BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Bilimsel Verilerin Yaratılışçılarca Çarpıtılmasına Tipik Bir Örnek: Benton Makalesi

Yazar: Amatör filozof

Darwinismrefuted.com adlı sitede evrimle ilgili bir araştırma sonucu şu şekilde özetlenmiş (1):

Adrian Friday and Martin Bishop of Cambridge have analyzed the available protein sequence data for tetrapods… To their surprise, in nearly all cases, man (the mammal) and chicken (the bird) were paired off as closest relatives, with the crocodile as next nearest relative…

Reference: Mike Benton, “Is a Dog More Like Lizard or a Chicken?,” New Scientist, vol. 103, August 16, 1984

Aynı paragraf Amerikan ulusal bilimler akademisinin yanılgıları başlığı altında tamamen aynı şekilde Türkçe olarak yayınlanmış (2):

Cambridge’ten Adrian Friday ve Martin Bishop ellerindeki “tetrapodların protein dizilimi” verilerini analiz etmişlerdir. Hayret verici bir şekilde, yaklaşık bütün örneklerde insan ve tavuk, birbirlerine en yakın akraba olarak eşleşmişlerdir. Bir sonraki en yakın akraba ise timsahtır.

Referans: Mike Benton, “Is a Dog More Like Lizard or a Chicken?”, New Scientist, c. 103, 16 Ağustos 1984

Sanıyorum ki, bu paragrafdan hemen herkes şunu anlar: Araştırıcılar BİR ÇOK canlıyı incelemişler, insana en yakın canlı tavuk çıkmış, bundan sonraki en yakın canlı da timsahmış. (sayı belirtilmemiş, ancak kullanılan ifadelerden çok sayıda canlının incelendiği anlamı çıkıyor, çünkü en yakın akraba tavuk, bir sonraki yakın akraba timsah demek için timsahtan sonra gelen daha uzak akrabaların da incelenmiş olması gerekir). Araştırmacılar bu bulgulara hayret etmişler (!)

Gerçekten, ben de hayret ettim. Çünkü, eski tarihli bir yazı olmasına rağmen, bilinen evrim ağacına tamamen aykırı bir bilgiyi ifade ediyor. Bildiğimiz gibi insanın en yakın akrabası şempanzedir, oysa bu makalede tavuk olarak belirtilmiş, şayet bu bilgi doğruysa bilim dünyasında büyük bir sansasyon yaratmış olması gerekir, ancak böyle bir durum yok. Bu nedenle internet üzerinde bu makaleyle ilgili detaylı bilgi almaya çalıştım. İlginç bilgilere ulaştım, bunları paylaşmak istiyorum:

Öncelikle şunu belirteyim: Benton’un orijinal makalesine internet üzerinden ulaşılamıyor, çünkü New Scientist’ in online arşivi o kadar geriye gitmiyor. Benton’ un özgeçmişini veren üniversite web sayfasından ya da başka bir siteden de orijinal metne ulaşılamıyor. Ancak bazı sitelerde makalede aslında ne yazmakta olduğunu bildiren bilgiler var. Bunlardan birini aşağıda veriyorum (3):

As for man and chicken being shown closest in a study of terrestrial vertebrates, the Turkish creationists are misrepresenting a New Scientist article written by Michael Benton. What the creationists fail to mention is that the ***ONLY*** animals being compared in the particular instance cited were a human, a chicken, and a crocodile.

Çevirelim:

Türk yaratılışçılar, Michael Benton tarafından yazılmış, insan ve tavuğun birbirine en yakın çıktığı, kara vertebralıları ile ilgili New Scientist makalesini yanlış sunuyorlar. Yaratılışçıların söylemeyi ihmal ettiği şey, bahsedilen bu özel örnekte, karşılaştırılan hayvanların YALNIZCA insan, tavuk ve timsah oluşudur.

Yazı devam ediyor, bu kez de makalenin yazarı Mike Benton’ a bu durumu sormuşlar, onun verdiği cevap şöyle:

Thank you for sending me the letter and the quotes. I had been aware of some of this, and I’m amazed the creationists are so desperate as to sink to such trickery and lying. And to use a 1984 article, when so much current work is available on molecular sequences!

You’re quite right that I was simply reviewing well known work at that time which showed that if you take the protein sequences of a human, a chicken and a crocodile, the haemoglobin and myoglobin of the chicken pair off with the human rather than the crocodile. The point is that this contradicted morphological evidence (the ‘classic view’) that crocodiles and birds are closer relatives. Of course, chimp haemoglobin is identical to that of humans.

Çevirelim:

Mektubu ve alıntıları bana gönderdiğiniz için teşekkür ederim. Bu durumun kısmen farkındaydım ve yaratılışçıların bu derece yalan ve hileye batacak kadar umutsuz olmasına ve molekül dizileriyle ilgili çok fazla yeni çalışma varken 1984 tarihli bir makaleyi kullanmalarına şaşırmış durumdayım.!

Tamamen haklısınız, ben, o tarihte iyi bilinen ve şayet insan, tavuk ve timsahın protein dizilerini karşılaştırırsanız, tavuk hemoglobin ve myoglobininin timsahtan çok insanla eşleşeceğini gösteren bir yazıyı gözden geçiriyordum. Bu durum, morfolojik kanıta göre timsahlar ve kuşların yakın akraba olduklarını kabul eden klasik görüşle çelişiyordu. Elbette şempanze hemoglobini insanınkiyle özdeştir.

