Nereden geliyor biliyormusun diyor arap..
  Adem le havva nın Çocukları..
  Yani İki Kardeş Birbiriyle Aga nigi…
  Senin Soyun işte bu acayip ilişkiden çoğaldı..

  Arap diyorki Türke..
  Sen Adem le havva dan Türedin…
  Sen iki kardeşin sex inin ürünüsün …
  Diyor..
  Kuran Böyle diyor….

  Arabın..
  Adem havva dan oluştuk dediği zaman
  soyuna sopuna ecdadına küfür ettiğini

 20. Ahmet diyor ki:

  cengizHan Turk,

  hz. Adem yuce Allahtan mesaj (ozel kelimeler) alarak boylelikle kendi toplumuna, yani yeryuzunde yuce Allahin boylece “ahseni takvim” (=en guzel dik durus, gorunus) bahsedip boylelikle serefli bir “ardil” (=halifeten) kilmis oldugu o ilk insan topluluguna boylece Peygamber olarak gonderilmis serefli bir Elciydi, en evvela. (bkz. KURAN-HABER 2/30-37)

  Daha sonra, hz. Ademin ardindan gonderilmis tum Peygamberler (bunlarin net sayisini ancak Allah bilir) kendi toplumlarina temelde yine hep ayni Mesaji ilettiler: Tum bu evrenin, maddenin yaraticisi olan tek bir gercek tanri (=ALLAH) vardir, ve bu dunya hayati bir imtihan yeridir;
  dolayisiyla, burada kendilerini Allahtan gonderilmis bu Mesaja gore egitip gelistirenler oldukleri anda derhal Cennete alinmaktadirlar, ta ki Kiyamet Gununde o vakit tum bu evren toptan cokertilip ikinci bir Big bangle tekrar acilip o vakit tumuyle Cennet haline getirilecegi o vakte kadar simdi bu Cennette kalmis, kaliyor, kalacak olmak uzere. (bkz. KURAN-HABER 16/32 & 11/108)
  Fakat Allahtan gelen bu Mesaja hic kulak asmayip kendilerini buna gore egitip gelistirmeyenler, bunun yerine sahte dinler pesinde (sahte tanrici), veya dinsizlik pesinde (tanrisiz) olarak temelde sadece nefsani icguduler dogrultusunda yasamis, yasayacak olanlar (burada yapmis olduklari duyarsizlik, haksizlik, zulumlerine gore en adaletli ve esit bir tarzda cezalandirilmak uzere; 40/17, 40) oldukleri anda derhal Cehenneme alinmaktadirlar, ta ki Kiyamet Gununde o vakit tum bu evren toptan cokertilip ikinci bir Big bangle tekrar acilip o vakit bunun bir bolumu Cehennem haline getirilecegi o vakte kadar simdi bu Cehennemde kalmis, kaliyor, kalacak olmak uzere. (bkz. KURAN-HABER 16/28-29 & 11/106-107)

  Bu KURAN-HABERden once gonderilmis (hz. Ademle baslayip gelen) tum bu Peygamberlerin ana mesajlari hep bu olmustur; Allah hicbir zaman bu en temel Mesajini ve Vaadlerini hic degistirmemistir.
  Iste, simdi icinde bulundugumuz bu en onemli Son Cagda da yeryuzundeki tum (ateist, agnostik, deist, teist, yahudi, hristiyan, arap ve diger her toplulugu) yukarida kisaca referans verdigim ve boylece yuce Allahin tum o Evren kitabinda ve Din kitabinda yaratmis oldugu o essiz ve benzersiz 19 kodlu en muhtesem “Simetrik ve Matematik Delillerle” burada Kendi Rahmetine cagirmaktadir, bu Muhtesem Ilahi Cagriya samimi olarak kulak verip bundan boyle yuce ALLAHA yonelerek boylece bu dunya ve sonsuz ahiret mutlulugunu kazanmak isteyecek tum insanlik icin. (bkz. KURAN-HABER 17/88 & 29/47 & 41/37 & 41/53 & 110/1-3 & ….)

