BİLİM FELSEFE DİN Rotating Header Image

Kalıtsal Materyalin Oluşumu – Abiyogenez Teorisi – Miller Deneyi Bölüm 2

Bu yazıda diğer yazımda belirtmediğim ufak tefek kısımları anlatıcam ve de bunları ufak tefek şekillerle daha anlaşılır bir duruma getirmeye çalışacağım. Dört evre hipotezinin hayal ürünü olmadığından bahsetmiş ve birinci evreyle ilgili üç sağlam desteği olan görüşü sizlere sunmuştum ve bunların yeterli olduğu görüşündeyim. Şimdi polimerleşmenin üzerine biraz durmamız gerekiyor. Birinci evrede oluşan monomerler acaba birleşebilirler mi? Bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz; Birleşmemesi için bir sebep var mı?

Daha önceden de belirttiğim gibi bu olayların olması için bir üstün akıl, tasarım ve bunun gibi etkenlere ihtiyaç yoktur. Çünkü bunlar tamamiyle kimyasal kurallara bağlı olarak gelişmiştir. Atomlar her zaman az enerji çok stabilite kuralına göre hareket etmektedirler. Dolayısıyla bileşik yapma ihtiyacı duyarlar. Her atomun kaç bağ yapabileceği bellidir(lab ortamındaki istisnai uyarılmalar dışında). Şimdi Scientific American dergisinden birkaç görselle olayı pekiştirmek istiyorum. (Eylül 2009 sayısı)

İlk Genetik Molekül

İlk Genetik Molekül

(Scientific American Sep 2009)

Görselde ilk genetik moleküller olan bazların[adenin(A), guanin(G), sitozin(C), urasil(U)] oluşumu ve atomların birbirlerine yaptıkları açısal bağlar görülmektedir. Kırmızı noktalar oksijen, yeşiller karbon, maviler azot, morlar fosfordur. Bu kısmı anlayabilmek için tamamiyle kimyasal bilgilere ihtiyaç var. Kısaca bir örnek vermem gerekirse karbon 4 bağ, oksijen 2 bağ yapar. Fakat bunları detaylı şekilde anlatmak lazım.

Kimyasal DNA yapısı

Kimyasal DNA yapısı

Resimde görüldüğü gibi ilk oluşan sitozin molekülüne fosfat bileşiği bağlanamamakta. Dolayısıyla oluşan ilk sitozin molekülü elenmektedir( işte doğal seçilime en bariz örnek)(failed nucleotides). Fosfatın sitozin ile birleşmesinin tek kimyasal yolu vardır buda “a new route” başlığı altında gösterilen şekildir. Bunların hepsi tamamiyle kimyasal ve herhangi bir yönlendirme istemeyen durumlardır. Fosfat kalıtsal materyallerde kilit rol oynamaktadır ve tüm nükleobaz şekerlerinin fosfat ile düzgün bileşik yapması zorunludur. Bu bir yap-bozdaki uyum gibidir ve bu uyumu sağlayan kimyasal bağ kurallarıdır.

İşte gördüğünüz gibi monomerler bu şekilde oluşabilmekte. Polimerleşme ise, bu oluşan bazların bir araya gelmesidir. Bu noktada pek çok kimyasal kural devreye girmektedir, bağ enerjilerinden, kutuplaşmaya, molekül büyüklüğüne kadar. Peki bu birleşme doğal koşullarda meydana gelebilir mi?, EVET

Bunlar üzerinde şu tip aratırlamalar yapılmıştır. Araştırmacılar, organik monomer çözeltilerini, sıcak kum, kil ya da taş üzerine damlatarak polimerleşmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini incelediler. Sonuçta, ısı suyu buharlaştırdı, çözeltideki monomerleri zemin üzerinde yoğunlaştırdı daha sonra monomerlerin bir kısmı kendiliğinden birbirlerine bağlanarak polipeptidleride kapsayan polimerleri meydana getirdi. Buradaki en önemli nokta ise polipeptitlerin proteini oluşturan aminoasit zincirleri olması idi.

Önceden de belirttiğim gibi, monomerlerin bir kısmının birleşmesinin nedeni tamamiyle kimyasal yani bağ enerjilerinden, kutuplaşmaya, molekül büyüklüğü vs… Birleşen monomerler ise kimyasal şartlara uygun olan moleküller. Aşağıdaki görselin sol bölümünde kil üzerinde oluşan polimerizasyonu ve RNA oluşumunu göstermektedir.

Yaşam Yolu Üzerinde

Yaşam Yolu Üzerinde

(Scientific American Sep 2009)

[Ufak bilgi: http://realityofevolution.wordpress.com adresinde de yayınlanmıştır.]

Yararlanılan Kaynaklar;

  • Biology 8th edition – Campbell Reece
  • Biology of Microorganisms 20th edition – Brock
  • Evolution – Futuyma
  • Scientific American Sep. 2009
  • Wikipedia

Bölüm 1 için lütfen Tıklayınız.

Bu yazı (17.05.2009 tarihinden itibaren) toplamda 7346, bugün ise 1 kez görüntülenmiştir.

2 Comments

  1. Anonim diyor ki:

    […] […]

Leave a Reply