Görüldüğü gibi bu olayda bilimsel verilerin belli bir amaç doğrultusunda çarpıtılmasının tipik bir örneği söz konusu. Bu bilgiler ışığında, söz konusu yayınlardaki bu araştırma ile ilgili paragrafı şu şekilde düzeltmek gerekiyor: “Cambridge’ten Adrian Friday ve Martin Bishop insan, tavuk ve timsahın protein dizilim verilerini analiz etmişlerdir. Yaklaşık bütün örneklerde tavuk, insana timsahtan daha yakın çıkmıştır.”

Araştırıcılar bu sonuca hayret etmişler midir? Vallahi bilmiyorum. O konuda bir veri bulamadım.

Kaynaklar:
1- http://www.darwinismrefuted.com/myht_of_homology_04.html
2- http://www.ulusalbilimlerakademisininyanilgilari.com/molekulerbiyoloji_evrimekanit_yanilgisi.php#9
3- http://www.evcforum.net/cgi-bin/dm.cgi?action=msg&m=15770

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 10606, bugün ise 0 kez görüntülenmiştir.

4 Comments

 1. Ahmet Yener diyor ki:

  Arkadaşlar iki haftadır evrimcilerin Harun Yahya ve iki arkadaşı tarafından rezil rüsva edilemelirini tüm türkiye seyretti.
  Darwinizm bitti. Bizim yerli evrimciler ne kadar cahil tüm türkiye gördü. Ara geçiş formu göster deyince yok biz öyle demedik yok böyle demedik kıvırmları mı, dönozorları ara geçiş formu diye göstermeleri mi dersin. Tam bir rezalet. Berna Alpagut tuttu ara geçiş formu diye archeopteryxi göstermeye kalktıç Yok dişi var yok kanadında pençesi var dedi. Babuna telefonda rezil etti. Hoatzin var dedi kanadında pençesi olan ve günümüzde yaşayan kuş. Yiğit bulut sordu alpaguta hoatzin ara geçiş formu mu diye. Alpagut ne dedi dersiniz. EVET dedi. Tam kepazelik. Utanç verici:))))
  Bırakın bu tesadüf saçmalığını. Darwinizm Marwinizm yok anlayın artık. Kendinizi küçük düşürmeyin:)

 2. fuatogl diyor ki:

  Eline saglik Amatör filozof. Bu tarz, bilgisizlikten beslenen bilgi parazitlerini muhatap almadan teshir etmek lazim.

  Bu arada yyni guruh zannedersem televizyonlarda boy gostermis. Karisiyla, kocasiyla olan ozel hayatindaki problemlerini merakli seyirciler karsisinda tv lerde cozen insanlarimiz elbette bilimsel meseleleri de televizyonlarda cozdugunu zannedecektir. Kucuk Amerikaydik eskiden, korkarim onlarida gectik daha da Amerikan olduk.

 3. amatör filozof diyor ki:

  Burada vurgulamak istediğim nokta şu: Herhangi bir fikir tartışmasında tarafların dürüst olması gerekir, ortak payda dürüstlük olmalıdır, aksi halde zaten sağlıklı bir sonuca varılamaz. Benton’ un incelediğimiz makalesini çarpıtarak propaganda yapmak dürüstlük değildir, dolayısıyla bu insanlarla sağlıklı bir tartışma yapılamaz. Sürekli olarak acaba karşıdakinin verdiği bilgiler yalan mı, çarpıtma mı? diye inceleme zorunluluğu da ayrıca insanı yoran bir iştir. Yaratılışçıların çoğu bu tür çarpıtmaları sık sık yapmaktadır, dolayısıyla bunlar fikir tartışmasında muhatap alınmayı hak etmemektedir. Bilimsel verileri çarpıtmadan kabul eden yaratılışçılar da var, ancak ne yazık ki bunlar çok azınlıkta kalıyor. Bilmsel verileri çarpıtarak bilimsel çalışmaları olduğundan farklı gösterenler sürekli olarak faul yapan futbolcular gibidir, kırmızı kartla oyundan atılmaları gerekir. Yalan söyleyerek tek bir kişiyi her zaman kandırabilirsiniz, bazan herkesi de kandırabilisiniz, ancak yalan söyleyerek herkesi her zaman kandıramazsınız.

 4. vasco de gamma diyor ki:

  filozof,

  kırmızı kartı evrimciler canlı yayında üst üste yedi haberin yok :)

  evde boya kalemleri ile çizilmiş resimleri tutup stüdyoya getirip “işte araformun kanıtı” diye sunmak nasıl bir çarpıtma sen onun boyutunu hayal et bir önce…

  piltdown adamını yıllarca müzelerde sergilediniz sonra fos olduğu çıktı ortaya, apar topar kaldırdınız.

  evrimcilerin yalanlarının çarpıtmalarının boyutlarını bir düşün, onları bir akla da daha sonra gel akılcı konuşalım seninle…

  evrim 200 yıldır yalanla uyuttu milleti ama artık güneş doğdu. Herkes güneşi gördü, sen perdeyi istediğin kadar kapat dışarda güneş olduğunu bildikten sonra boşa…

Leave a Reply