  Eger asagidaki bu linkte referans vermis oldugum o “KURAN-HABER” mesajini bastan sona bir kere gercekten ciddi ve samimi bir sekilde okuyup orada apacik olarak sunulmus tum o en muhtesem ve benzersiz “Matematik” ve “Bilimsel” delillere yakindan tanik olursan, zaten yukarida sormus oldugun o en kritik diger sorularinin da orada apacik bir sekilde teker teker ele alinip en net bir sekilde cevap verilmis olduguna da tanik olacaksin ayrica orada.
  Burada su siralar malesef hic vaktim olmadigi icin, o diger gayet kritik ve onemli sorularini da burada boylece teker teker acip cevaplama firsatim hic yok cunki.
  O halde, lutfen, once bir kez ciddi ve samimi olarak oku; arayip da cevabini bulamadigin bir sey olursa, seve seve devam ederim firsat bulursam, buldukca, insallah.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

 21. Ahmet diyor ki:

  cengizHan Turk,

  yukarida yazdigin o ikinci yaziyi simdi yeni gordum;
  Orada soyledigin tum o (yanilgili, yanlis, hatali) iddialarin da apacik ve dosdogru cevaplarini gormek icin, lutfen, simdi “KURAN-HABER” mesajinda

  2/30-37
  2/282
  33/50
  4/23

  Ayetlerine (ve bunlarin hemen altinda yer alan o en onemli ve net aciklamalarina) bakarak basla, lutfen, en basta.

 22. Gözlemci diyor ki:

  Ahmet;

  Ben dalga geçmiyorum. Mesaj vermeye çalışıyorum.

 23. cengizhan Türk diyor ki:

  Bişeyler yazıyorsun ama bilgin yok tektek cevapla her soruya numara vererek ve onun cevabı olsun…

  ben tren sormuşum..sen o gece gördüğün rüyayı anlatıyorsun…

  Cevap veriyormuş gibi görünme ya cevap ver yada sus lütfen

  aşağıya asıyorum tekrar şıklara cevap ver vereceksen..tek tek..
  herkes cevap vermediğini okuyor..

 24. cengizhan Türk diyor ki:

  ALLAHIN MUHAMMEDİN KADIN KIZ İŞLERİNE KURANDA BU KADAR YER VERMESİ MÜSLÜMANLIĞINIZI ETKİLİYORMU?

  Aşağıda hadisler kimlere ait ve numaraları verilmiştir.Kurandaki ayetlerin de suresi ve numarası vardır.Bu yazılanlar tamemen İslami kaynaklardan alınmadır.İnanma sorunu olanlar lütfen baksınlar.İnternette bulamayacakları kaynak yoktur.
  Artık Sizi kullanmalarına izin vermeyin.Bir Türk Arapların oyuncağı olamaz.

  A-(Tecrid, hadis no:1721) Karilar içinde ayricalikli olanlar:

  Bu hadisin basinda, Aise aynen söyle diyor:
  -“Peygamber benimle evlendi; ben o sirada 6 yasindaydim.” Muhammed ile evlendigi zaman Aise’nin 6 yasinda oldugunun Islam dünyasinda kabulu zorunlu. Çünkü bunu anlatan “hadis”, tartismasiz “saglam(sahih1553)” kabul edilir.
  Bu hadisi, Islam dünyasinda en saglam olarak benimsenegelmis olan Buhari’nin ve Müslim’in “e’sSahih”lerinde de buluyoruz.
  Aise, Muhammed’in koynuna verilmek üzere götürüldügünde, salincakta sallanip oynayan bir oyun çocuguydu. Yani Muhammed, 52 yasinda böylesine bir çocukla cinsel birlesimde bulunmustu.

  ALLAH MUHAMMED GECE HANGİ KARISININ YATAĞINDA YATACAK DİYE AYET GÖNDERİRMİ?

  CARİYE MARYA NIN KURANA GİRİŞ ÖYKÜSÜ
  Muhammed’in cariyesi ile yatması doğal. Kuran da, karılarının dışında cariyeleriyle de yatmasına olanak veriyor (bkz. Ahzab suresi, ayet 50,52) Ne var ki, cariyeyi özgür (hur re) olan bir kadının, üstelik Ömer kızı Hafsa’nın yatağında koynuna alıyor.
  Hafsa da çıkagelmiştir. Muhammed’ in Marya ile ilişkisini görür.
  Muhammed: “Vallahi Billahi Marya ile bir daha yatmayacağım!”
  “Hafsa! Marya’ yi kendime haram etsem de ona bir daha yaklaşmasam; bundan hoşnut olur musun? “Evet!” Muhammed hemen ant içmiştir: “Hafsa! Aramızda kalsın, bunu sakin kimseye söyleme, olmaz mi?” “Tamam!”

  Ne ki, Hafsa bu durumu Aişe’ye anlatır.(Bkz. Taberi, Camiu’l- Beyan,28/102) (Bkz.F.Razi,30/41,43) Muhammed’in, Marya’yı kendisine haram etmesi, yani bu cariyeyle bir daha yatmayacağına and içmesi üzerine yeni ayetler gelir:

  “Ey Peygamber! Karılarını hosnut edeceksin diye, Tanrı’nın sana helal kılmış olanı kendine neden haram yaparsın? Tanrı bağışlayan ve acıyandır.”(Bkz. Tahrim suresi, ayet:1.

  Allah lazım olan ayeti gönderip muhammedin marya özlemini gidermiştir.

  Diyebilirler ki bunlar söylenir mi ? yalan ve hakaret diyebilirler.İyide Arkadaşım sen bu ayet Muhamede gelmiştir,Kuran Allahındır derken Benim Tanrıma hakaret ediyorsun

  1-Arkadaşım biraz aklı olan ve düşünebilen insan anlayamazmı? Allah Muhammedin bir kadınla yatıp yatamamsını kafaya takarmı? Bu ayete Allahın demek hakaret değimlidir?

  -Ahzap suresinin 51. Ayeti : -“(Ey Muhammed!) Onlardan (yani karilarindan) diledigini geriye birakir, diledigini öne alabilirsin…

  ” Ne demek bu? Muhammed’in, karilariyla olan cinsel iliski düzenindeki isini kolaylastiriyor. Iliskiyi siraya koyma zorunlugunu kaldiriyor. “Hangi karinla ne zaman yatmak istersen özgürsün” diyor.

  Muhammed hangi karısıyla ne yaparsa yapsın bize ne? Kardeşim benim Allahımın bu gibi acayip işlerle uğraştığını söylemeyin. Böyle bir kuran Allahtan gelmiş denirmi?
  D-MUHAMMEDİN GELİNİ ZEYNEBİ DE KARILARININ ARASINA KATMA ÖYKÜSÜ:

  Zeyneb Bint Cahs, Muhammed’in ogullugu Zeyd’in karisidir.
  Muhammed bir gün, Zeyd’i görmek için onun evine gider. Zeyd’i bulamaz, Zeyd’in karisi Zenneb’le karsilasir. Birden tutulur Zeyneb’e.
  Bir kadina Muhammed’in ilgi duymasi, o kadinin baska erkege -bu erkek kocasi da olsa- uygun olmaktan çikmasi ve dolayisiyla Muhammed’in olmasi gerektigi sonucunu dogurmaktadir.
  Iste bunun üzerine, Ahzab Suresinin 37. ayeti gelir. (Bkz. Taberi, Camiu’l- Beyân, “Ey Muhammed! Allahi’n nimet verdigi ve seninde nimetlendirdigin kimseye: “Esini birakma, Allah’tan sakin!’ diyor; Allah’in açiga vuracagi seyi içinde sakliyordun. Insanlardan çekiniyordun. Oysa Allah’tan çekinmen daha uygundu. Sonunda Zeyd, esiyle ilgisini kestiginde onu seninle evlendirdik. Ki, evlatliklari esleriyle ilgilerini kestiklerinde onlarla evlenmek konusunda mü’minlere bir sorumluluk olmadigi bilinsin. Allah’in buyrugu yerine gelecektir.” (Ahzâb, ayet: 37.)

  MUHAMMEDİN KARISI AYŞENİN ZİNA İLE SUÇLANMASI ÖYKÜSÜ
  E- Aise “zina” ile suçlaniyor: Muhammed: “Aise! Böyle bir suçun varsa tevbe et!”
  – “Aise! Senin hakkinda bana söyle söyle dedikodular geldi (Safvan’la iliski kurdugundan sözediliyor).
  ” Aise’nin “zina” etmedigine iliskin (Bkz. Nûr, ayet: 11-20. Buna göre toplam: 10 ayet. Ama tefsirlerde toplam: 18 ayet oldugu belirtilir. Bu ayetlerde, “zinayi” kanitlamak için “dört tanik göstermek gerektigi”, bu gösterilmedigi zaman iftira olacagi açiklandiktan sonra,

  1-Bir “zinanin” kanitlanmasi için “dört tanik” istemek, gerçekçi bir yaklasim midir?
  2- altı (6) yaşında bir kızla (50) yaşında bir erkeğin evlenmesinden İslam a ne gibi bir fayda olmuştur.Allah böyle bir evliliği size göre istermiydi?
  3-Bırakın bir peygamberi herhangi bir insanın Altı yaşında bir kızla sex yapması ve evlenmesini ahlaklı buluyormusunuz?
  4-Bir cariyeyle ilişkiye girmeyeceğim diye yemin ettikten sonra tekrar birlikte olmak için Allah tan ayet geldi demesi. peygamber diye inandığın birinin yapması gereken davranışmıdır?
  5-Muhammedin Kadınlarla sex ilişkilerinin kuranda sıkça yer almasını nasıl karşılıyorsunuz?
  6-Muhammedin kadınlarla ilişkilerini Kimle nasıl evleneceğini kimle ne zaman sex yapacağını anlatan bir kitaba Allahtan gelen bir kitap demek mümkünmüdür.
  7-Hadiste belirtildigine göre: Aclanogullari’nin ileri gelenlerinden Medineli Asim Ibn Adyy in ve ayni kabileden Uveymir’in “Peygamber”den bir sorulan olur: – Bir adam, karisini bir adamla zina ederken bulsa ne yapmali? Karisinin tam karni üzerinde bulsa? Eger gidip dört erkek tanik bul- maya yönelirse, zina eden adam isini bitirip gidecektir!!! Dört tanik mi aramali, yoksa..? Muhammedin bu soruya cevabı ne olmuştur sizce?
  8-Kuran herkes ogullugunun bosanan karisiyla rahat evlenebilsin diye Muhammed’in Zeyneb’le evlendirildigini açikliyor.Bir insanın geliniyle evlenmesi ne kadar ahlaklı bir davranıştır. ‘
  9-İnsanlara oğullarının karısıyla evlenebilmesi imkanı tanınabilmesi için. Mutlaka Muhammed in geliniyle evlenmesi mi gerekiyordu. Bu evlilik olmadan da soruna çözüm getirilemez miydi?
  10-Muhammed in karılarıyla yatma sırasının konusunun kuranda yer alıyor olması ne kadar mantıklıdır.Böyle konular Allahın göndermiş olduğu bir kitap ta yer alır mı?
  11-Muhammed in hangi karısıyla ne zaman yatacağının sırasıyla ilgilenmesi bir yaratacının yapacağı birşeymidir?
  12-Allahın Muhammed in yatma sırasını takip etmesini doğru buluyormusunuz?
  13-Allahın Muhammed in evlilik konusuyla bu kadar yakından ilgilenmesini ve ne kadar kadın cariye eş dost akraba ve hatta ne kadar Müslüman kadın varsa Muhammed e serbest bırakmasını ne kadar mantıklı ve gerekli buluyorsunuz?
  14-Bu kadar kadın ve kadınlarla ilişki konusunun tanrıdan emredilenler olduğuna inanıyormusunuz?

 25. Ahmet diyor ki:

  Gozlemci,

  verdigin mesajlar malesef temelde hep “dalgadan” ibaret, arkadasim; eger bu gibi en onemli konulara biraz daha ciddi ve gercekten samimi yaklasmayi denersen, artik o tip “dalgalardan” kurtulup sag salim “karaya” cikabilirsin, dunya ve ahirette, kendi sonsuz mutlulugun icin, herseyden once.

  cengizHan Turk,

  Yukaridaki o ilk iki yazinda sordugun tum o sorularin apacik ve net cevaplarini bulacagin Ayetleri sana o ilgili linkte “KURAN-HABER” dosyasi icinde numaralariyla teker teker referans verdim, ama sen gidip hic okumadin henuz anlasilan o hicbir Ayeti ve ne de altindaki tum o net aciklamalari.
  Yukaridaki o yazida ayrica orada en kritik gordugum o soruna net olarak yine KURAN-HABERden apacik Ayet ve delilleriyle cevap yazdim; yani hz. Ademden beri dunyada yasamis tum insanlarin ve Peygamberlerin vefatlari aninda direkt olarak Cehennem veya Cennete alindiklarini, ve dolayisiyla, bu dunya hayatindaki olum olayinin bir son degil, sadece bir boyut degistirme oldugunu ve yasamin aynen simdi o Cehennem veya Cennette de devam etmekte oldugunu ilgili Ayetlerde apacik gosterdim.
  Boylece “Allah varsa neden olum var?” sorunun apacik cevabini ve bu konuda neden en bastan beri boyle buyuk bir yanilgi ve yanlis yaklasim ve anlayis icinde oldugunu apacik gosterdim. Eger bir zahmet simdi gidip yukarida numaralariyla referans verdigim tum o Ayetleri o “KURAN-HABER” icinde ciddi ve samimi bir sekilde okumaya baslayabilirsen, orada bunun akabinde sordugun o ilk sorudan (hz. Ademin cocuklari ensest iliskiye girdiler iddiasi) baslayip tum o digerlerinin apacik cevaplarini da bulmus olacaksin, ve bu konularda da yine en bastan beri nasil boyle buyuk bir yanilgi ve yanlis yaklasimlar icinde oldugunu apacik anlamis olacaksin oradaki ilgili tum o en net Ayet ve delillerle.

  Arkadasim, bunun disinda simdi yukariya yazdigin ve bu sitede oteki tum bolumlerde yazdigin tum o elestiri ve sorularini da okudum; buralarda temelde boylece (yine en bastan beri yalan, yanlis ve yanilgili bilgilerle) guya ispatladigini sandigin sey hep ayni, yani kisaca hz. Muhammedi boylelikle kendi duygu ve cikarlarina gore kendi nefsani ve sehvani hislerini tatmin etmek icin Kurani oturup kendi aklindan uydurmus cahil, uyanik ve de sahtekar bir Arap olarak portre etmeye calisiyorsun.

  Ben de sana bu konuda en basta, hz. Muhammedin veya onun yasadigi donemdeki tum o Araplarin degil, su an yeryuzunde bilim ve teknolojide en ileri seviyeye ulasmis hicbir insan toplulugunun (bunlarin hepsi simdi biraraya gelseler bile) asla benzerini yapip getiremeyecekleri 19 kodlu, muhtesem ve benzersiz “Simetrik ve Matematik” planlari apacik olarak sunuyorum o KURAN-HABERde, ve boylece tum bu Evren kitabini ve Din kitabini boyle muhtesem bir Matematik Lisanla programlayip yaratmis olan tek bir gercek tanri (=ALLAH) oldugunu en net Matematik delillerle ortaya koyuyorum, subjektif duygu ve hislerle degil, en bastan beri. (lutfen, yukarida verilmis tum o ilgili bilgilere ve linklere bir bakiver simdi bu acidan herseyden once.)

  Dolayisiyla, ayrica simdi lutfen o KURAN-HABERde ilkin o 2/282 Ayetinin altinda yapilmis olan o net aciklamayi okuyarak, herseyden once yine bu Kuranin yuce Allah tarafindan en bastan beri “cift boyutlu” olarak indirildigini, yani bu Kuranin birinci boyutu olan o “Edebi” ve “Mecazi” yonunun hz. Muhammed tarafindan aciklanmis olup (ki hz. Muhammedin tum bu aciklamalari en basta Buhari ve Kutubu Sitte isimli saglam Hadis kitaplarinda kayitlidir) ve “Seriat” kisminin da buna gore yine sadece o Ismail ogullari (=Suudi Araplar) milleti icin en uygun olarak aciklanmis oldugunu, ve bu Kuranin simdi icinde bulundugumuz bu en onemli Son Cagda KURAN-HABER olarak “Matematik” ve “Bilimsel” yonuyle aciklanip, ve “Kanun” kisminin da buna gore yeryuzundeki tum inancli Milletler icin (hz. Muhammedin 1400 yil onceden aynen boylece haber verip mujdelemis oldugu torunu Mehdi Muhammed tarafindan) halihazirda en net, apacik ve dosdogru bir sekilde nasil aciklanmis oldugunu gor orada; ve bunun akabinde, yine (hz. Muhammedin 1400 yil onceden aynen boylece haber verip mujdelemis oldugu gibi artik bu “Matematik” kaynakli “Evrensel Islamin” temelde Suudi Araplar degil, fakat torunu Mehdi Muhammedin boylece icinden cikmis oldugu “Turk Milleti” tarafindan yakin bir gelecekte, insallah, dunya capinda temsil edilmeye baslanacagina tanik ol, eger gercekten tum bu evrenin tek gercek yaraticisi ve tek gercek tanrisi olan bu yuce ALLAHi hakkiyla taniyip boylece dunya ve ahirette sonsuz mutluluga kavusmak isteyen gercek ve samimi bir “Turk” isen burada, en basta.
  Sonra yukarida yazdigin tum o Ayetlere simdi gidip o “KURAN-HABER” dosyasi icinde bakarak

  24/11-20
  33/37
  33/51
  66/1

  bunlarin asla senin sandigin gibi kendi duygu ve cikarlari dogrultusunda kendi nefsani ve sehvani hislerini tatmin etmek isteyen bir Arabin uydurmasi degil, ancak tum bu tip Ayetlerin arkasinda da yine en temelde 19 kodlu o muhtesem “Simetrik ve Matematik” programini boylece en Hikmetli ve en Bilge bir tarzda anlatmakta olan tum bu Evrenin tek gercek sahibi ve yaraticisi yuce ALLAHIN apacik bir vahyi ve ogretisi olduguna tanik ol, herseyden once.

  Oyleyse, daha once de dedigim gibi, simdi son olarak yine diyorum:
  Eger asagidaki bu linkte referans vermis oldugum o “KURAN-HABER” mesajini bastan sona bir kere gercekten ciddi ve samimi bir sekilde okuyup orada apacik olarak sunulmus tum o en muhtesem ve benzersiz “Matematik” ve “Bilimsel” delillere yakindan tanik olursan, zaten yukarida sormus oldugun tum o diger sorularinin da orada apacik bir sekilde teker teker ele alinip boylelikle en net bir sekilde cevap verilmis ve aydinliga kavusturulmus olduguna da apacik tanik olacaksin ayrica orada.
  O halde, lutfen, once bir kez ciddi ve samimi olarak gidip bastan sona bir oku; sonra yine arayip da cevabini bulamadigin bir sey olursa, seve seve devam ederim firsat bulursam, buldukca, burada insallah.

  http://www.kutsi-19-hasat.com

 26. Ferda Yamanoğlu diyor ki:

  Ahmet kardeşim,verdiğin sitede İncil ve Tevrattan ayetlerde çıkıyor.İncilin,havarilerin sözleri olduğunu Hrıstıyanlarda kabul ediyor.

 27. Ahmet diyor ki:

  selam Ferda,

  hz. Muhammedin 1400 yil onceden acikca haber verip mujdeledigi torunu mehdi Muhammed zamaninda Tevrat, Incil ve Zeburun da asliyla ortaya cikarilip, daha sonra buna binaen her ummete kendi Peygamberinin sunnetiyle (yani Yahudilere hz. Musanin Tevratta bildirmis oldugu, Hristiyanlara hz. Isanin Incilde bildirmis oldugu, Araplara hz. Muhammedin Kuranda ve Hadiste bildirmis oldugu) hukumlerle hukmedilip, diger tum milletlere ise simdi bu mehdi Muhammedin Kuran-Haberde getirmis olacagi hukumlerle hukmedip,
  boylece de bu Evrensel gercek Islamin (=Allaha teslimiyet) tum yeryuzunde bu Hak uzere (artik sahte dincilikten, veya suphecilikten, veya dinsizlikten donerek Allahi gercek manada bulmus ve Ona hakkiyla yonelmis olacak) tum samimi inananlarin gozlerinde ve gonullerinde dunya capinda egemen olacagi acikca bildirilmistir. (bkz. Buhari ve Kutubu Sittede yer alan ilgili Hadisi Serifler)
  ve yukaridaki linkte yer alan KURAN-HABERde 3/84-85, 5/48, 48/28 Ayetleri)

  Cunki bu “19” kodlu “Simetrik ve Matematik” essiz ve muhtesem Mucize hz. Muhammed tarafindan (namazi bilerek ozellikle tam “19” gun kisaltmis olmasi, ve toplam tam “19” gazaya cikmis olmasi vesilesiyle de) boylece torunu mehdi Muhammedi desteklemek uzere boylelikle (simetrik) iki “19” sayisi (alamet olarak) birakarak da acikca isaret edilmis oldugu gibi (bkz. Buharide kayiti ilgili Hadisler),
  daha once hz. Musa ve hz. Isa ve hz. Davud tarafindan da yine boylece Tevrat ve Incil ve Zeburda da acikca haber verilerek kuvvetle desteklenmistir.
  bkz. KURAN-HABERde 48/29, 17/55 Ayetleri)

  Bundan oturu, lutfen, KURAN-HABERde bu ilgili tum Ayetleri dikkatlice bir gormeni ve derinden kavramani dilerim herseyden evvel burada, sevgili kardesim.

 28. Gözlemci diyor ki:

  Kur’an’da sayı olduğu-geçtiği şüpheli. Zaten arap çorbası bir meal ortamında bunları konuşmakta hüsran, gafillik ve kayıp olur.

  Bununla birlikte 19 falı hem bilimsel hem dinsel değildir.

  İnsanlara 19 mucizeleri gibi fallara bakmak yerine, sayı numara (atom numarası) zırvalayıp durmak yerine, insana birşeyler yapmayı deneseniz, Kur’an’da insan arasanız, sağlık, huzur mutluluk sizinle olabilir. Kur’an yüceltmekle sağlık olmuyor. İnsanı aratın Kur’an’da onu anlatın. Sayılarla anlatmayın yalnız. Soyutta (ruh, zihin, akıl gibi) anlatmayın. Uzaya gide gide kendinizi unuttunuz. Gökte Allah aramaktan yaşadığınız yeryüzünü unuttunuz.

  İnsan kan ağlıyor. Milletin karnı aç. Doğu kaynıyor batı sallanıyor. Hani sağlık, hani huzur.

  Bişeyler daha yazardım ya neyse.

 29. Ahmet diyor ki:

  Gozlemci,

  Kuranda “19” sayisinin kuskusuz ve dosdogru olarak “apacik” bir sekilde vurgulanmis oldugunu (=Arapcasi “Tisate Asere”) ve bunun buyuk onemini ve anlamini kavramak icin yukaridaki KURAN-HABERde 74/30-31 Ayetine,

  Allahin evrende ve dunyada, canlida ve bitkide herseyi yine esasen bu “19” sayisi uzerine ve boylece temelde “Simetrik” olarak en harika bir “Olcu” uzere hesaplayip yarattigini
  KURAN-HABERde 72/28 & 54/49 & 41/53 & 36/36 & 25/6 & 12/105 Ayetlerinde,

  Dolayisiyla, tum bu Evren kitabini ve Din kitabini boyle muhtesem ve essiz “19” kodlu “Simetrik ve Matematik Planla” yaratmis olan bu tek gercek yaratici ALLAHa teslim oldugunda ve (artik sagda solda sunun bunun, sahte tanricilarin, veya tanrisizlarin sozlerini degilde, artik sadece) Onun bu muhtesem ve essiz Sozunu ciddi ve samimi bir sekilde dinlemeye basladiginda dunyada da ve ahirette de Onun destegini ve yardimini bulup mutlu, saglikli, anlayisli, yardimsever, merhametli, bariscil bir yasama (hem kendin hem icinde yasadigin toplumun icin faydali bir insan olarak) kavusmus olacagini anlamak icin KURAN-HABERde 10/62-63 & 41/30-31 & 2/215, 272-274 & 4/114 & 17/31-38 & … Ayetlerine bakabilirsin,
  en basta.

  Ama tum bunlara ragmen, bu yuce Allaha donmeyip Onun bu muhtesem ve essiz Sozunu ciddi ve samimi bir sekilde dinlemeyip sonra bir de hem bireysel olarak ve de tum insanlik icinde saglik, mutluluk, huzur, adalet olacagini aramak, beklemek beyhudedir! (sahte tanrici veya tanrisiz insanlarin urettigi her siyasi, politik, ideolojik sistemin sonucta insanliga ne getirdigi tarihte defalarca goruldu ve goruyoruz halen…)
  O halde, bu KURAN-HABERde artik boylece apacik olarak Kendisini tanitan ve essiz Varligini ve Kudretini ve Bilgeligini boylece dosdogru bir tarzda apacik olarak ispat etmis olan bu tek gercek tanri ALLAH insanlara asla zulmetmez, ancak insanlar (Onun bu apacik Varligina ve bu mutesem ve essiz Mesajina hala ciddi ve samimi bir sekilde kulak asmiyor olurlarsa) kendilerine zulmedip dururlar. (10/44) Bunda da artik elbette Allah asla ve hicbir zaman suclanamaz!

 30. Gözlemci diyor ki:

  Aşer, beşer, haşr…. Bunlar birbiriyle ilişkili kelimeler olmasın. Kelime ilişkilerine hiç dikkat ettiniz mi Kur’an’da. Etmediniz. Kimse etmedi. Verdiler elinize arap çorbasını karıştırıp duruyorsunuz pişsin diye. Bir türlü pişmiyor.

 31. Ahmet diyor ki:

  Asrin = 10
  (bkz. KURAN-HABER 89/1-5)

  lilBeser = Insanlik icin
  (bkz. KURAN-HABER 74/30-31)

  Hasr = Allahin huzuruna Toplamak
  (bkz. KURAN-HABER 50/44-45)

  Hepsinde muazzam Ilahi mesajlar ve cok onemli dersler var yine, Gozlemci,
  artik aradaki birebir iliskileri kavrayip kavramamak da yine elbette senin (umulurki, bu sefer artik ciddi ve samimi) tercihine kalmis bir sey olacak burada.

 32. Gözlemci diyor ki:

  Harf “s” mi “ş” mi? Kelime “asrin” yada “aşrin” değil surede aşere. Bunu cevaplayın bana. Surelerdeki ilişkilere dikkat edilmeyen bir mellendirme var. Lam’ı elif, elif’i lam görme hataları var. Belki lam ve elif diye harf yok. Sin şın yok. Orjinal Kur’an’da cevaplanması gereken bir sürü soru var. Uzatma mantığının neye dayandığının açıklanamadığı bir Kur’an var. Şüphe olağanüstü seviyede. Hareke olmayan kısımların cevaplanamadığı bir Kur’an var. İlişkiyi görüpte anlamayıp es geçen, yaz gitsin der gibi ilahiyatçı camiası var. Kafasındaki bir sürü soruyu cevaplayamadığı halde cevaplamış gibi davranan ilahiyat ikiyüzlülüğü var. Yaptıklarından utanma durumuna gelecek ilahiyatçı camiası var. Tüm ilahiyatçılara genel olarak söylüyorum.

  Yaptığım analizin doğrultusunda, bambaşka bir Kur’an görünce, donup kaldım.

  Düşünün, Kur’an’da iblis kelimesi bile yok. İyi analiz edin orayı. Bırakın okuyucuları, bunun farkına varamayan ilahiyatçılarınız var.

  Surelerde ayet bitişlerine dikkat edin. İlişkili harflerle kelimelerle bitiyor. Bana bunu cevaplayın. Kelime değiştirmeyin. Çorbalama yapmayın. İlişkiyi ilişkisiz meallendirme yapmayın.

  Duraklamalı okunuşlar sizce doğru mu?
  Durak diye tanımladığınız üstteki harfleri daha detaylı açıklayacak cümleleriniz var mı?
  Ayet sonlarında duraklamanızın açıklaması ne?
  Kur’an’da altta bulunan bazı küçük harf gibi olan-olmayan bölümlere açıklamanız var mı?

  Meal tartışmayı bırakalım, orjinal Kur’an tartışalım.

  Çorba dil karşısında Kur’an açıklanmaya çalışıldığını itiraf edin.
  Rivayetle meal yapılıyor, Kur’an’daki yazımla değil. İtiraf edin.
  İlahiyatçı “ben ilahiyatçı değilim” diye itiraf etsin.

  Bana Musa’nın isim olduğunu Kur’an’dan açıklayabiliyormusunuz?
  Bana kelimenin edat, bağlaç, özne, yüklem, fiil olduğunu Kur’an’dan açıklayabiliyormusunuz?
  Adem’in insan olduğunu, ilk insan olduğunu, Havva eşi olduğunu Kur’an’dan açıklayabiliyormusunuz?

  Kur’an’ı tekrar gözden geçirin. Şekillere dikkat edin.

 33. Ahmet diyor ki:

  Gozlemci,

  yukarida belirtilen linkte “KURAN-HABER” dosyasinin (biraz yukarisinda) orjinal modern arapcasi “EL-HABERU” dosyasi da var; eger biraz Kuran Arapcasi biliyorsan, simdi gidip
  hz. Muhammed (a.s.) tarafindan mujdelenmis bu Nushayi orada gorursen, yukarida bahsettigin tarzda hicbir karmasa veya puruz olmadan tum o en muhtesem ve essiz 19 kodlu “Matematik ve Simetrik Planlarin” herbirinin ve hepsinin ard arda aynen orada apacik ve dosdogru olarak mevcut olduguna tanik olacaksin.
  Daha once de acikca ve onemle vurgulamaya calistigim gibi, bu Kuran yuce Allah tarafindan “cift boyutlu” olarak indirilmistir; birinci boyutu (yani Edebi ve Mecazi yoresel boyutuyla)
  hz. Muhammed (a.s.) tarafindan kendi zamaninda Araplara,
  ikinci boyutu (yani Matematik ve Bilimsel evrensel boyutuyla) torunu mehdi Muhammed tarafindan simdi (en basta Turk Milleti olmak uzere) tum Insanliga sunulacaktir, aynen hz. Muhammedin (a.s.) 1400 yil onceden acikca haber verip boylece mujdelemis oldugu gibi.

Leave a Reply